piątek, 29 marca 2024
HotMoney

Pomoc dla pracujących matek małych dzieci w czasie epidemii, koronawirusa, kwarantanny

Kobieta pisząca na laptopie

Wprowadzenie stanu epidemii wiąże się z poważnymi konsekwencjami, które dotyczą nie tylko gospodarki czy służby zdrowia, ale i codziennego życia. W znacznej mierze odczuwają to rodzice małych dzieci, których szkoły, przedszkola i żłobki zostały na ten czas zamknięte. Jak państwo wspiera pracujące matki w takiej sytuacji? Na jakie zasiłki mogą liczyć rodzice podczas epidemii?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Wprowadzenie dotkliwych obostrzeń w ramach specustawy dało możliwość ubiegania się przez rodziców o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko. Podczas epidemii zamknięto placówki edukacyjne, przez co dzieci musiały zostać w domu. To z kolei wymusiło na rodzicach opiekę nad pociechami, szczególnie tymi małymi. Jeden z rodziców ma możliwość pozostania w domu, by zająć się dziećmi. Przysługuje mu tym samym prawo do ubiegania się o zasiłek opiekuńczy. Termin, w ramach którego można skorzystać z takiego świadczenia, zależy od bieżącej sytuacji związanej z epidemią. Zasiłki dla rodziców rozpatrują poradniki na https://mamawpracy.pl, warto też na bieżąco śledzić wszelkie informacje publikowane przez przedstawicieli rządu.

zobacz także:  Google to nie tylko wyszukiwarka! Z których usług Google warto korzystać?

Zasiłki opiekuńcze podczas epidemii

Stan epidemii to sytuacja wyjątkowa. Nowe wytyczne związane z powstrzymaniem zagrożenia koronawirusem są aktualizowane cały czas. Przedłużony zostaje także zasiłek opiekuńczy aż do dnia, kiedy dzieci będą mogły wrócić do szkół, przedszkoli i żłobków. Konkretna data nie jest jeszcze znana, przedłużanie terminu odbywa się średnio co dwa tygodnie. W tym czasie rodzice mogą pobierać zasiłek na dziecko. Komu on przysługuje? Niestety nie wszystkim. Świadczenie jest przewidziane dla jednego z rodziców, którego dziecko nie ukończyło jeszcze 8. roku życia. Rodzice mogą sprawować taką opiekę naprzemiennie. Zmieniono jednak wytyczne dotyczące dzieci z niepełnosprawnością. Prawo do zasiłku mają rodzice dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, do 18. roku życia z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. O świadczenie mogą ubiegać się także rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, których placówki, do których uczęszczali, zostały zamknięte z powodu epidemii.

Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Jak już zostało wspomniane, zasiłek może pobierać jeden z rodziców. Musi być on objęty ubezpieczeniem chorobowym. Co ważne, prawo do niego mają zarówno osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę, zlecenie, jak i będące na samozatrudnieniu. Zasiłek wynosi 80% podstawy jego wymiaru i jest wypłacany przez ZUS. Co należy zrobić, by otrzymać takie świadczenie? Przede wszystkim należy poinformować o tym pracodawcę. Konieczne jest też pobranie ze strony ZUS wzoru wniosku, uzupełnienie go i złożenie w miejscu pracy. Jeżeli ktoś prowadzi własną działalność, wówczas taki dokument składa bezpośrednio w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na tym w zasadzie kończą się formalności. Należy jednak na bieżąco sprawdzać informacje, do kiedy przedłużona zostaje możliwość skorzystania z takiego zasiłku.

zobacz także:  Ile zarabia lekarz, a ile pielęgniarka?

Dodaj Twój komentarz