czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Platforma NC+ ..historia, wydarzenia i przygody popularnej platformy telewizyjnej

pilot

W wielu branżach dochodzi do zmian, fuzji itd. Najczęściej jednak klienci danych firm nawet tego nie odczuwają. Przedsiębiorstwa dokładają wszelkich starań, by tak się stało. Jednak znana jest historia jednej fuzji, która wywołała lawinę oburzenia i z której wywiązało się wiele nazwijmy to „przygód”. Mowa oczywiście o platformie NC+. Jak to się wszystko stało, tego dowiesz się za artykułu.

Platforma Cyfra+

Cyfra+ to polska telewizyjno-radiowa satelitarna platforma cyfrowa. Założona została w 1998 roku. Była to wiodąca platforma w Polsce. Programy docierały do ponad 1,5 miliona abonentów. Oglądać oni mogli wiele kanałów telewizyjnych w cyfrowej jakości. Dla wielu najważniejsze były oczywiście kanały premium – Canal+ i HBO.

Dzięki platformie oglądać możne było ponad 100 programów telewizyjnych i radiowych, z czego ponad 80 po polsku. Początkowo platforma miała w swojej ofercie 7 kanałów: Canal+, Polsat, Polsat 2, Eurosport, Planète, MCM i Muzzik. Później pojawił się jeszcze Canal+ Żółty, Canal+ Niebieski, a także TVP1, TVP2, Nasza TV i TMT, TV Polonia. Oczywiście to nie wszystko. Pojawiła się i kanał dla dzieci MiniMax, filmowy Ale Kino!, o grach komputerowych Game One i wiele, wiele innych.

zobacz także:  Kredyt obrotowy - co to jest, dla kogo jest przeznaczony?

Operatorem platformy była spółka Canal+ Cyfrowy. Na początku 2002 roku Cyfra+ połączyła się z konkurencyjną platformą cyfrową Wizja TV, zmieniono więc nazwę na Nowa Cyfra+, jednak dość szybko powrócono do poprzedniej.

Z kolei w 2013 roku w wyniku fuzji z platformą satelitarną n, o której napiszemy w dalszej części artykułu, marka Cyfra+ zniknęła z rynku na rzecz nc+. W 2014 operator Canal+ Cyfrowy został wykreślony z rejestru przedsiębiorców.

Telewizja n

Drugą obok Cyfry+ polską satelitarną platformą cyfrową telewizyjno-radiowa była Telewizja n. Jej operatorem był ITI Neovision, wchodzący w skład grupy TVN. Klienci, którzy zdecydowali się na tego typu platformę, mogli oglądać 105 kanałów polskojęzycznych, 23 polskojęzyczne kanały free-to-air, 41 kanałów HDTV i 1 kanał 3D.

Kanały były pogrupowane tematycznie. Wyróżnić można było pakiety Informacja i rozrywka, Hity filmowe, Sport i motoryzacja, Kultura, nauka, świat , Dzieci, Style, moda, muzyka. Oczywiście za dodatkową opłatą można było skorzystać z opcji dodatkowych. Dzięki HBO, Filmbox, Cinemax, nPremium, Wypożyczalni VOD można było oglądać wiele interesujących filmów. Oczywiście były i inne pakiety dodatkowe.

Jak już wspomniano – w 2013 roku doszło do fuzji Cyfry+ z Telewizją n. Było o tym bardzo głośno…

zobacz także:  Ranking kont dla firm styczeń 2020

Fuzja Cyfry+ i Telewizji n

Polska satelitarna cyfrowa Platforma NC+ powstała w wyniku strategicznego partnerstwa Grupy ITI i Groupe Canal+. Na jej mocy doszło więc do fuzji platform n oraz Cyfra+. Na etapie łączenia przedsiębiorstw Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zgłaszał sprzeciwu, bowiem było to połączenie konkurencyjnych platform satelitarnych.

Platforma nc+ właściwie do końca kwietnia 2013 roku istniała obok Telewizji n i Cyfry+. Ostatecznie uruchomiono ją 21 marca 2013 roku, w 18. urodziny Canal+ w Polsce. Prawnie ostatni etap fuzji nastąpił 2 czerwca 2014 roku, gdy połączono spółki.

Przygody Platformy NC+

Abonenci obu telewizji (Cyfry+ i Telewizji n) mieli migrować obowiązkowo do nowo powstałego tworu, pozostawiano im też prawo wypowiedzenia umowy. W praktyce jednak w korespondencji otrzymywali od nowego operatora informację o automatycznej migracji do nowych opcji promocyjnych nc+. Pakiet miał być cenowo zbliżony do posiadanej obecnie oferty. Jednak okazało się, że ceny były wyższe o 33-50% za tę samą lub mniejszą liczbę kanałów, zwłaszcza jeśli miało się najbogatsze pakiety.

To wywołało falę oburzenia. Na Facebooku powstała strona skupiająca niezadowolonych z oferty nc+. Co więcej, UOKiK przyjrzał się nieprawidłowościom związanym z prezentacją nowej oferty abonentom dawnej Cyfry+ i platformy cyfrowej n, co skończyło się sankcją w wysokości blisko 11 mln zł i nakazem natychmiastowego usunięcie skutków zakwestionowanych działań wobec abonentów.

zobacz także:  Ranking kredytów gotówkowych lipiec 2020

Dodaj Twój komentarz