czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

PIT 2019 – jakie zmiany w rozliczaniu podatku za rok 2018?

zmiany w podatkach

Wielu z nas pamięta godziny ślęczenia nad coroczną deklaracją podatkową z instrukcją w wersji papierowej i kalkulatorem w ręku. Era programów komputerowych, służących do rozliczenia, przyniosła wiele zmian, część rubryk wypełniała się automatycznie, a system generował za nas obliczenia. Rok 2019 jest natomiast prawdziwą rewolucją rozliczania PIT.

Jakie zmiany w rozliczaniu PIT przyniósł 2019 rok?

Już dawno do lamusa odeszły czasy kolejek, ustawiających się przed urzędem skarbowym, w gorącym okresie składania deklaracji podatkowych. Większość z nas przyzwyczaiła się do wypełniania i przesyłania oświadczeń drogą elektroniczną.

W tym roku jednak jesteśmy świadkami zmian, które pozwolą zapomnieć o rocznym obowiązku podatkowym. Nadeszła era prostych i przyjaznych podatków. Teraz urzędnicy skarbówki są zobowiązani do przygotowania właściwych deklaracji podatkowych PIT-37 i PIT-38, co zwalnia nas z konieczności wypełnienia deklaracji papierowej lub online. Urzędy Skarbowe przygotowały już wypełnione zeznania podatkowe, a my możemy zapomnieć o samodzielnych obliczeniach.

zobacz także:  Cross-selling w kredycie mieszkaniowym - czy warto?

Co należy zrobić chcąc zobaczyć swoje zeznanie podatkowe?

Cały proces został przeprowadzony w oparciu o informacje, które znalazły się w poprzednich deklaracjach, administracja skarbowa opiera się na danych przesłanych przez naszych płatników. Wszystko odbywa się automatycznie oraz bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat.

Od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 roku mamy możliwość zweryfikowania oraz korekty naszych zeznań podatkowych. W tym celu należy się zalogować na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl). Jeżeli nie naniesiemy zmian lub nie będziemy zainteresowani, jaką propozycję deklaracji przygotowali dla nas urzędnicy, zeznanie zostanie przyjęte jako domniemane. W dniu 30 kwietnia 2019 roku PIT zostanie wygenerowany do Krajowej Administracji Skarbowej.

Jakie dane możemy modyfikować w przygotowanej deklaracji podatkowej?

Chcąc sprawdzić jak system informatyczny wypełnił nasze zeznanie, po zalogowaniu mamy kilka możliwości.

Możemy zaakceptować formularz, dzień w którym to zrobimy będzie uznany za datę złożenia zeznania. Mamy też sposobność dokonać modyfikacji rozliczenia np. zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę, wskazać inną organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% naszego podatku. Możemy zmienić sposób rozliczenia z indywidualnego na wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

zobacz także:  Bankructwo, co to jest? Jak ogłosić bankructwo, niewypłacalność?

Stworzony system daje również szansę na całkowite odrzucenie przygotowanego PIT, wtedy musimy samodzielnie wypełnić formularz.

Kwota wolna od podatku i progi podatkowe w 2019r.

Wprowadzona w 2019 roku kwota wolna od podatku wynosi 8 000 zł. Oznacza to, że w sytuacji, w której zarobiliśmy mniej nie musimy odprowadzać podatku do urzędu skarbowego. W przypadku dochodów, które przekraczają minimalny próg podatnicy mogą odprowadzać podatek degresywny, czyli im większe dochody tym mniejszy podatek. Progi nie uległy zmianie, jednak kwota, którą musimy podzielić się z fiskusem może być dzięki temu niższa.

1 komentarz

  1. fiskus pisze:

    Cieszę się, że w końcu można to załatwić w ten sposób, to znacznie uprości cały proces składania deklaracji. Najwyższa pora na takie zmiany!

Dodaj Twój komentarz