Kryzys wywołany strajkiem nauczycieli nadal trwa, ale rząd znalazł sposób, aby wyjść naprzeciw maturzystom.
- Zmiana prawa oświatowego
- Puszcza Białowieska zagrożona pożarami
- Dyrektywa gazowa a Nord Stream 2
- Były prezes Interpolu aresztowany
Zmiana prawa oświatowego
Premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że przystąpienie maturzystów w każdej szkole średniej do egzaminu dojrzałości musi być zagwarantowane przez państwo, zapowiedział nowelizację ustawy Prawo oświatowe, która ma umożliwić wywiązanie się z tego obowiązku.
Nowelizacja ma sprawić, że w szkołach w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, takie prawo będzie miał dyrektor szkoły, a w przypadkach wyjątkowych także organ prowadzący, czyli samorząd terytorialny. Zmiana prawa ma, według słów premiera, zakończyć niepewność związaną z przeprowadzeniem tegorocznych matur. Jeśli nowelizacja zostanie zaakceptowana przez Senat i prezydenta, wejdzie w życie już 27 kwietnia.
Puszcza Białowieska zagrożona pożarami
Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował o ogromnym zagrożeniu pożarowym w Puszczy Białowieskiej i związanej z nim konieczności usuwania suchych drzew. W związku z tym przygotowane zostały projekty aneksów planów urządzenia lasu dla nadleśnictw puszczańskich, bez których nie mogą one wykonywać w lesie żadnych prac. Projekty te zakładają pozyskanie 154 tysięcy metrów sześciennych drewna, przede wszystkim z drzew martwych i suchych, co stanowi 0,6% zasobów drzew żywych i martwych, znajdujących się w Puszczy Białowieskiej.
Planowana wycinka już jest krytykowana przez ekologów, między innymi z Greenpeace Polska, wskazujących na możliwą niezgodność z rekomendacjami UNESCO. Wiceminister środowiska Małgorzata Golińska przypomina jednak, że UNESCO dopuszcza działania przeciwpożarowe oraz mające na celu zachowanie bezpieczeństwa publicznego.
Dyrektywa gazowa a Nord Stream 2
Spółka powołana do budowy gazociągu Nord Stream 2 domaga się od Komisji Europejskiej stwierdzenia, że realizowany przez nią projekt uzyska odstępstwo od przepisów dopiero co uchwalonej dyrektywy gazowej, zgodnie z którą podmorskie części gazociągów na terytorium Unii Europejskiej mają podlegać przepisom trzeciego pakietu energetycznego.
Gdyby przepisy te były stosowane do Nord Stream 2, wiązałoby się to z koniecznością rozdziału dostaw i wytwarzania od eksploatacji sieci przesyłowych, zapewnienia niedyskryminacyjnego dostępu do infrastruktury oraz poddania się regulacji taryf. Dlatego spółka chce uzyskać od Komisji potwierdzenie, że gazociąg będzie traktowany jako projekt ukończony, tym samym mogący skorzystać z odstępstwa od tych prawnych restrykcji.
Były prezes Interpolu aresztowany
Chińska agencja Xinhua podała do wiadomości, że Meng Hongwei, były prezes Interpolu oraz były wiceminister bezpieczeństwa publicznego Chin został formalnie aresztowany za korupcję. Zarzuty dotyczą przyjmowania łapówek, uchylania się od wykonywania poleceń partyjnego kierownictwa i tym samym szkodzenia wizerunkowi partii. Według centralnej komisji kontroli dyscypliny Meng miał wydawać ogromne sumy z publicznych funduszy, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie luksusowy styl życia.
Od pewnego już czasu chińskie władze prowadzą wytężoną, szeroko zakrojoną kampanię antykorupcyjną, w której ramach aresztowano już wielu urzędników wysokiej rangi. Krytycy polityki prezydenta Xi uważają, że wykorzystuje on tę kampanię również po to, by usuwać ze sceny politycznej swoich przeciwników.