Ubezpieczenie publiczne jest w Polsce obowiązkowe. Jednak wiadomo, że jego zakres jest ograniczony. Nie zawsze jest w stanie spełnić wszystkie potrzeby pacjenta. Coraz więcej mówi się więc o ubezpieczeniu prywatnym. Oferuje je swoim pracownikom wiele firm. Także wiele osób na własną rękę decyduje się na wykupienie takiego dobrowolnego ubezpieczenia. Ile to kosztuje?
- Ubezpieczenie publiczne – ile kosztuje?
- Czy warto wykupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?
- Polisa zdrowotna – co w ofercie?
- Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne prywatne?
Ubezpieczenie publiczne – ile kosztuje?
Przede wszystkim warto poznać różnice pomiędzy ubezpieczeniem publicznym a prywatnym. Dzięki temu łatwiej zrozumieć, czy w ogóle opłaca się porównywać oferty, zastanawiać się nad tym, ile kosztuje takie dobrowolne ubezpieczenie. Przede wszystkim należy wiedzieć, że w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, pacjent może liczyć na pomoc medyczną. Może ona przyjąć różną formę. Zarówno należy się wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, hospitalizacja, profilaktyka i leczenie szpitalne, jak i badania. Jednak nie ma co się łudzić. Aby móc skorzystać z wielu usług w ramach pomocy medycznej, należy uzbroić się w cierpliwość. Nie można pominąć również tego, że pewne ze świadczeń są limitowane.
W Polsce osoby zatrudnione na umowie o pracę, ale i umowie zlecenie, posiadają zdrowotne ubezpieczenie publiczne ze względu na odciągane z pensji składki. Składka stanowi 9% podstawy wymiaru, ale pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne, czyli 9,76% emerytalne, 1,5% rentowe, chorobowe 2,45%. W sytuacji, gdy osoba zatrudniona jest w ramach umowy z wynagrodzeniem minimalnym, czyli wynoszącym 2250 zł za ubezpieczenie zdrowotne potrącane jest 174,74 zł. Oczywiście tyle jest w przypadku płacy minimalnej. Im więcej się zarabia, tym większą składkę się płaci.
W ramach składki na ubezpieczenie można ubezpieczyć również dzieci i współmałżonka.
Czy warto wykupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?
Choć jak widać niemałe pieniądze są pobierane co miesiąc z pensji, niestety nie zawsze można skorzystać z NFZ. Kolejki w przychodniach są bardzo długie. Często skutkuje to tym, że prędzej czy później wiele osób decyduje się na skorzystanie z lekarza prywatnie. Oczywiście odpłatnie. Jeśli pojawia się konieczność częstych wizyt u lekarzy specjalistów i badań laboratoryjnych, wówczas zdecydowanie warto postawić na ubezpieczenie zdrowotne.
Polisa zdrowotna – co w ofercie?
Oczywistym jest, że im wyższa składka, tym szerszy zakres świadczeń. Właśnie dlatego, zanim wybierze się jakiś pakiet, warto sprawdzić nie tylko to, ale i limity. Dobrze, by ograniczeniom nie podlegały konsultacje lekarzy POZ, konsultacje lekarzy specjalistów dostępnych bez skierowania. Nie powinno być limitów na zabiegi ambulatoryjne wykonywane w trakcie konsultacji lekarskich i na badania laboratoryjne. Idealnie, gdy nie są ograniczone również badania ambulatoryjne, wizyty domowe lekarskie i pielęgniarskie.
Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne prywatne?
W przypadku ubezpieczeń zdrowotnych do których przystępuje się dobrowolnie, to ile zapłaci się za składkę, w dużej mierze zależy od tego, na co zdecyduje się sam pacjent. To on wybiera zakres ochrony, a także trwania umowy. Oczywiście znaczenie ma także wybór towarzystwa ubezpieczeniowego. Oczywiście wiele z nich ze sobą konkuruje, więc ceny mogą być podobne. Warto wiedzieć, że da się kupić dodatkowe ubezpieczenie już za kilkadziesiąt złotych. Tyle, ile płaci się często także za polisę na życie. Stawka miesięczna jednak nie zawsze jest najważniejsza.
Co jest ważne przy wyborze polisy? Z pewnością nie tylko limity i zakres ubezpieczenia, ale również dostępność placówek, w których można umówić się z lekarzem, zrobić badanie lub wykonać zabieg.