sobota, 23 listopada 2024
HotMoney

Produkty rolne, Włoski deficyt… – przegląd 5 czerwiec 2019

dużo jabłek

Planowane jest wprowadzenie przepisów, które ułatwią życie rolnikom, a w każdym razie pomogą im w sytuacjach, w których jak do tej pory stali na straconej pozycji.

Kary za kupno produktów rolnych poniżej cen referencyjnych

Przygotowany przez resort rolnictwa projekt nowelizacji ustawy w sprawie nieuczciwej przewagi kontraktowej produktami rolnymi zakłada, że obowiązywać będą kary za kupno produktów rolnych poniżej cen referencyjnych, chyba że sam dostawca będzie chciał sprzedać je taniej i złoży w tej sprawie pisemne oświadczenie.

Taka zmiana przepisów miałaby wzmocnić pozycję producenta rolnego w łańcuchu żywnościowym. Ma też zapobiec często spotykanej sytuacji, w której umowa zawierana jest przed dokonaniem transakcji, a nabywca narzuca cenę sprzedającemu który jest zmuszony zaakceptować te warunki, ponieważ produkt, którym handluje, szybko się psuje.

Fałszywe policyjne maile

Komenda Główna Policji wydała ostrzeżenie przed fałszywymi e-mailami. Wiadomości, udające, jakoby pochodziły od policji, brzmią: „Witam, przesyłam zgłoszenie otrzymane od Komendy Głównej w Warszawie dotyczące wysyłania fałszywych maili z Państwa skrzynki pocztowej. Proszę zapoznać się ze zgłoszeniem oraz terminem przesłuchania w najbliższej placówce policji”. Są to więc fałszywe maile dotyczące… fałszywych maili. Zawierają one załącznik „Zawiadomienie PDF”. Jego otwarcie może spowodować zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem.

zobacz także:  Ile kosztuje podłączenie zmywarki?

Przedstawiciele policji zapewniają, że prawdziwe policyjne maile nie zawierają ani linków, ani spakowanych plików.

Włochy i procedura nadmiernego deficytu

Ze względu na wysoki dług publiczny Włoch, Komisja Europejska wysunęła propozycję objęcia tego kraju procedurą nadmiernego deficytu. Jak zwrócił uwagę Valdis Dombrovskis, wiceszef KE, Włochy płacą obecnie za obsługę długu publicznego tyle, ile na cały system oświaty. Włoski dług publiczny jest w Unii Europejskiej drugi co do wielkości, zaraz po Grecji, i wciąż rośnie. W 2017 roku wynosił 131,4%, w 2018 już 132,2% PKB. Jeżeli tendencja ta się utrzyma, to według oszacowań w 2020 roku będzie wynosić już 135,2% PKB.

Zdaniem unijnych komisarzy Włochy działają na własną szkodę, nie realizując unijnych zaleceń gospodarczych, a ponadto wycofały się z niezbędnych reform strukturalnych.

Aby wprowadzić procedurę nadmiernego deficytu, kraje członkowskie Unii muszą przedstawić swoje opinie o jej warunkach, a Komitet Ekonomiczno-Finansowy będzie mieć dwa tygodnie, aby wobec tych konkluzji sformułować opinię. Jeśli w międzyczasie pojawią się nowe dane i zobowiązania Włoch, Komisja Europejska jest gotowa zmienić swoje rekomendacje.

zobacz także:  Przemyt cudzoziemców, Wyłudzenia w budownictwie... - przegląd 5 marzec 2019

Decyzja Trumpa w sprawie sprzedaży broni budzi sprzeciw

W USA ponadpartyjna grupa senatorów zapowiedziała wystąpienie z rezolucjami, które zablokują decyzję prezydenta Donalda Trumpa dotyczącą sprzedaży Arabii Saudyjskiej bez zgody Kongresu broni o łącznej wartości przekraczającej 8 mld dolarów. Decyzja prezydenta wywołała sprzeciw zarówno wśród kongresmenów demokratycznych jak i republikańskich ze względu na łamanie zasady współpracy między Białym Domem a Kongresem. Według kongresmenów sprzeciw jest ważny ze względu na to, by również w przyszłości nie podejmowano sprzedaży broni za granicę bez nadzoru władzy ustawodawczej.

Dodaj Twój komentarz