niedziela, 8 grudnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje przekroczenie prędkości o 50 km? Jakie konsekwencje?

Samochody na ulicy

Przekroczenie prędkości przez kierowcę może wiązać się z przykrymi dla nas konsekwencjami, które w zależności od poziomu naszego przewinienia będą mniejsze lub większe. Jaka kara nas czeka, w momencie, gdy tę prędkość przekroczymy aż o 50 km/h? O czym należy pamiętać?

Kary za przekroczenie prędkości – jaka podstawa prawna?

W przypadku kierowców najważniejszym dokumentem, który określa przepisy prawa związane z poruszaniem się na drodze, jest oczywiście kodeks drogowy. Nie można też zapomnieć o taryfikatorze mandatów oraz innych przepisów, które wyznaczają jakie kary będą nas czekać za konkretne przewinienia. Trzeba się więc mieć na baczności i starać się, aby jeździć zgodnie z prawem. Wysokość mandatów z każdym rokiem rośnie, a jak się okazuje, kara finansowa czy kilka punktów karnych to nie jedyne, co może nas spotkać.

Jaka kara za przekroczenie prędkości?

Taryfikator mandatów dokładnie określa zakres kar w zależności od tego, o ile przekroczyliśmy dopuszczalną prędkość. Gdy nasze wykroczenie było niewielkie, możemy liczyć na karę finansową w postaci mandatu od 50 do 400 zł oraz dodatkowe punkty karne. W momencie, gdy nasze wykroczenie wyniosło 50 km/h i to w terenie zabudowanym, czeka nas aż 500 zł mandatu oraz 10 punktów karnych, czyli całkiem sporo. A to jeszcze nie wszystko! Jak podają specjaliści oraz prawnicy z Kancelarii KRS, już przekroczenie prędkości o 50 km to także zatrzymanie prawa jazdy, co oczywiście może być już naprawdę dotkliwą karą dla wielu kierowców.

zobacz także:  Pożar Notre Dame, Dalszy ciąg strajku... - przegląd 15 kwiecień 2019

Jakie są kary za inne wykroczenia związane z nadmierną prędkością?

Oczywiście nadmierna prędkość to nie tylko pędzenie przez miasto czy inne miejsce o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów za dużo. Często wiąże się to także dodatkowo z innymi wypadkami, które mogą dojść na trasie. Zalicza się do tego choćby nagłe i niebezpieczne hamowanie mogące zagrażać innym uczestnikom ruchu, niezachowywaniem odpowiednich odstępów czy ogólnie poruszanie się z prędkością utrudniającą ruch innym samochodom. W tych wypadkach najczęściej czeka nas mandat w wysokości od 50 do 300 złotych.

Kiedy może zostać zatrzymane prawo jazdy?

Przepisy kodeksu drogowego i kodeksu karnego są dosyć jednoznaczne i dokładnie wyznaczają w jakich przypadkach może dojść do zatrzymania prawa jazdy. Dzieje się to w momencie, gdy pojazd przekracza dozwoloną prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym. Policjant zatrzymuje taką osobę, a następnie odbiera jej prawo jazdy, które jest przekazywane do starosty, który wydaje decyzję administracyjną o natychmiastowej wykonalności. Jest ono najczęściej zatrzymywane na okres 3 miesięcy, po których kierowca je odzyskuje.

Jeżeli kierowca nie dostosował się do wyroku administracyjnego i prowadził samochód bez ważnego prawa jazdy, wówczas okres zakazu przedłużany jest do 6 miesięcy. Jeżeli mimo to, taka osoba znów zostanie złapana na prowadzeniu auta bez uprawnień, wówczas prawo jazdy zostaje odebrane bezpowrotnie i w celu jego odzyskania, należy ponownie zdać kurs i egzamin na prawo jazdy.

zobacz także:  Turyści w Rzymie, Założenia budżetowe... - przegląd 11 czerwiec 2019

Jeżeli nie zgadzamy się z odebraniem prawa jazdy jedyną możliwością jest zgłoszenie się do sądu.

1 komentarz

  1. Sasin pisze:

    Nic, jeśli ma się włączonego. Zero ściemy, przetestowane.

Dodaj Twój komentarz