Szalunki są jednym ze sposobów na zabezpieczenie wykopów, wykorzystuje się je w pracach budowlanych. Jednak koszt związany z ich zastosowaniem może być wysoki, dlatego warto zastanowić się, co się bardziej opłaca – wynajem czy zakup szalunków?
Szalunki do wykopów – charakterystyka, rodzaje
Jeśli prace budowlane wykonuje się poniżej istniejącego poziomu terenu, konieczne jest zabezpieczenie wykopów. Co więcej, jest to obowiązkowe w przypadku, gdy głębokość wykopu przekracza 1,5 m lub gdy jest on wykonywany w gruncie sypkim.
W tym celu wykorzystuje się najczęściej szalunki lekkie lub ciężkie, które są wielokrotnego użytku. Można je kupić i wykorzystywać przy różnych pracach lub wynająć na określony czas. Co jest korzystniejsze? To zależy od potrzeb. Dlatego przedstawiamy, w jakich sytuacjach sprawdzi się dane rozwiązanie.
Wynajem szalunków
Szalunki do wykopów wynajmuje i sprzedaje firma Orzeł, dzięki czemu można poprosić o wycenę obu tych rozwiązań. A także, co nie jest bez znaczenia, poprosić o doradztwo podczas ich wyboru, ponieważ może mieć to kluczowy wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji. Dlaczego?
Aby zabezpieczenie spełniało swoją funkcję i ułatwiało, a nie utrudniało prowadzenie prac, musi być dobrze dopasowane do ich charakteru. Firmy budowlane, które często wykonują szalowanie budynków, muszą korzystać z różnych ich rodzajów. Choć część z nich może okazać się uniwersalnych, czasami konieczne będzie skorzystanie z innej technologii. Wtedy sprawdzi się wynajem.
Na wynajem decydują się również przedsiębiorcy, którzy rzadko przeprowadzają szalowanie lub dla których magazynowanie ich byłoby zbyt dużym obciążeniem, związanym z koniecznością posiadania większej przestrzeni do przechowywania sprzętu budowlanego.
Decydując się na wynajem, można się skonsultować ze specjalistami, którzy dopasują najlepszą konstrukcję do warunków pracy, a także przygotują wszystko, co będzie potrzebne do jej montażu.
Jednak ze względu na wysokie koszty wynajęcia szalunków, szczególnie w porównaniu do ich cen zakupu, nie zawsze będzie to opłacalne.
Zakup szalunków
Analogicznie, zakup szalunków jest korzystniejszym rozwiązaniem dla tych firm, które regularnie wykonują szalowanie budynków. Tylko w tym wypadku trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Przede wszystkim warto dopytać się producenta, jaki model będzie najbardziej uniwersalny, aby nie kupować zabezpieczenia, które w praktyce okaże się przydatne tylko raz. Korzystniejsze finansowo są również te szalunki, które nie wymagają zastosowania żurawi. Następnie należy realnie ocenić, ile szalunków będzie potrzebnych. Jeśli będą one stale wykorzystywane, nie będzie potrzeby ich magazynowania, a co za tym idzie, wynajmowania dodatkowej przestrzeni.
Trzeba też do nich dokupić odpowiednią ilość niezbędnych narzędzi: podpór czy dźwigarów. W tym również można doradzić się producenta, który wie, co jest najbardziej potrzebne.
Podsumowując, nie da się jednoznacznie określić, co jest bardziej opłacalne. Konieczne jest natomiast przeprowadzenie analizy potrzeb, możliwości przestrzennych, a także – wykonanie wyceny obu tych rozwiązań.