Chcesz wymienić walutę? Skorzystaj z usług kantoru walutowego. Sprawdzaj kursy walut i wybieraj kantor internetowy lub stacjonarny, w którym są najkorzystniejsze dla Ciebie ceny kupna i sprzedaży.
Kantor walutowy
Kantor walutowy jest przedsiębiorstwem, które specjalizuje się w wymianie walut. Tę nazwę stosuje się także w odniesieniu do miejsc, w których dokonywać można wymiany walut. Najczęściej kantory znajdują się w pobliżu przejść granicznych, na lotniskach, dworcach kolejowych, a także w galeriach handlowych oraz przy ruchliwych ulicach w miastach. Działalność kantorowa może podlegać specyficznym regulacjom prawnym i nadzorowi państwa, co ma miejsce w wielu krajach.
Usługi wymiany walut są oferowane również przez banki oraz kantory internetowe. Wśród banków jako pierwszy otworzył kantor walutowy Alior Bank. Obecnie korzystać możemy także z usług innych instytucji finansowych, przykładem jest kantor walutowy PKO BP. Aby prowadzić własny kantor walut trzeba posiadać odpowiednie zezwolenie, otworzyć działalność gospodarczą i postarać się, by została wpisana do rejestru działalności kantorowej. Szansę na to mają wyłącznie osoby, które nie zostały prawomocnie skazane za przestępstwo skarbowe lub za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.
Kantor internetowy – kantor wymiany walut on-line
Kantor walutowy online, jak łatwo się domyślić, pozwala na wymianę pieniędzy online. Jest to coraz popularniejszy sposób wymiany walut, z którego korzystają tysiące osób, w tym zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. Aby skorzystać z kantoru internetowego online konieczne jest posiadanie dwóch kont osobistych lub kont firmowych – jednego złotówkowego, a drugiego walutowego. W zależności od tego czy będziemy chcieli kupić lub sprzedać obcą walutę, pieniądze będą przepływać z jednego konta na drugie.
Kantor w internecie – jak z niego korzystać?
Aby wykorzystać kantor walutowy online to, jak już wspomnieliśmy, potrzebne są dwa rachunki bankowe. Konieczne jest także zarejestrowanie się w wybranym przez nas serwisie. Jest to działanie absolutnie bezpieczne, gdyż strona, na której odbywa się rejestracja, jest szyfrowana. Cały proces przypomina korzystanie z bankowości online, więc osoby obsługujące na co dzień swoje konta bankowe w ten sposób nie powinny mieć najmniejszych problemów.
Proces zakupu obcej waluty jest bardzo prosty, W pierwszej kolejności podajemy kwotę np. funtów, jaką chcemy zakupić i otrzymujemy informację na temat jej aktualnego kursu. Następnie dokonujemy przelewu w złotówkach na podane konto. W momencie, gdy przelew zostanie potwierdzony przez bank, my musimy zatwierdzić zgodę na dokonanie transakcji po kursie, który mógł się jeszcze do tej pory zmienić. W ostatnim etapie otrzymujemy na nasze konto zakupioną przez nas walutę. Cała operacja może trwać maksymalnie kilka godzin.
Kurs wymiany walut
Kurs walutowy to cena danej waluty wyrażona w innej walucie. Istnieją różne rodzaje kursów walutowych. Najczęściej stosuje się podział na kursy płynne oraz kursy sztywne. Te pierwsze są w pełni kształtowane przez mechanizm rynkowy, natomiast kursy sztywne to te, w których kurs wymiany ustalony jest przez państwo. Istnieją także kursy mieszane, które kształtowane są rynkowo w ograniczonym zakresie.
Kursy walut podlegają zmianom, co ma wpływ na notowania walut w kantorach. Czynniki, które mają na to wpływ, to między innymi: podaż walut obcych na krajowym rynku, popyt na waluty obce, różnice stóp procentowych oraz stóp inflacji na rynku obcym i krajowym, stopień reglamentacji waluty, polityka walutowa oraz stan gospodarki kraju i jego partnerów gospodarczych. Wśród czynników politycznych warto wymienić także aktualna sytuację międzynarodową i napięcia polityczne.
Kantor walutowy online – czy warto z niego korzystać?
Wielu specjalistów twierdzi, że elektroniczny kantor to świetny sposób na oszczędzanie pieniędzy. Bardzo często kursy walut w kantorach online są znacznie korzystniejsze niż w kantorach stacjonarnych. Im większe kwoty wymieniamy, tym więcej możemy w ten sposób zarobić, a jeśli dokonujemy regularnych transakcji, bardzo często otrzymujemy możliwość negocjacji kursu. Ponadto kantory internetowe oferują swoim stałym klientom korzystne programy lojalnościowe.
Dodatkową zaletą korzystania z kantorów internetowych jest to, że przechowują one informacje dotyczące dokonanych przez nas transakcji, dzięki czemu możemy uzyskać stosowne potwierdzenie. Kantory walutowe online posiadają już nawet swoje specjalne aplikacje na smartfony, dzięki czemu dostęp do nich jest niezwykle łatwy i szybki. Taki sposób obracania pieniędzmi może być bardziej opłacalny od trzymania ich na koncie oszczędnościowym.
Internetowy kantor walutowy czy bank?
Można spotkać się z opinią, że najbardziej opłacalne jest korzystanie ze zwykłych kantorów internetowych, gdyż te prowadzone przez banki są droższe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że klienci banku mają zapewniony najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki nadzorowi sprawowanemu przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz objęcie środków, które zgromadzili na rachunkach kantoru należącego do banku gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacz to, że pieniądze, których używamy podczas transakcji wymiany walut są chronione na tych samych zasadach, co pieniądze na rachunkach osobistych oferowanych przez dany bank.
Dodatkową zaletą korzystania z np. z kantoru walutowego Alior Banku jest to, ze daje on możliwość wypłaty kwoty, którą wymieniliśmy na waluty takie jak EUR, GBP, USD w dowolnym oddziale banku Polsce.
Opłaty związane z korzystaniem z kantorów online
Rejestracja w serwisach oraz posiadanie w nich swojego konta lub jego likwidacja są przeważnie darmowe. Źródłem dochodów kantorów walutowych są różnice kursów kupna i sprzedaży, czyli tzw. marże lub spread. Trzeba jednak pamiętać o tym, że narzędzia te mają również swoje ograniczenia. Zdarza się np. że serwis ma zdefiniowany limit transakcji, których możemy dokonać, bardzo często można go jednak zmienić. Trzeba liczyć się także z tym, że dokonując transakcji na duże sumy będziemy musieli podać swoje dane osobowe, takie jak numer PESEL oraz seria i numer dokumentu tożsamości.
Nigdy nie korzystałam. Nie wiem w sumie czemu. Może dlatego, że nie mam konta walutowego? Jak potrzebuję obcej waluty, to z reguły po prostu korzystam ze stacjonarnego kanrtoru.
Ja też częściej korzystam z kantorów stacjonarnych, bo nie chciało mi się zakładać specjalnie konta walutowego, chociaż zastanawiałam się nad tym z Alior Bank.
Zastanawialiśmy się w tym roku, czy nie skorzystać z kantoru internetowego, ale w sumie wyszło nam, że różnica jest w wysokości kilkunastu groszy. Gdy potrzebujesz się pieniądze tylko na wakacje za granicą, to w sumie lepiej jest wymieniać w stacjonarnych kantorach. No chyba, że ktoś już posiada konto walutowe, wtedy nie ma większego znaczenia, co się wybierze.
Myślę, że to dobra opcja także wtedy, gdy robi się zakupy online zza granicy. Dzięki temu unika się przewalutowania.