czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Tarasola – ile kosztuje, kiedy warto montować?

kobiety na tarasie

Wypoczynek na tarasie to dla wielu z nas sposób na to, by pobyć wśród zieleni, na świeżym powietrzu, a nie przed ekranem telewizora na kanapie. Przestrzeń ta jest świetna zarówno do odpoczynku w pojedynkę, jak i w gronie rodziny lub znajomych. Jednak w zbyt upalne lub deszczowe dni, może to być utrudnione. Jak temu zapobiegać?

Tarasola – co to?

Dawniej, gdy chcieliśmy zapewnić sobie cień na tarasie lub w ogrodzie, do dyspozycji mieliśmy tylko parasol. Wiadomo jednak, że nie jest to ani trwałe, ani piękne rozwiązanie. Ma też ograniczony zasięg. Z czasem pojawiły się i inne metody, w tym żagle przeciwsłoneczne. Niestety nie zawsze da się je zamocować. Ponadto bardziej chronią od słońca, niż od deszczu. A szkoda rezygnować z siedzenia na zewnątrz, gdy jest ciepło, ale pada. Rozwiązaniem może być markiza, jeśli jest wykonana z odpowiedniej tkaniny, jednak umówmy się – nie będzie pasowała do każdego domu. Na szczęście jest bardziej nowoczesne rozwiązanie. A jest nim tarasola.

zobacz także:  Jak oszczędzać na emeryturę?

Co to takiego? To najczęściej konstrukcja wznoszona na profilach aluminiowych, które malowane są proszkowo. Dzięki temu są odporne na działanie wody, a w efekcie – na rdzę. Bywa i tak, że do wykonania tarasoli wykorzystuje się drewno. To zależy od tego, w jakim stylu jest dom. Projektanci tarasoli dokładają wszelkich starań, by użyć jak najmniejszej ilości podpór do ułożenia zadaszenia, które z kolei zajmie jak największy obszar tarasu.

Zadaszenie tarasoli może być różne. Bardzo często w przypadku aluminiowych podpór, wybierane są dachy lamelowe. Tworzy się je z profili aluminiowych, obracający się o 135 stopni. Można je samodzielnie regulować – jak żaluzje. Bywa i tak, że zadaszenie jest wykonane z tkanin poliestrowych. Może być na stałe, a może być podpinane. Często wybierane są również dachy z tworzywa sztucznego, jak poliwęglan.

Ile kosztuje tarasola?

A ile kosztuje tarasola? Wiele zależy od tego, z jakiego ma być materiału. Nie bez znaczenia jest też to, jakiej ma być wielkości. To się przecież przekłada na ilość materiału niezbędnego do stworzenia zadaszenia. Na cenę wpływa również to, czy tarasola będzie miała dach na stałe, czy będzie on zwijany, a jeśli tak, to w jaki sposób. Ważne jest nawet to, jaki będzie system odprowadzania wilgoci. Należy więc przygotować się na koszt około 20-30 tysięcy złotych.

zobacz także:  Ile kosztuje utrzymanie psa?

Kiedy warto montować tarasolę?

A kiedy warto postawić na tarasolę? Przede wszystkim wówczas, gdy taras przylega do salonu, który nie ma więcej okien, jak tylko te wychodzące właśnie na taras. Dlaczego? Jeśli postawić tam zwykłe zadaszenie – takie np. z dachem z gontu czy dachówki, wówczas w pomieszczeniu zrobi się po prostu ciemno. Będzie to odczuwalne zwłaszcza zimą.

Dzięki tarasoli, której zadaszenie jest przezroczyste lub regulowane – można je zwinąć lub ustawić tak, by przepuszczało promienie słońca, nie tworzy się w domu jaskini. Ma się więc zarówno zadaszony taras, który sprawia, że i w pełnym słońcu, i podczas deszczu, można spędzać czas w ogrodzie.

Kiedy jeszcze sprawdzi się tarasola? Z pewnością zawsze wtedy, gdy ma się ogród tak nasłoneczniony, że trudne staje się spędzanie w nim czasu. Tarasola to również idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy pałają niechęcią do parasoli i markiz.

Dodaj Twój komentarz