Choć nie ma na razie mowy o całkowitym zastąpieniu dowodu osobistego czy innych dokumentów tożsamości ich cyfrowymi odpowiednikami, na Polaków czeka już wiele udogodnień. Co daje aplikacja mObywatel i gdzie ją można pobrać? Jak potwierdzać tożsamość smartfonem?
- Aplikacja mObywatel na smartfona
- mTożsamość i mDokumenty – do czego można ich używać?
- Czy mTożsamość zastąpi tradycyjne dokumenty?
Aplikacja mObywatel na smartfona
Wszystko zaczęło się od stworzenia aplikacji mObywatel na smortfony, którą można pobrać za darmo ze sklepów Google Play oraz App Store. Aby jednak korzystanie z niej było możliwe, trzeba najpierw stworzyć Profil Zaufany online – to z niego ściągane będą wszystkie dane. Posiadanie Profilu Zaufanego jest konieczne do lokowania się w aplikacji. A pierwszą usługą stworzoną w jej ramach jest mTożsamość.
mTożsamość i mDokumenty – do czego można ich używać?
Cel aplikacji jest prosty – ma ułatwiać „przechowywanie“ najważniejszych dokumentów. Pierwszym etapem rozwoju mObywatela jest opracowanie usługi mTożsamość pozwalającej na legitymowanie się wirtualnymi dokumentami. Co istotne, aby obsługa tej funkcjonalności była możliwa, potrzebujesz smerafona wyposażonego w Bluetooth, dostęp do internetu oraz aparat fotograficzny
Pierwszym mDokumentem dostępnym w aplikacji ma być dowód osobisty. Docelowo pojawi się również prawo jazdy, dowód rejestracyjny, dokumenty OC, legitymacja studencka czy nawet karta miejska..
A w jakich sytuacjach możesz korzystać z mTożsamości? W prywatnych kontaktach z innymi osobami lub w sklepach i punktach usługowych posiadających mWeryfikator. Może się to odbywać poprzez wyświetlenie swoich danych na ekranie telefonu lub wysłanie ich na innego smartfona.
Kiedy może to być przydatne? Podczas stłuczki samochodowej czy zakupu karnetu na siłownię lub wyrabiania karty w bibliotece.
Czy mTożsamość zastąpi tradycyjne dokumenty?
Wiadomo już, z mobilnego dowodu osobistego będzie można zacząć korzystać dopiero za miesiąc – trzeba poczekać, aż w życie wejdzie ustawa o usługach zaufania i identyfikacji publicznej.
Czy mTożsamość zastąpi tradycyjne dokumenty? Na razie nie ma tego w planach. Póki co ma to być sposób na potwierdzenie tożsamości, np. podczas wyżej przedstawionych sytuacji lub podczas kontroli policji.
I choć mówi się o tym, że w resorcie cyfryzacji padł już projekt, aby tradycyjny dowód osobisty zastąpić jego cyfrową wersją, rząd zaprzecza tym pogłoskom. Jest to jednak pierwszy krok, który może umożliwić to w przyszłości. Póki co warto jednak przetestować możliwości aplikacji, by przekonać się, czy będzie przydatna w życiu codziennym.