piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Malowanie mieszkania – co warto wiedzieć?

Fachowiec maluje ścianę

Aby pomalować ściany w mieszkaniu, wcale nie trzeba wzywać fachowca, można to zrobić samemu. Przestrzeganie ważnych zasad uchroni od popełnienia błędów i pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które na pewno zgarnęłaby profesjonalna ekipa. A więc jak pomalować mieszkanie? Zachęcamy do lektury.

Jak wybrać kolor ścian?

Jeśli zdecydujesz się na pomalowanie ścian, przemyśl dobór koloru. Niemiłym zaskoczeniem może bowiem okazać się odcień farby, który zmieni się wraz z oświetleniem. Co możesz zrobić, by temu zapobiec? Pokryj wybranym kolorem farby karton i przykładaj go do ściany o różnych porach dnia – rano, po południu, wieczorem. Dzięki temu ustalisz jaki kolor będzie najlepszy w danym wnętrzu.

Próbnik kolorów

Podłoże – jak przygotować ścianę do malowania?

Oczywiście wybór farby jest ważny, to, aby miała odpowiednią jakość, była odporna, zmywalna i miała inne właściwości, które uznasz za ważne. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsza farba dobrze nie pokryje źle przygotowanej do malowania ściany. Możesz wykonać test – przyklej do ściany i gwałtownie oderwij taśmę malarską. Jeśli znajdziesz na niej pozostałości po poprzedniej farbie, będzie to oznaczało, że trzeba powierzchnię ścian namoczyć i usunąć znajdujące się na niej resztki. Ewentualne nierówności ściany możesz zniwelować masą szpachlową. Ściany możesz oczyścić także trąc je papierem ściernym, a na koniec pokryć je farbą podkładową, która poprawi przyczepność. Kiedy na ścianie znajduje się tapeta, warto zorientować się czy można ją malować, a także sprawdzić czy nie jest podarta lub w inny sposób uszkodzona.

zobacz także:  Ile kosztują egzaminy BHP, na wózki jezdniowe, suwnice i inne?

Akcesoria do malowania ścian

Bez nich malowanie mieszkania nie jest możliwe, dlatego warto przeczytać, jakie akcesoria mogą się przydać. Wiele osób pierwszą warstwę farby kładzie pędzlem, natomiast do warstwy drugiej i trzeciej używa wałka. W przypadku tego drugiego, należy zwrócić uwagę, by wałek zanurzany w farbie nie ociekał nią, tylko był odsączony, najlepiej na kratce malarskiej. Malować należy od góry do dołu, nie dociskając wałka zbyt mocno do ściany. Większe powierzchnie maluje się też natryskowo, jednak nie uda się to bez specjalnego sprzętu.

Akcesoria malarskie

Jaką farbą pomalować ściany?

Nie bez znaczenia jest wybór samego rodzaju farby. Dzielą się one na winylowe i akrylowe. Te pierwsze to inaczej farby emulsyjne, a pomalowane nimi powierzchnie można zmywać. Tu należy mieć jednak na uwadze, że szorowanie ściany pokrytej farbą winylową prowadzi do jej ścierania. Z kolei farby akrylowe są odporne na ścieranie, ale za to podkreślą wszelkie nierówności, które znajdują się na powierzchni. Warto zapamiętać, że na farbie matowej bardziej widać zabrudzenia niż na farbie z połyskiem (takiej jak akrylowa).

zobacz także:  Segregowanie odpadów, Pomoc dla Afryki... - przegląd 7 sierpień 2019

Ile litrów farby kupić?

To bardzo ważne pytanie, które powinien zadać sobie każdy, kto zamierza rozpocząć malowanie mieszkania. Oczywiście podczas dokonywania obliczeń warto zastanowić się ile razy będą malowane ściany i podwoić lub potroić ilość litrów farby.

Nie można także zapominać o suficie, który również wymagać będzie pomalowania. Ważne jest, by skupić się na pasie łączenia malowanej ściany z sufitem. W wysokich pomieszczeniach może on być szerszy, natomiast w niskich cienki.

komentarze 3

  1. molka pisze:

    Podstawa to odpowiednie przygotowanie nie tylko praktyczne, ale i teoretyczne i pewnie wie o tym każdy, kto pierwszy raz próbował malować mieszkanie. Dobór odpowiedniej farby czy akcesoriów, a także metoda malowania ma ogromne znaczenie.

  2. Karolina pisze:

    Ja mieszkanie malowałam sama. To nic trudnego. Warto wiedzieć jaką farbę wybrać i jak przygotować ściany do malowania.

  3. Marysia pisze:

    Jeśli ktoś faktycznie nie ma pojęcia jak zabrać się za malowanie mieszkania, to zawsze może poprosić o radę pracowników Castoramy, oni z reguły są bardzo pomocni i potrafią wszystko świetnie wytłumaczyć. Malowanie to łatwizna, już nie raz malowałam różne pomieszczenia i zawsze efekt był super.

Dodaj Twój komentarz