piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Obsługa prawna firm, czy potrzebujesz prawnika w firmie?

pióro wieczne

Prowadzisz firmę? Zastanawiasz się, czy w związku z tym powinno się zatrudnić prawnika? Kiedy warto skorzystać z usługi obsługi prawnej firm? Podpowiadamy!

Czym jest obsługa prawna firm?

Na początku należałoby wyjaśnić nieco na temat roli prawnika w firmie. W dużych korporacjach najczęściej są działy prawne. Na etat zatrudniani są prawnicy, którzy odpowiadają w przedsiębiorstwach za wszystkie kwestie prawne. Jednak nie ma co się oszukiwać, zatrudnienie prawnika na etat, a zwłaszcza – zespołu prawników – to jest kosztowna sprawa. W sytuacji, gdy branża faktycznie ma działania, które wymagają ciągłej analizy prawnej, jest to zrozumiałe. Jednak nie każda firma ma takie potrzeby. Tak jak i nie każdy przedsiębiorca ma środki na to, by zatrudnić w firmie na stałe prawnika.

Właśnie dlatego świetną opcją jest skorzystanie z pomocy firm, które świadczą tego typu usługi. Taka obsługa prawna firm to oferta wielu kancelarii, których pracownicy zajmują się kwestiami prawnymi różnych przedsiębiorstw. Można wejść z nimi we współpracę na zasadzie comiesięcznego abonamentu. Czasami wybierani są prawnicy ad hoc, jak jest potrzeba, ale zdecydowanie lepiej wejść w stałą współpracę.

zobacz także:  Wstrząs w kopalni Murcki-Staszic, Szczyt UE... - przegląd 1 lipiec 2019

W czym pomoże prawnik w firmie?

A w czym w ogóle jest w stanie pomóc prawnik w firmie? Co wchodzi w jego kompetencje? Najczęściej okazuje się, że współpracę rozpocząć można już na starcie biznesu. Prawnik zajmuje się bowiem zakładaniem i rejestrowaniem spółek. Bywa i tak, że konieczne jest przekształcenie jakiejś firmy, jej podział. Wówczas zdecydowanie lepiej jest skorzystać ze wsparcia prawnika, który jest w stanie zapoznać się z obowiązującymi statutami, ale i poradzi sobie z napisaniem nowych umów, regulaminów. To dzięki niemu bardzo często udaje się zawrzeć w dokumentach ważne ustalenia, które początkowo wydają się dość nieistotne. Często prawnik w ramach obsługi prawnej firm rejestruje zmiany w KRS.

Ale to nie wszystko. W przedsiębiorstwie ważny jest również z uwagi na to, że czuwa nad przebiegiem wszelkich spraw. Wie, kiedy pojawiają się zmiany w przepisach prawa. Potrafi zinterpretować je we właściwy sposób i odnieść do nich działalność firmy.

Prawnik w przedsiębiorstwach, które wchodzą w różnego rodzaju relacje biznesowe, może odpowiadać za ich sprawdzenie po kątem prawa. To do niego należy tworzenie opinii prawnych, w tym przede wszystkim tych dotyczących umów. Prawnik może pełnić funkcję również mediatora. Często także udziela porad dotyczących działalności klienta.

zobacz także:  Makijaż permanentny, czym jest, ile kosztuje, dla kogo polecany?

Oczywiście to do prawnika należy prowadzenie spraw pracowniczych. To prawnik powinien w razie nieporozumień pomagać w sporach. Robiąc wszystko tak, by zakończyło się bez szkody dla przedsiębiorstwa.

Prawnik w firmie może również sporządzać różnego rodzaju pisma. Przede wszystkim te kierowane do sądów, ale i instytucji publicznych, organów administracji. Do niego należy również rola reprezentowania klienta w kontaktach z dłużnikami, windykacja należności.

Czy potrzebujesz prawnika w firmie?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Potrzebujesz! Jednak niekoniecznie zatrudnionego na etat. Warto poszukać kancelarii, która ma w ofercie obsługę prawną przedsiębiorstw. To znacznie mniej kosztuje. Prawnik może być potrzebny w każdym momencie działalności. Gdy okaże się niezbędny, wówczas dobrze kogoś mieć, a nie szukać na oślep.

Dodaj Twój komentarz