piątek, 22 listopada 2024
HotMoney

Raty 0% – czy faktycznie możliwe? Na jakie pułapki w zakupach na raty trzeba uważać?

zakupy przez smartphone

Zakupy na raty cieszą się dużą popularnością. Bardzo często kupujemy w ten sposób artykuły gospodarstwa domowego, elektronikę, czy meble. Coraz częściej na raty można wziąć nawet stosunkowo tanie rzeczy i w wielu przypadkach jest to naprawdę korzystne rozwiązanie. Nie mniej robiąc zakupy zawsze należy być czujnym, bo za zachęcającymi ofertami typy raty 0% często kryją się pułapki zastawiane na klientów.

Raty 0% – czy rzeczywiście darmowe?

Widząc ofertę np. telefonu na raty, w pierwszej kolejności zastanawiamy się, ile będziemy musieli dopłacić za możliwość rozłożenia płatności na mniejsze części. To bardzo dobry odruch, gdyż takie udogodnienia zawsze mają swoją cenę. Korzystając z faktu, że płacąc miesięcznie niewielką kwotę słabiej odczuwamy utratę pieniędzy, banki udzielające kredytów dających możliwość kupna na raty dodają swoja własna opłatę, która sprawia, że kupowany przez nas produkt staje się droższy. A jak to jest w przypadku rat 0 procent?

zobacz także:  Fast foody groźne dla zdrowia jak papierosy - zobacz co w śmieciowym jedzeniu szkodzi najbardziej

Faktycznie istnieje możliwość zakupu sprzętu na raty, które same w sobie są bezpłatne. Najłatwiej jest sprawdzić to dzieląc cenę danego produktu przez ilość rat i porównać z wysokością proponowanej przez sklep miesięcznej opłaty. Niestety zazwyczaj jest to tylko chwyt marketingowy, gdyż zamiast prowizji banku, do ceny produktu trzeba doliczyć np. ubezpieczenie. Sklepy dołączają różne produkty dodatkowe do rzeczy sprzedawanych na raty. Sprzedawca musi nas poinformować o konieczności wykupienia ubezpieczenia, natomiast my możemy żądać uzasadnienia takiej praktyki.

Allegro – jak kupować na raty?

Coraz więcej osób robi zakupy przez internet. Wynika to z tego, że sklepy internetowe często oferują konkurencyjne ceny w porównaniu z salonami stacjonarnymi. Dodatkową zachętę stanowią liczne promocje i duże obniżki cen. Zwykle istnieje również możliwość dokonania zakupów w systemie ratalnym. Jak zatem wyglądają zakupy w popularnym serwisie Allegro?

Zacznijmy od kosztów kredytu, który umożliwia nam zakup produktów na raty. Okazuje się, że w przypadku zakupów na allegro.pl opłata przygotowawcza i prowizja banku wynoszą faktycznie 0 zł. Niestety oprocentowanie rat jest już dość znaczne i może wynosić od 11 % do 14 %, w zależności od tego, czy zdecydujemy się na wykupienie ubezpieczenia. Co ciekawe, na raty można tam kupić wszystko, produkty mogą pochodzić od różnych dostawców, liczy się jedynie łączna kwota zakupów.

zobacz także:  Rozwód: ile kosztuje, kto ponosi koszty rozwodu?

Gdzie można liczyć na prawdziwe raty 0%?

Najczęściej z ofertami tego typu można się spotkać w takich sklepach stacjonarnych, jak np. Media Markt, czy Mix Electronics. Zdarza się, że wykupienie ubezpieczenia nie jest obowiązkowe i wtedy faktycznie koszt rozłożenia płatności na raty wynosi 0 zł. Bardzo ważne jest jednak to, aby dokładnie czytać warunki umowy kredytowej, którą podpisujemy. Zdarza się, że chcąc skorzystać z bezpłatnych rat możemy rozłożyć płatność np. tylko na 10 części, a jeśli będziemy chcieli więcej, to będą one płatne.

komentarzy 5

  1. mandaryna pisze:

    W Media Expert jeszcze są takie raty 0%. Można wybierać 10, 20 lub 30 rat. Chyba z Aliorem tam się zawiera umowę.

  2. Sandra pisze:

    Niedawno kupowałam monitor do komputera na raty i poinformowano mnie, że muszę obowiązkowo dokupić ubezpieczenie, a potem okazało się, że to jednak dobrowolny dodatek. Trzeba być bardzo czujnym robiąc zakupy na raty.

  3. Janek pisze:

    Co do Allegro to chyba sie mylicie, wystarczy wejsc na dowolny przydmiot i jesli kosztuje on dajmy na to 1000zl to macie jasno i wyraźnie napisane przy nim 24 raty x 41,60zl.

  4. niezadowolony klient pisze:

    Sandra – według przepisów ubezpieczenie nigdy nie jest obowiązkowe. Ale… czasami banki wymagają, bez niego nie dostaniesz czegoś na raty. I koło się zamyka…

  5. bonni pisze:

    na ubezpieczenie trzeba uważać. Zwykle to jest wymog, jak raty mają być za 0%. I jak się potem to przeliczy, to okazuje sie, ze w ogole nie jest to opłacalne.

Dodaj Twój komentarz