niedziela, 24 listopada 2024
HotMoney

Upał w pracy – obowiązki pracodawcy i prawa pracownika

termometr

Od dłuższego czasu w Polsce utrzymują się wysokie temperatury. Dla urlopowiczów to świetna wiadomość, natomiast osoby, które muszą stawiać się w pracy, bardzo na tym cierpią. Okazuje się jednak, że prawo pracy ma odpowiednie zapisy dotyczące pracy w czasie upałów. Poznaj obowiązku pracodawcy i prawa pracownika.

Obowiązki pracodawcy w czasie upałów

Pierwszym z obowiązków, który jest nałożony na pracodawcę przez Kodeks pracy, ale też doprecyzowany przez Rozporządzenie Rady Ministrów, jest to, że w przypadku upałów musi on dostarczyć pracownikom napoje. Chodzi oczywiście o wodę. W przypadku pracy na otwartej przestrzeni taki obowiązek jest jeśli temperatura wynosi 25°C. W sklepach, biurach i innych zamkniętych pomieszczeniach obowiązek zapewnienia pracownikom wody jest wtedy, gdy temperatura przekroczy 28°C. Woda ma się znaleźć w miejscu pracy i być umieszczona nie dalej niż 75 merów od stanowiska pracy. Oczywiście nie należy jej dostarczać na wniosek pracownika, ale z urzędu.

Co istotne, nie można wypłacać ekwiwalentu – napoje muszą być dostarczone przez zakład pracy. Każdy pracodawca powinien się liczyć z tym, że jeśli odmówi dostarczenia wody, to może mu grozić grzywna. Wynosić może od 1000 zł do nawet 30000 zł. Warto wiedzieć, że w tym roku do Głównego Inspektoratu Pracy wpłynęło już wiele skarg pracowników. Co więcej, Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada wzmożone kontrole.

zobacz także:  Faktoring pełny i odwrotny - co się bardziej opłaca? Koszty faktoringu

Upały a temperatura w zakładach pracy

Niestety, pracownicy biurowi, a także w innych miejscach, zamkniętych, muszą się liczyć z tym, że o ile są prawnie uregulowane dolne granice temperatury (18°C i 14°C w halach), o tyle górnej granicy nie ma. Przyjęło się, że 30°C to maksimum, biorąc pod uwagę zapisy o młodocianych pracownikach. Prawnie jednak nie ma takiego zapisu. Przez to, mimo że tak naprawdę od 25°C efektywność w pracy znacznie maleje, niestety nie ma przepisów, które nakładałyby na pracodawcę dodatkowe obowiązki. Są za to prawa, z których może skorzystać.

Dobra wola pracodawcy w czasie upałów

Jeśli chodzi o obowiązki to woda to właściwie wszystko, o co musi się zatroszczyć pracodawca w czasie upałów. Jednak pamiętać należy o tym, że zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca ma „chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki”.

Wielu o tym myśli i aby zadbać o swoich pracowników, montuje w oknach rolety, żaluzje. Dzięki temu od ekranów komputerów nie odbijają się promienie słoneczne, ale i pomieszczenia się tak nie nagrzewają. Są pracodawcy, którzy rozstawiają wentylatory lub instalują klimatyzatory. Dzięki temu pracownicy mają możliwość dopasowania temperatury do własnych potrzeb.

zobacz także:  Chwilówki online, kalkulator chwilówek - Lipiec 2018

Oczywiście na tym dobra wola pracodawców nie musi się kończyć. Mogą oni z własnej woli lub na wniosek pracowników wydłużyć przerwy w czasie pracy. Nawet więcej – mogą nawet skrócić „dniówkę”. Co istotne, w takiej sytuacji nie mogą jednak przez to obniżyć wynagrodzenia.

W niektórych wypadkach pracodawca może ulżyć pracownikom pozwalając na większą dowolność ubioru. Chodzi tu oczywiście o biurowy dress code. Odzież robocza musi pozostać z uwagi na BHP.

1 komentarz

  1. Ivan pisze:

    Jeszcze nie słyszałem o pracodawcy, który skróciłby dniówkę swoim pracownikom ze względu na upał… Ale chwała im, jeśli tacy istnieją.

Dodaj Twój komentarz