Sytuacja funta szterlinga na międzynarodowym rynku walut wygląda nie najciekawiej. Dzisiejszy kurs zanotował spadek, a ma to związek z toczącą się cały czas sprawą Brexitu. Jak wyjście z Unii Europejskiej wpłynie na pozycję brytyjskiej waluty? Czy Brexit ma wpływ na sytuację euro?
- Wpływ Brexitu na brytyjską gospodarkę
- Aktualna sytuacja funta na rynku międzynarodowym
- Brexit a sytuacja euro
Wpływ Brexitu na brytyjską gospodarkę
Decyzję o opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej podejmowano stopniowo, a pierwszym poważnym wydarzeniem z tym związanym było referendum, które odbyło się w czerwcu 2016 roku. 51,89% osób biorących w nim udział opowiedziało się za wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE. Decyzja o Brexicie jest bardzo kontrowersyjna, mimo iż jest to proces długotrwały i faktycznie do opuszczenia UE ma dojść dopiero 29 marca 2019 roku, to Bank Anglii szacuje, że brytyjskie gospodarstwa domowe już poniosły w związku z nim straty sięgające kilkuset funtów.
Aktualna sytuacja funta na rynku międzynarodowym
Warunki przeprowadzenia Brexitu są cały czas negocjowane. Okazuje się jednak, że unijni negocjatorzy nie zgadzają się z propozycjami rządu Wielkiej Brytanii. Jeśli atmosfera wokół opuszczenia wspólnoty europejskiej przez Wielką Brytanię będzie się pogarszać, to bez wątpienia będzie to miało niekorzystny wpływ na sytuację funta.
Brexit a sytuacja euro
Nie tylko brytyjska waluta traci na zamieszaniu związanym z Brexitem. Także euro musi mierzyć się z niepewną sytuacja gospodarczą w Unii Europejskiej. Odczyt PMI dla przemysły w eurolandzie spada, co ma negatywny wpływ na pozycję waluty przyjętej przez część państw członkowskich Unii Europejskiej.
Nie chce czarnowidzieć, ale problemy walutowe pojawiają się coraz częściej, nie tylko w Wielkiej Brytanii, czyżby czekał nas kryzys finansowy? W końcu obecnie wszystko jest ze sobą powiązane i problemy jednych pociągają problemy innych.