piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje alpaka? Co wpływa na cenę alpak w Polsce?

brązowa alpaka

Powoli w Polsce pojawia się coraz więcej alpak. Dotychczas decydowali się na to nieliczni, ale w związku ze zmianą ustawy i wprowadzeniem do zwierząt gospodarskich tego zwierzęcia, dopuszczono je do hodowli, a także umożliwiono rolnikom staranie się o dopłaty unijne. Zastanówmy się jednak nad tym, po co trzymać alpakę i… ile to kosztuje?

Czym jest alpaka?

Alpaka to roślinożerne zwierzę pochodzące z Ameryki południowej. Zaliczane jest to ssaków parzystokopytnych, rodziny wielbłądowatych. Co ciekawe, nie występuje w stanie dzikim. Hodowana jest w Andach. Najwięcej jej znaleźć można w Peru, Chile, Boliwii i Ekwadorze. To zwierzęta stadne. Bardzo często mylone są z lamami, jednak są od nich znacznie mniejsze. Budową ciała przypominają owce. Są też tak jak one – hodowane dla wełny. Sierść alpaki jest jedwabista. Co istotne – w przeciwieństwie do owczej – jest hipoalergiczna. Wykonuje się z niej odzież i koce. Decydując się na hodowlę alpaki, wybrać można rasę Suri lub Huacaya. Pierwsza ma znacznie dłuższą okrywę włosową. W Europie Zachodniej jest uznawana za droższą. Jej liczebność jest dość mała.

zobacz także:  Serwis komputerów, ile kosztuje naprawa dysku twardego w laptopie?

Po co hodować alpaki?

A po co oprócz wełny, czy właściwie – włókna, hodować alpakę? Oczywiście dla zysków z odsprzedaży samic ciężarnych i samców rozpłodowych. Ale nie tylko. Alpaki wykorzystywane są również do alpakoterapii. To rodzaj zooterapii. Z uwagi na to, że są to bardzo łagodne i spokojne zwierzęta – „żywe maskotki”, które nie boją się ludzi, a nawet – lubią ich towarzystwo, świetnie sprawdzają się przy leczeniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Podczas spacerowania z nimi, przytulania się do nich, rozluźniają się mięśnie, koją się nerwy. W Polsce powstaje coraz więcej ośrodków alpakoterapii. Warto postawić na alpaki również wówczas, gdy posiada się gospodarstwo agroturystyczne. Z pewnością będą tym, co przyciągnie odwiedzających. A ile kosztuje alpaka?

Ile kosztuje alpaka? Co wpływa na cenę alpak w Polsce?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że chcąc hodować alpaki należy je kupować przynajmniej parami. Profesjonalni hodowcy sprzedają minimum 2-3 alpaki jednemu kupującemu. Chyba, że mają pewność, że ma on już jakieś zwierzęta.

Do wyboru, jak już wspomniano, są dwie rasy. Alpaka Suri będzie znacznie droższa niż Huacaya, ponieważ jest znacznie mniej liczna, a także jej wełna jest zdecydowanie chętniej wykorzystywana w przemyśle.

zobacz także:  Chińska kryptowaluta, Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju, Przecena złota i srebra

Cena alpaki zależy nie tylko od rasy, ale także od płci i wieku osobnika. Młode zwierzę musi być przy matce minimum 6 miesięcy. Takie dziecię kosztuje około 5 tysięcy złotych. Warto chcąc założyć hodowlę nabyć ciężarną samicę – koszt 7 tysięcy złotych, choć wiele zależy od klasy. Do tego najlepiej dobrać jeszcze samca, który przynosić będzie stały dochód dzięki kryciu. Samce mogą stać się reproduktorami po 3-4 latach od urodzenia. Samice już po 2 latach mogą się rozmnażać. Ciąża u alpak trwa 11 miesięcy, więc można rozmnażać zwierzęta raz do roku. Mogą być kryte 2-6 tygodni po urodzeniu młodego.

Dodaj Twój komentarz