środa, 4 grudnia 2024
HotMoney

Uziemione Boeingi, Baza podatników VAT… – przegląd 12 marzec 2019

Boeing w locie

Po katastrofie lotniczej w Etiopii narasta nieufność wobec Boeingów 737 MAX. Czy są podstawy do obaw wobec tych samolotów?

Boeingi bezpieczne?

Są kolejne skutki katastrofy lotniczej Boeinga 737 MAX w Etiopii, w której śmierć poniosło 149 pasażerów i 8 członków załogi. Samoloty tego typu zostały czasowo uziemione przez Ethiopian Airlines. Obecnie już co najmniej 20 linii lotniczych na świecie wycofało je na pewien czas, na razie nieokreślony. Nie tylko linie lotnicze zresztą zawieszają korzystanie z Boeingów. Rządy Chin i Indonezji także podjęły taką decyzję.

Teraz urząd lotnictwa cywilnego Singapuru ogłosił wprowadzenie tymczasowego zakazu przylotów i wylotów wszystkich modeli samolotów z linii Boeing 737 MAX. Ta decyzja odbije się na działalności oddziału linii Singapore Airlines, które w swojej flocie mają 6 takich samolotów, a także wszystkich innych linii, których Boeingi latają na jeden z największych portów lotniczych w regionie, jakim jest międzynarodowe lotnisko Changi. Okres tymczasowego wstrzymania lotów ma zostać wykorzystany na zebranie danych i analizę ryzyka związanego z dalszym używaniem tych maszyn.

zobacz także:  Czarny czwartek - historia, definicja, co znaczy dzisiaj i czy może się powtórzyć?

Kroki podjęła także Australia. Żadne z australijskich linii lotniczych nie korzystają wprawdzie z Boeingów 737 MAX, urząd bezpieczeństwa ogłosił jednak zakaz lotów tych maszyn do i z Australii.

Także Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej zdecydowała o zawieszeniu lotów na terenie UE. Już wcześniej zresztą niektóre państwa członkowskie, w tym Polska, ogłosiły zamknięcie swoich przestrzeni powietrznych dla tych Boeingów.

Tymczasem Federalna Administracja Lotnictwa Stanów Zjednoczonych przeprowadziła przeglądy i stwierdziła brak systemowych błędów w funkcjonowaniu tych samolotów, w związku z czym oświadczyła, że nie ma żadnych podstaw, aby uziemiać Boeingi.

Zarzuty dla zatrzymanych przez CBA

W poniedziałek Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 6 osób, w tym byłego asystenta Elżbiety Bieńkowskiej, niegdysiejszej senator, a obecnie komisarz Unii Europejskiej. Teraz zatrzymani usłyszeli zarzuty. Wspomnianemu byłemu asystentowi Bieńkowskiej, Lechowi B. postawiono 16 zarzutów, w tym kierowania grupą przestępczą i płatnej protekcji – miał on powoływać się na wpływy w instytucjach państwowych, a także na znajomość z minister.

5 pozostałym zatrzymanym postawiono zarzuty między innymi udziału w grupie mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych, korupcyjnych i gospodarczych, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

zobacz także:  Polacy systematycznie spłacają kredyty we frankach

Baza podatników VAT

Polska Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten przewiduje utworzenie jednej bazy podatników VAT. Wśród danych o firmach, które będą w niej figurować, mają znaleźć się między innymi numery kont, na które powinny być dokonywane przelewy.

Baza ma być prowadzona w postaci elektronicznej na stronie resortu finansów przez szefa KAS i stanowić dla podatników narzędzie do zweryfikowania informacji o swoich kontrahentach.

Dodaj Twój komentarz