czwartek, 25 kwietnia 2024
HotMoney

Podatek węglowodorowy, Ustawa o OFE… – przegląd 23 lipiec 2019

wydobycie gazu łupkowego

Ustawa o podatku węglowodorowym zostanie uchylona – rozwój sytuacji związanej z wydobyciem gazu łupkowego nie spełnił oczekiwań.

Koniec podatku węglowodorowego?

Polski rząd przyjął projekt ustawy o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym. Ustawa z dnia 25 lipca 2014 roku zakładała, że podatek ten zacznie obowiązywać od roku 2020. Opierała się też na założeniach, że podatek będzie zapewniał budżetowi państwa odpowiedni udział w zyskach z wydobycia gazu łupkowego.

Po weryfikacji owych założeń okazało się jednak, że nie zostały one spełnione, ponieważ wbrew ówczesnym prognozom w Polsce nie nastąpił rozwój wydobycia gazu łupkowego – jego podstawowym źródłem w dalszym ciągu pozostają konwencjonalne złoża gazu ziemnego. Oceniono, że znajdujące się w Polsce złoża łupkowe nie dają wystarczającej możliwości ich gospodarczej eksploatacji.

Ustawa o OFE

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział, że ustawa o Otwartych Funduszach Emerytalnych powinna zostać uchwalona jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Według tej zapowiedzi miałaby ona zacząć obowiązywać od 1 listopada bieżącego roku.

zobacz także:  Chwilówki czy pożyczki społecznościowe - jakie różnice?

Projekt ustawy jest już na finiszu – w najbliższych tygodniach ma zostać zatwierdzony przez Komitet Stały Rady Ministrów, a następnie przez samą Radę Ministrów, po czym wreszcie skierowany zostanie do Sejmu.

Projekt o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne zakłada, że środki, będące do tej pory środkami publicznymi, staną się prywatne. W wyniku tego działania 15,7 mln członków OFE będzie musiało podjąć decyzję, czy zgromadzone przez nich pieniądze mają zostać przekazane na konta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy na Indywidualne Konta Emerytalne.

Operacja przeniesienia środków na IKE będzie odbywać się automatycznie, nie będzie więc wymagała żadnych działań ze strony członków OFE. Inaczej sprawa wygląda z przeniesieniem środków do ZUS – osoby, które się na to zdecydują, będą musiały to zadeklarować.

Pieniędzy, które zostaną przekazane do ZUS, nie będzie można wypłacić w całości jednorazowo ani dziedziczyć. Te, które przejdą do IKE, można będzie pobrać po osiągnięciu wieku emerytalnego w jednej transzy lub w ratach. Będą też mogły być dziedziczone.

zobacz także:  Pożyczki pozabankowe, na które warto zwrócić uwagę

Oszuści podszywają się pod Krajową Radę komorniczą

Telefony komórkowe zasypywane są oszukańczymi SMS-ami o treści dotyczącej spłaty rzekomych zobowiązań komorniczych. Polacy otrzymują wiadomość następującej treści: „Kancelaria Komornicza /FAZ/Aw/(…) informuje o wszczęciu egzekucji Sygn. Akt Km 1024 (lub inny numer)/19. Istnieje możliwość dobrowolnej spłaty 5,88 PLN (lub inna kwota), dalej podany jest link do płatności: https://oplac-zaleglosc(…)”.

Krajowa Rada Komornicza apeluje o zachowanie czujności. By nie paść ofiarą oszustów, należy pamiętać, że ani sądowi komornicy ani kancelarie komornicze nie wysyłają w związku z zadłużeniem żądania zapłaty w formie wiadomości SMS lub e-mail. W żadnym wypadku nie należy klikać w przesłane w takiej wiadomości linki.

Dodaj Twój komentarz