Przyciemnione szyby mają swoje zalety, ale czy są legalne? I jakie koszty pociąga za sobą taki zabieg?
- Po co przyciemniać szyby?
- Co mówią przepisy o przyciemnianiu szyb?
- Ile kosztuje przyciemnianie szyb?
Po co przyciemniać szyby?
Nie brakuje zwolenników przyciemnionych szyb w samochodzie. Jednym z plusów jest to, że dzięki takim szybom nie można zajrzeć do wnętrza pojazdu i zobaczyć pozostawionych w nim rzeczy. Ale to nie jedyna zaleta – regulowana jest też kwestia temperatury wewnątrz pojazdu. Takie szyby sprawiają, że latem samochód wolniej się nagrzewa, a zimą wolniej traci ciepło. Jednak czy przyciemniane szyb jest zgodne z prawem?
Co mówią przepisy o przyciemnianiu szyb?
Jeśli chodzi o przyciemnianie szyb w samochodzie, obowiązują nas pewne ograniczenia, wynikające z przepisów prawa. Według prawa bowiem pojazd uczestniczący w ruchu drogowym musi zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe i wygodne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Przyciemnione szyby mogą to utrudnić.
Dlatego przepisy zabraniają przyciemniania przedniej szyby czołowej oraz szyb bocznych przednich w sposób, który wprowadziłby minimalną przepuszczalność światła. Jak to należy rozumieć? Otóż przepuszczalność przedniej szyby czołowej nie może być mniejsza niż 75%, a szyb bocznych przednich mniejsza niż 70% i w obu przypadkach stan ten musi być potwierdzony homologacją.
Co do pozostałych szyb w samochodzie, możemy przyciemniać je bez ograniczeń, ale pod warunkiem, że pojazd jest wyposażony w dwa lusterka zewnętrzne, prawe i lewe.
W przyciemnianiu warto jednak zachować ostrożność, ponieważ w wielu przypadkach szyby pojazdów są już fabrycznie częściowo przyciemnione. W takim wypadku naklejenie dodatkowo folii przyciemniającej, nawet o dopuszczalnych parametrach, może spowodować spadek przepuszczalności światła poniżej dozwolonych parametrów.
Warto zawsze mieć zaświadczenie, które potwierdzi, że folie spełniają techniczne wymogi i założono je w specjalistycznym zakładzie. W dokumencie takim powinna widnieć data montażu, marka samochodu, numer nadwozia i rejestracyjny, nazwisko właściciela, typ folii i pieczęć zakładu, w którym została ona założona.
Ile kosztuje przyciemnianie szyb?
Koszt przyciemnienia szyb zależy od zastosowanej w tym celu techniki. Najczęściej nakleja się na szyby specjalne folie. Są one dostępne w sklepach z akcesoriami samochodowymi, niektórzy właściciele aut obklejają więc nimi szyby na własną rękę. W takim wypadku jedynym ponoszonym kosztem jest cena samych folii. Można więc w ten sposób zaoszczędzić, ale nie zawsze warto, ponieważ nie jest to taki prosty zabieg, a i jakość folii dostępnych w sklepach nie zawsze spełnia wysokie standardy. Poza tym wykonując ten zabieg samemu, nie będziemy mieli zaświadczenia, że usługa została wykonana w certyfikowanym zakładzie.
Cena usługi w zakładzie zależy od sposobu, w jaki się ją przeprowadza. Naklejanie folii na szyby w pojeździe bez ich wymontowania to koszt 80-100 zł za szybę. Natomiast można też nałożyć folie na szyby wymontowane z samochodu. To dokładniejszy sposób, ale może kosztować nawet dwukrotnie drożej.
Inną metodą przyciemniania szyb jest przyciemnianie piecowe. Szkło oddaje się metalizacji tlenkami tytanu, a stopień zaciemnienia zależy od ilości tytanu na centymetrze kwadratowym szyby. Ten sposób zapewnia większą trwałość, ale jest czasochłonny (zajmuje około 7 godzin) i wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami – zależnie od wielkości samochodu zapłacić trzeba od 1000 do 1500 zł.