czwartek, 28 marca 2024
HotMoney

Otwarcie sali zabaw: koszty, warunki, wymogi

Pokój zabaw

W kolejnych miastach Polski otwiera się coraz więcej sal zabaw, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Dla dzieci stanowią magiczną krainę, w której mogą się wybawić, a dla rodziców… to chwila wytchnienia. Jednak czy zaprojektowanie takiego miejsca jest proste? Ile kosztuje i czy na pewno się zwróci? Sprawdź, co musisz wiedzieć o takiej inwestycji.

Jak otworzyć plac zabaw?

Wewnętrzne place zabaw są miejscem, w którym dzieci mogą się wyszaleć przez cały rok, niezależnie od pogody. Sprzyjają rozwojowi psychosomatycznemu, kształtują koordynację ruchową, a także pełnią funkcję socjalizacyjną – dzieci mogą tam poznawać swoich rówieśników, nawiązywać kontakty. W końcu czy da się łatwiej pozbyć nieśmiałości niż w basenie pełnym kolorowych kulek?

Musisz jednak wiedzieć, że zaprojektowanie bezpiecznego i atrakcyjnego dla maluchów placu zabaw wcale nie jest prostym zadaniem. Wymaga to dostosowania się do wielu przepisów, spełnienia podstawowych wymogów bezpieczeństwa. Jakich? Za chwilę wyjaśnimy. Realizację inwestycji ułatwi to, że producent sal zabaw przygotuje projekt i kosztorys (www.go2fit.pl), dostosuje rodzaj konstrukcji do Twoich potrzeb i możliwości lokalowych. Tylko, wybierając producenta, sprawdź najpierw, czy wszystkie używane przez niego materiały są atestowane oraz, czy spełniają wszystkie normy.

zobacz także:  Ile pieniędzy wyciągniesz na raz z bankomatu? Oto limity bankomatów dla poszczególnych banków

Plac zabaw – podstawowe wymogi

Aby otworzyć plac zabaw, nie musisz posiadać specjalnych pozwoleń, uprawnień. To jednak nie zwalnia Cię z konieczności zachowania odpowiednich standardów, w szczególności tych związanych z bezpieczeństwem. Na samym początku, zanim jeszcze zdecydujesz się na zakup/wynajem pomieszczenia, musisz sprawdzić, czy spełnia podstawowe przepisy przeciwpożarowe i jeśli nie, to czy salę można w prosty sposób do nich dostosować.

Już na tym etapie należy też pomyśleć o przepisach BHP, m.in. w zakresie wentylacji. Dodatkowo, jeśli na terenie sali zabaw będziesz prowadzić działalność gastronomiczną, konieczne jest zachowanie wymagań Sanepidu. I, co istotne, nawet gdy planujesz tylko sprzedaż kawy dla rodziców, to jest to już określane mianem działalności gastronomicznej.

Kolejna grupa wymogów dotyczy samej konstrukcji małpiego gaju. O jej bezpieczeństwo, zgodność z normami powinien zadbać producent, aczkolwiek to Ty będziesz odpowiadać, jeśli podczas odbioru okaże się, że dany aspekt został pominięty. Konieczne jest także pamiętanie o regularnych przeglądach oraz konwersacji konstrukcji. Od producenta sali zabaw powinieneś też dostać instrukcję jej użytkowania.

zobacz także:  Depozyt bankowy, co to jest i na czym polegają depozyty bankowe?

Jak widzisz, wymogów jest dużo. A czy to się opłaca? Ile będzie kosztować Cię ta inwestycja?

Ile kosztuje otwarcie małpiego gaju dla dzieci?

Mamy złą wiadomość – nie podamy Ci konkretnych kwot, które sprawdzą się zawsze i wszędzie. Wszystko będzie zależeć od tego, jak duża jest sala zabaw, jakie w danym mieście obowiązują opłaty za wynajem pomieszczeń etc. Wskażemy jednak, o jakich kosztach musisz pamiętać, a także, orientacyjnie, jakiego rzędu jest to wydatek.

Najwyższym wydatkiem jest zakup sali zabaw. Powinna ona posiadać różne zjeżdżalnie, tunele, drabinki, ścianki wspinaczkowe czy tematyczne zabawki. Warto uwzględnić kącik dla najmłodszych dzieci. To koszt jednorazowy.

Oprócz tego konieczny będzie remont sali, dostosowanie jej do wymogów, a także zakup niezbędnego wyposażenia.

Na stałe, miesięczne opłaty składa się m.in. czynsz za lokal, wynagrodzenie pracowników obsługujących salę (ich ilość zależy od tego, jak duża ona jest), a także koszt związany z organizacją napojów/przekąsek. Pamiętać trzeba też o ubezpieczeniu firmy od odpowiedzialności cywilnej.

A ile potrzebujesz na samym początku? Min. 100 tys. zł. Czy to się zwróci? To zależy m.in. od Twojej konkurencyjności, reklamy. Jednak uważa się, że sale zabaw to dochodowy biznes, zwłaszcza jeśli są one zlokalizowane w centrach handlowych.

zobacz także:  Odsetki ustawowe za opóźnienie w spłacie pożyczki – ile wynoszą, jak są obliczane?

Dodaj Twój komentarz