sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje oczyszczalnia przy domu? Typy i ceny przydomowych oczyszczalni ścieków

dom z ogrodem

Dzisiaj, gdy nie ma się możliwości podpięcia do sieci kanalizacyjnej, nie oznacza to, że konieczne jest odprowadzanie ścieków do szamba. Jest bardziej nowoczesna, ekologiczna metoda. Jednak, jak to najczęściej bywa – wątpliwości mogą wzbudzać koszty. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć, chcąc wybudować przydomową oczyszczalnię?

Typy i ceny przydomowych oczyszczalni ścieków

Na koszt przydomowej oczyszczalni ścieków ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim cena zależy od jej rodzaju. Wyróżnić można oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, oczyszczalnie ze złożem biologicznym i oczyszczalnie tunelowe. Ale to nie wszystko. Na wysokość opłaty, jaką należy wnieść, wpływa również typ danej oczyszczalni. Znaczenie ma także to, ile osób liczy gospodarstwo domowe. Z tym niejako związana jest przepustowość. To one mają największy wpływ na cenę.

Ile kosztuje oczyszczalnia przy domu?

Aby poznać koszty, zakupu oraz montażu przydomowej oczyszczalni ścieków, najlepiej jest poszukać cennika firmy, która ma ją w swojej ofercie. Ceny oczyszczalni ścieków przy domu sprawdzisz m.in. na EkoDren, gdzie w wyczerpujący sposób podano wszystkie koszty.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny przy niskich dochodach, czy jest szansa otrzymać?

Przykładowo za oczyszczalnię biologiczną dla 2-6 osób o przepustowości 900 litrów na dobę zapłacić trzeba 5400 zł. Znacznie tańsza jest oczyszczalnia tunelowa. Przy takiej samej ilości mieszkańców i identycznej przepustowości, trzeba się liczyć z ceną 3470 zł, choć jest i opcja za 2700 zł. Chcąc znaleźć oczyszczalnię tunelową z podobną przepustowością, trzeba zapłacić 3070 zł. Warto dobrze zastanowić się nad tym, jakie urządzenie należy wybrać, ile osób będzie stałymi użytkownikami oczyszczalni. Nie ma co oszczędzać i decydować się na mniejszy zbiornik.

Oczywiście to nie wszystko. Podane ceny to opłaty za same urządzenia. Nie można zapomnieć, że konieczne jest przygotowanie podłoża i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Jednak tutaj ceny są bardzo zróżnicowane.

woda

Koszty eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków

Koszty eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków są zdecydowanie mniejsze niż te, jakie trzeba ponieść w przypadku korzystania z szamba. Nie ma potrzeby wywożenia nieczystości. Raz w roku trzeba wybrać osad. Przydomowa oczyszczalnia zdecydowanie zasługuje na określenie bezobsługowej. Jedynie w przypadku oczyszczalni drenażowej zachodzi konieczność używania bioaktywatorów, ale ich koszt też nie jest wysoki. Inwestycja w przydomową oczyszczalnię szybko się zwraca.

zobacz także:  Pożyczka czy kredyt? Kiedy wybrać pożyczkę gotówkową a kiedy kredyt gotówkowy?

Dlaczego warto wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to idealne rozwiązanie do domów, które nie posiadają przyłączenia do kanalizacji. Dzisiaj zdecydowanie wygrywa z szambem. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to nowoczesna, ekologiczna, bezobsługowa i tania instalacja. Koszty, z jakimi trzeba się liczyć przy zdecydowaniu się na alternatywę szamba są niewielkie. Odpada konieczność częstego i kosztownego opróżniania, jak ma to miejsce w przypadku szamba. W dodatku przydomowa oczyszczalnia jest praktycznie bezawaryjna.

Dodaj Twój komentarz