wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Poduszka finansowa – czym jest? Dlaczego warto mieć fundusz bezpieczeństwa?

skarbonka i monety

O tym, że warto mieć oszczędności wiedzą wszyscy. Pieniądze, z których można skorzystać w razie problemów finansowych to zabezpieczenie, które powinien mieć każdy, jednak dla wielu osób oszczędzanie to bardzo trudne zadanie. Szczególnie ciężko jest w sytuacji, gdy nasze dochody są niskie. Czym dokładnie jest i dlaczego warto stworzyć swój własny fundusz awaryjny?

Fundusz awaryjny

Fundusz awaryjny, który określany jest także jako poduszka bezpieczeństwa to najprościej rzecz ujmując pieniądze, które odkładamy na tak zwaną „czarną godzinę”. Dzięki nim nawet w sytuacji utraty pracy przez jakiś czas powinniśmy utrzymać płynność finansową. Posiadanie takiego zabezpieczenia jest też podstawą do tego, aby móc zacząć myśleć np. o inwestowaniu. Jednak aby stworzyć swój własny fundusz awaryjny, trzeba bardzo dobrze przeanalizować swoje finanse i zastanowić się, w którym miejscu nasze wydatki są zbyt duże i można by je uszczuplić.

Warto zaznaczyć także, że poduszka bezpieczeństwa to coś, co zapewnia nam komfort psychiczny. Wiedząc, że w razie większych problemów finansowych będziemy mieli pieniądze, które pozwolą nam opłacić bieżące rachunki i zaspokoić podstawowe potrzeby, możemy spać spokojnie.

zobacz także:  Związki zawodowe w Polsce: jak działają, największe związki, czy warto się zapisać?

Poduszka finansowa pod kredyt

Kredyt, zwłaszcza taki, który zaciągamy na wiele lat, a więc hipoteczny bądź mieszkaniowy, to bardzo duże zobowiązanie finansowe. Pożyczając z banku kilkaset tysięcy złotych musimy mieć świadomość, że przez wiele lat będziemy spłacać miesięczne raty, które dodatkowo obciążą nasz domowy budżet. Zazwyczaj decydujemy się na taki krok w momencie, gdy mamy stabilną sytuację finansową, pewną pracę i odpowiednio wysokie dochody, jednak nikt nam nie zagwarantuje, że ta sytuacja nie ulegnie w pewnym momencie zmianie.

Życie niesie ze sobą wiele nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Niestety ludzie czasem tracą pracę lub chorują, przez co stają się niewypłacalni, a bank nie jest instytucją charytatywną i wymaga od swoich klientów zwrotu pożyczonych środków finansowych. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zgromadzenie takiej ilości pieniędzy, która pozwoli nam przez jakiś czas przetrwać nawet w sytuacji utraty stałego dochodu.

Poduszka bezpieczeństwa a ubezpieczenie

Niektórzy mogą słusznie zauważyć, że przecież można wykupić ubezpieczenie kredytu, dzięki któremu w razie problemów finansowych polisa pokryje część rat. Oczywiście jest to bardzo rozsądne wyjście, jednak oprócz rat kredytu każdy z nas ma także inne potrzeby, trzeba opłacać bieżące rachunki, kupować żywność itp. dlatego w każdej sytuacji warto oszczędzać.

zobacz także:  Jak obniżyć koszty usług w banku, centrum handlowym, urzędzie?

Od czego zacząć tworzenie swojego funduszu awaryjnego? Jak już wspomnieliśmy, należy przeanalizować swoje comiesięczne wydatki. Warto w tym celu założyć specjalny arkusz kalkulacyjny, który ułatwi nam prowadzenie zapisków i podliczenie na koniec miesiąca kosztu swojego utrzymania, zakupów, czy rozrywki. Może się okazać, że część pieniędzy wydajemy w sposób nieprzemyślany i spokojnie moglibyśmy je zaoszczędzić.

komentarze 2

  1. Karol pisze:

    Zawsze warto mieć oszczędności, nie rozumiem, jak niektórzy potrafią żyć z dnia na dzień wydając wszystkie swoje pieniądze. To strasznie nieodpowiedzialne.

  2. Milka pisze:

    Hm, nawet nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak poduszka finansowa. Warto pomyśleć o takim funduszu awaryjnym na czarną godzinę.

Dodaj Twój komentarz