Przed nami już siódma edycja Personal Democracy Forum w Gdańsku. Czym jest ta konferencja? I czego możemy spodziewać się w tym roku?
- Czym jest Personal Democracy Forum?
- Co warto wiedzieć o najbliższej konferencji Personal Democracy Forum w Gdańsku?
- Kto może wziąć udział w Personal Democracy Forum w Gdańsku?
Czym jest Personal Democracy Forum
Personal Democracy Forum CEE to międzynarodowa konferencja, która służy wymianie idei i doświadczeń tych aktywistów, zwłaszcza z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, którzy działają na rzecz zwiększenia obywatelskiego zaangażowania i przejrzystości w życiu politycznym i społecznym, a wszystko to z wykorzystaniem wsparcia, jakie zapewniają nowe technologie.
Gdzie zrodziła się ta idea? Gdzie należy szukać źródeł tej konferencji? Otóż wszystko zaczęło się od amerykańskiej konferencji Personal Democracy Forum, która od 2004 roku była organizowana przez nowojorski Civic Hall. To był wzór dla wielu naśladowców – nie trzeba było długo czekać, by pojawiły się edycje tego wydarzenia na całym świecie. Mamy tu pewien powód do dumy, ponieważ pośród edycji europejskich to właśnie polska edycja, organizowana od 2013 roku, jest tą największą.
Co warto wiedzieć o najbliższej konferencji Personal Democracy Forum w Gdańsku?
W dniach 4-5 kwietnia 2019 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się już siódma edycja tego wydarzenia. Tym razem impreza odbędzie się pod hasłem „In Whom We Trust”. Podstawowym pytaniem, na które uczestnicy konferencji będą poszukiwać odpowiedzi, jest: „komu można zaufać?”.
Brak zaufania w przestrzeni publicznej staje się poważnym problemem i przyczyną społecznych rozłamów. Jednocześnie narastająca nieufność ma racjonalne podstawy w dobie rosnącego populizmu, niespełnianych obietnic i rozpowszechniania fałszywych informacji – ze zjawiskiem „fake news” spotykamy się już przecież praktycznie na co dzień. Jak więc można odzyskać społeczne zaufanie? I gdzie, jako społeczeństwo, możemy to zaufanie pokładać?
W szukaniu odpowiedzi na te pytania pomogą ciekawe wystąpienia i sesje warsztatowe, których nie zabraknie na Personal Democracy Forum. Podjęty ma zostać między innymi temat fałszywego poczucia oddziaływania na sprawy publiczne, którego źródłem jest ograniczanie udziału obywateli w podejmowaniu decyzji oraz pozorność wpływu konsultacji na decyzje już podjęte.
Tegoroczna konferencja połączona będzie z trzecią edycją Festiwalu Technologii Obywatelskich dla Demokracji, zaplanowanym na 6 kwietnia. Zaprezentowane zostaną warte uwagi projekty i narzędzia z dziedziny Civic Tech, czyli technologii obywatelskich, oraz Gov Tech – technologii przeznaczonych dla władz publicznych. Zaprezentowane zostaną zarówno te inicjatywy, którym udało się osiągnąć sukces, jak i te zakończone porażką, ponieważ również z niepowodzeń można wyciągać wnioski cenne na przyszłość.
Kto może wziąć udział w Personal Democracy Forum w Gdańsku?
Personal Democracy Forum jest konferencją otwartą na uczestników z własną inicjatywą. Do 14 grudnia można było zgłaszać wystąpienia. Szczególnie poszukiwane w tej edycji były osoby specjalizujące się w tematyce dezinformacji, działające na rzecz zwiększenia zaufania w sferze publicznej, zajmujące się technologiami na szczeblu samorządowym lub państwowym, promujące rozwiązania „Gov Tech” oraz włączające narzędzia IT w proces podejmowania decyzji w sprawach publicznych.