poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Polski raj podatkowy istnieje, zobacz gdzie!

laptop i kalkulator

Podatki są kosztami, które każdy przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę. Nie płacenie podatków jest przestępstwem, za które mogą spotkać każdego bardzo przykre konsekwencje, a mimo to wciąż wiele osób szuka sposobów na to, by ich uniknąć. Przedsiębiorcy szukają tzw. rajów podatkowych, które pozwolą im zaoszczędzić często naprawdę pokaźne sumy. Czy w Polsce istnieje miejsce, które dawałoby taką możliwość?

Czym jest raj podatkowy?

Termin „raj podatkowy” lub „oaza podatkowa” jest określeniem, które stosuje się w odniesieniu do państw lub generalnie miejsc, w których zagraniczni przedsiębiorcy mogą zakładać swoje działalności licząc na wyjątkowo łagodne przepisy podatkowe. Właściciele firm mogą w ten sposób uniknąć płacenia podatków w swoich krajach macierzystych. Miejsca, które stosują tego rodzaju politykę czerpią co prawda niewielkie zyski z każdego przedsiębiorstwa, jednak ilość firm, które decyduje się na takie rozwiązanie jest na tyle duża, że i tak jest to bardzo opłacalne.

Polska systematycznie zwiększa ilość podpisanych porozumień o wymianie informacji podatkowej z kolejnymi państwami będącymi dotychczas rajami podatkowymi. Wciąż jednak są na świecie, a także w samej Polsce miejsca, w których wyjątkowo opłaca się ulokować swoją działalność.

zobacz także:  Czy śledzić swoje dziecko? Aplikacja do śledzenia dzieci nadopiekuńczość czy uzasadniona troska?

Raj podatkowy w Polsce

Jeśli nie chcemy szukać oazy podatkowej za granicą, to mamy szansę znaleźć ją w Polsce. Okazuje się bowiem, że gmina Chełmiec położona w Małopolsce drastycznie obniżyła podatki, aby przyciągnąć w ten sposób przedsiębiorców z całego kraju. Przykładowo podatek od środków transportu zmalał tam o 95%. Na terenie tej gminy w powiecie nowosądeckim działa już 2 tysiące firm. Władze gminy twierdzą, że jest to ich sposób na zdobycie pieniędzy na nowe inwestycje. Takie działanie jest jednak możliwe wyłącznie dzięki temu, że gmina Chełmiec już wcześniej była w dobrej kondycji finansowej i mogła sobie pozwolić na prowadzenie tak zaskakującej polityki podatkowej.

Raje podatkowe a oszustwa podatkowe

Dla wielu osób określenie raj podatkowy wiąże się jednoznacznie z oszustwami podatkowymi. Chodzi tu głównie o pranie brudnych pieniędzy czy celowe uchylanie się od płacenia podatków. Nie jest to do końca słuszny tok myślenia. Dla wielu firm raje podatkowe są sposobem dokonywania optymalizacji podatkowej. Należy w tym momencie rozróżnić unikanie płacenia podatków od uchylania się od opodatkowania. Uchylanie się od opodatkowania jest traktowane jako przestępstwo, gdyż jest to celowe działanie na szkodę Skarbu Państwa. Unikanie opodatkowania to z kolei szereg legalnych działań dążących do minimalizacji obciążeń podatkowych.

zobacz także:  Czy opłaca się kupować drogie baterie? Zwykła bateria czy akumulatorek?

Warto pamiętać o tym, że skorzystanie z możliwości oferowanych przez raje podatkowe nie jest proste i niesie za sobą pewne zagrożenia. Istnieje na przykład ryzyko podwójnego opodatkowania. Innym niebezpieczeństwem jest ryzyko utraty reputacji. Społeczeństwo często nieprzychylnie spogląda na przedsiębiorców unikających płacenia podatków w Polsce, co może skutkować np. zmniejszeniem sprzedaży.

komentarze 3

  1. tadeusz pisze:

    polski raj podatkowy to chyba na ul.Wiejskiej w Warszawie, to elitarne grono z innymi progami podatkowymi, wstyd!!

  2. Alicja pisze:

    Czyli teraz wszystkie interesy będą w Małopolsce. Nie wiedziałam, że można tak obniżyć podatki w konkretnej gminie.

  3. Karwińska pisze:

    Hmm tylko czy to jest w pełni legalne? Bo brzmi mi trochę zbyt pięknie, by było możliwe.

Dodaj Twój komentarz