sobota, 12 października 2024
HotMoney

Ustawa antylichwiarska, Stan wyjątkowy… – przegląd 14 lutego 2019

polska waluta

Polski rząd przedstawił projekt „antylichwiarskiej” ustawy. Tymczasem prezydent USA zdecydował się podpisać ustawę finansową, ale jednocześnie zamierza wprowadzić stan wyjątkowy.

Ustawa antylichwiarska

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił projekt ustawy „antylichwiarskiej”. Jak zaznaczył, bezprawna maksymalizacja zysku kosztem klientów musi zostać ukrócona. Dzięki ustawie ma być „taniej, bezpieczniej i uczciwiej”, a przepisy regulujące ten sektor mają zostać dostosowane do tych, obowiązujących w krajach Europy Zachodniej.

Nowe przepisy mają precyzyjnie definiować, kiedy mamy do czynienia z lichwą, będącą przestępstwem. Wszelkie dodatkowe opłaty przy pożyczkach, takie jak na przykład marże czy ubezpieczenia, mają być objęte limitem. Limit ten ma wynosić 45%, a jego przekroczenie będzie pociągać za sobą odpowiedzialność karną.

Limitem tym mają być objęte między innymi chwilówki i zakupy ratalne, a ma być on jeszcze niższy w przypadku, gdy w grę wchodzić będą krótsze terminy. Na przykład przy półrocznych ratach będzie on wynosił 32,5%, a przy chwilówce zaciągniętej na miesiąc – 22%. W przypadku pożyczek udzielanych na podstawie umowy cywilno-prawnej, ograniczenie to ma wynosić 25%. Przy czym nie zostaną zmienione odsetki ustawowe.

zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne i jak je wybrać?

Planowane jest też stworzenie „kalkulatora lichwy”. Ma to być specjalna aplikacja, którą będzie można bezpłatnie ściągnąć na telefon. Pozwoli ona ustalić, czy ma się w danym przypadku do czynienia z lichwą.

Tańsze przelewy w UE

Parlament Europejski poparł projekt przepisów mających zmniejszyć opaty ze przelewy w euro do państw Unii nie należących do strefy euro. Obecnie wewnątrz strefy euro przelewy za granicę są niedrogie, jednak przy przelewach do unijnych krajów spoza strefy, opłaty są już znaczne.

Projekt przepisów, które mają poprawić tę sytuację, został poparty 532 głosami, 22 posłów było przeciw, natomiast 55 wstrzymało się od głosu. Po wcieleniu nowych przepisów w życie banki mają pobierać takie same opłaty za płatności zagraniczne i krajowe. Zwiększyć ma się też przejrzystość opłat za wymianę walut.

Wprowadzona ma być jedna podstawa do obliczania kosztów przeliczania walut dla płatności w bankomacie lub punkcie sprzedaży. Przy dokonywaniu płatności w innej walucie klienci mają być informowani o kwocie w walucie lokalnej i tej, w której prowadzony jest rachunek. Konsumenci mają też otrzymywać elektroniczne powiadomienie o obowiązujących opłatach za przeliczanie waluty. Ocenia się, że wdrożenie nowych przepisów pozwoli mieszkańcom Unii Europejskiej zaoszczędzić rocznie nawet 1 mld euro.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych sierpień 2020

Trump i stan wyjątkowy

Prezydent USA Donald Trump podpisze ustawę finansową, która stanowi kompromis między Republikanami i Demokratami. W ten sposób ma zostać zażegnana groźba kolejnego już zawieszenia funkcjonowania rządu.

Planowany mur na granicy z Meksykiem znowu jednak okazał się problematyczny. Ustawa przewidziała na budowę tych umocnień 1,37 mld dolarów, a nie 5,7 mld, których domagał się prezydent. W związku z tym Trump zamierza wprowadzić stan wyjątkowy, który pozwoli mu zbudować mur, posiłkując się środkami z wojskowego funduszu budowlanego.

komentarze 2

  1. Mex pisze:

    Trump nie odpuści tego muru. To trochę przerażające, że w XXI wieku, prezydent takiego mocarstwa jak USA, chce stawiać mur, żeby bronić się przed imigrantami z Meksyku.

  2. lichwa pisze:

    A mnie cieszy zaostrzanie ustawy antylichwiarskiej, to jest gruba przesada, jak wielkie koszty związane są z niektórymi pożyczkami.

Dodaj Twój komentarz