piątek, 29 marca 2024
HotMoney

Sankcje USA na Iran, zmiany w sądownictwie sprzeczne z prawem UE… – przegląd 24 czerwca 2019

Wieżowiec z napisem Trump

24.06.2019 r. to kolejny dzień potęgujący napięcie na linii USA – Iran. Prezydent Donald Trump ogłasza nowe sankcje, które dotkliwie dotkną nie tyle Irańczyków, ale samego Alego Chameneia. W Unii Europejskiej zapada w tym czasie wyrok bez precedensu, Polska złamała prawo unijne obniżając wiek emerytalny sędziów Sądu Najwyższego. Z dobrych informacji – Polakom żyje się lepiej niż Grekom, a dyskont Biedronka otwiera się na Ukraińców.

Donald Trump ogłasza nowe sankcje

Prezydent USA Donald Trump ogłasza nowe sankcje na Iran. To odpowiedź na zestrzelenie amerykańskiego drona i zaatakowanie tankowców. Sankcje dotkną przede wszystkim przywódcy duchowo – politycznego Alego Chameneia oraz dowódców Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Mają one obowiązywać latami. Kary te mają zablokować irańskie aktywa warte miliardy dolarów.

Obniżenie wieku emerytalnego sędziów sprzeczne z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok odnośnie obniżenia wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego. TSUE stwierdził, że decyzja była sprzeczna z prawem unijnym. Co prawda Polska wycofała się już z tego pomysłu, jednak wyrok ten jest bez precedensu i ma znaczenie również dla innych krajów należących do Unii Europejskiej. Okazuje się bowiem, że wymiar sprawiedliwości w państwie UE podlega kontroli wspólnoty. Kraje do niej należące mają obowiązek respektowania praw, które wynikają z przynależności do Unii Europejskiej.

zobacz także:  Kiedy potrzebna wycena nieruchomości, kto może wycenić nieruchomość?

Biedronka poszukuje Ukraińców

Jeden z najpopularniejszych dyskontów w Polsce poszukuje osób do pracy i tym razem nie są to Polacy. Sklepy otwierają się na pracowników z Ukrainy, których w ostatnich latach w Polsce przybyło. Na stronie internetowej dyskontu pojawiły się ogłoszenia w języku ukraińskim, nagrano nawet spoty zachęcające do pracy w tym właśnie języku. Decyzja ta została podjęta w związku z coraz większą liczbą zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Okazuje się, że w ubiegłym roku wydano ich aż przeszło 300 000, z czego niecałe 75% stanowili właśnie Ukraińcy.

Polacy żyją lepiej niż Grecy

Eurostat opublikował dane dotyczące poziomu życia w krajach europejskich. Wynika z nich, że Polakom żyje się lepiej niż Grekom, co nie powinno być dużym zaskoczeniem, w końcu Grecja kilka lat temu zbankrutowała. Nie oznacza to więc, że mamy powody do dumy, na próżno szukać Polski w czołówce rankingu. Komu w Europie żyje się więc najlepiej? Poziom konsumpcji powyżej średniej odnotowywany jest przede wszystkim w Luksemburgu, to niekwestionowany lider tego zestawienia. Zaraz za nim są Niemcy, Austria, Dania, Zjednoczone Królestwo, Holandia i Finlandia. Na poziom życia nie mogą też narzekać mieszkańcy Belgii, Szwecji, Francji, Włoch i Irlandii. Polacy w ciągu tych lat obecności w UE i tak odnotowują coraz lepszy poziom życia. Wskaźnik rzeczywistej konsumpcji indywidualnej wzrósł do 77% unijnej średniej.

zobacz także:  Ile kosztuje remont mieszkania? Jak zaplanować prace i koszty remontu?

Dodaj Twój komentarz