sobota, 5 października 2024
HotMoney

Prawo budowlane, Segregacja medyczna… – przegląd 3 kwiecień 2019

dom w trakcie budowy

Szykują się zmiany w polskim prawie, dotyczącym budownictwa i służby zdrowia. Co według tych projektów ma się zmienić?

Zmiany w prawie budowlanym

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział zmiany w prawie budowlanym. Ma ono stać się prostsze dla budujących inwestorów oraz dla administracji wydającej pozwolenia na budowę. Proces udzielania pozwoleń ma przebiegać szybciej.

W jaki sposób zostanie to osiągnięte? Planowane jest zmniejszenie liczby dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku, a także wprowadzenie szybszych i prostszych procedur. Oprócz tego zlikwidowana ma zostać możliwość podważenia pozwolenia na budowę po 5 latach.

Ministerstwu zależy, aby planowane zmiany zostały wdrożone jeszcze podczas obecnej kadencji rządu i Sejmu. Jeśli zmiany te rzeczywiście zostaną wprowadzone, składając wniosek trzeba będzie przedstawić projekt rozmieszczenia inwestycji na działce oraz projekt architektoniczno-budowlany, jednak projekt techniczny będzie się składać dopiero przy staraniu o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu.

Zmiany mają też pomóc skuteczniej egzekwować wynikający z prawa energetycznego obowiązek podłączania budynków do sieci ciepłowniczej – możliwość takiego podłączenia ma sprawdzać projektant. Jeśli zarządzający siecią przedsiębiorca będzie opóźniał wydanie warunków podłączenia, będzie musiał zapłacić karę za każdy dzień zwłoki.

zobacz także:  Spadek bezrobocia w Polsce

W nowelizacji pojawić mają się też przepisy zwalniające w części przypadków z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę – dotyczyć to będzie między innymi instalacji gazowych wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz naziemnych tarasów przydomowych o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 35 metrów kwadratowych.

Segregacja medyczna pacjentów

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że od 1 października w największych szpitalnych oddziałach ratunkowych w Polsce ma zostać wprowadzony obowiązek segregacji medycznej pacjentów, zwanej też triażem.

Pacjenci mają być dzieleni w zależności od stopnia swojej choroby. Bez segregacji wszyscy, bez względu na charakter swojej dolegliwości, traktowani są jednakowo, przez co okres oczekiwania jest dłuższy dla najbardziej chorych, dla których skrócenie tego czasu może mieć niebagatelne znaczenie.

Minister stwierdził także, że docelowo powinno się wprowadzić również retriaż, polegający na kontrolowaniu stanu pacjentów już podzielonych, by wiedzieć na bieżąco, czy nie ulega on pogorszeniu.

4 czerwca świętem narodowym?

Klub PO złożył w Senacie projekt ustawy, która miałaby nadać rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku status święta państwowego. Uzasadniając swój projekt, senatorowie PO zwracają uwagę, że to wtedy, 30 lat temu, odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu i w ten sposób rozpoczął się proces odzyskiwania przez kraj suwerenności. Projektowana ustawa nie wywoła skutków dla państwowego budżetu, ma jednak wiązać się z obowiązkiem wywieszenia państwowych flag.

zobacz także:  Dociągnięcie mediów na działkę, czyli ile kosztuje uzbrojenie działki?

1 komentarz

  1. Ruby pisze:

    Segregacja medyczna pacjentów… nie brzmi to dobrze…na SOR-ach będą rozdzielać na chorych, chorszych i nie wykazujących już żadnej nadziei? 😉 ach te reformy…

Dodaj Twój komentarz