sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Sprawdzamy, ile kosztuje budowa domu?

Dom w budowie

Budowa domu to inwestycja, która pochłania mnóstwo pieniędzy. Począwszy od kupienia działki budowlanej, uzyskania pozwolenie na budowę, wykonania projektu domu, po faktyczną budowę nieruchomości. Ile więc może kosztować wybudowanie domu?

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Należałoby rozpocząć od pytania: ile kosztuje działka z możliwością zabudowy jednorodzinnej? Od tego bowiem trzeba zacząć. Ceny działek budowlanych mogą być bardzo zróżnicowane, głównie zależą one od lokalizacji. Działki na wsiach oddalonych od miast mogą kosztować 40 000 zł, grunty w pobliżu miasta to już wydatek rzędu nawet 500 000 zł, a nawet więcej. Koszty te również należy wliczyć w budowę domu, podobnie jak inne wydatki, które poniżej przedstawiamy.

Ile kosztuje projekt domu?

Projekt domu zależy od kilku czynników. Czy ma być on o nietypowych wymiarach lub kształcie, jaka ma być jego powierzchnia, czy dotyczy on zagospodarowania „trudnej działki” itp. Im większy dom i renoma biura projektowego, tym wyższa jego cena. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja oraz rozwiązania architektoniczne. Indywidualny projekt domu może kosztować od 50 do 300 zł za m2. Możliwe jest też skorzystanie z projektów katalogowych. Te przeważnie kosztują kilka tysięcy złotych, należy je jednak jeszcze dopasować do warunków działki.

zobacz także:  Ile kosztuje OC samochodu osobowego? Od czego zależy wysokość OC? Jak obniżyć ubezpieczenie OC?

Ile kosztuje pozwolenie na budowę?

Samo pozwolenie na budowę wydawane jest bezpłatnie, pobierane są opłaty skarbowe. Należy jednak dołączyć do wniosku kosztowne dokumenty, np. mapy, wypisy i wyrysy z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, zatwierdzony projekt domu itp. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę należy odczekać 14 dni aż decyzja się uprawomocni. Od tego czasu decyzja ważna będzie przez 3 lata. Nie w każdym przypadku takie pozwolenia są jednak wymagane, warto wcześniej upewnić się, czy jest konieczność starania się o taki dokument, czy też wystarczy samo zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego.

Ile kosztuje budowa domu 100 m2?

Dom ok. 100 m2 to obecnie standard. Budowa składa się z kilku elementów. Jeśli mamy już gotowy projekt, można przystąpić do kolejnego etapu. W przypadku takiej powierzchni budowa stanu zerowego, czyli od samych podstaw, to wydatek średnio 20 000 zł. Dużo droższy jest kolejny etap, ponieważ obejmuje on doprowadzenie domu do stanu surowego otwartego. To z kolei może kosztować nawet 170 000 zł. Stan surowy zamknięty to dodatkowe 20 000 zł. Budowa stanu deweloperskiego może kosztować nawet kolejne 90 000 zł. Do tego dochodzi jeszcze wykończenie pod klucz i ewentualnie budowa ogrodu. To kolejne spore wydatki, mogą wynieść nawet powyżej 100 000 zł. Nie są to jednak ceny ostateczne. Trudno uogólniać ceny budowy domu, zależne są od wielu czynników. Między innymi od powierzchni domu, zastosowanych rozwiązań, żądanego standardu, ale i firmy budowlanej. Cenniki fachowców bywają bardzo zróżnicowane i podobnie jak sama budowa, uzależnione są od wielu rzeczy, nie tylko od lokalizacji i wielkości przedsięwzięcia.

zobacz także:  Co to jest popyt? Co to jest podaż? Przykłady

Dodaj Twój komentarz