piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Największe inwestycje, realizacje budowlane w Polsce, ile kosztowały?

Budowa przy drodze

W Polsce planowanych i realizowanych jest wiele inwestycji. Niektóre z nich są dosyć spektakularne, stąd też wysokie koszty ich wykonania. W wielu przypadkach należy zlecić skomplikowane prace geotechniczne, by możliwe było zrealizowanie przedsięwzięcia zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Jakie są największe inwestycje budowlane w Polsce? Ile kosztują wielkie realizacje budowlane w naszym kraju?

Największe inwestycje w Polsce

W Polsce w ostatnich latach zrealizowano i zaplanowano wiele dużych inwestycji. Szacuje się, że w okresie od 2019 do 2025 roku wydanych zostanie aż 420 mld zł. Realizacje budowlane obejmują wszystkie województwa. Wśród nich w czołówce znajduje się Mazowsze i Pomorze. W większości są to inwestycje drogowe, mostowo-tunelowe, biurowe, mieszkaniowe, budowle wodne i realizacje z zakresu budownictwa energetycznego. Takie prace zaplanowane są na kilka lat, wiele z nich to skomplikowane i czasochłonne przedsięwzięcia. Inwestycje budowlane wymagają współpracy ze specjalistami jak Keller, przy realizacjach budowlanych konieczne może być wzmacnianie podłoża, zabezpieczenie wykopów, wykonanie konstrukcji hydrotechnicznych. Wszystko zależy od rodzaju realizacji, lokalizacji i warunków geotechnicznych. A o jakich inwestycjach było w Polsce głośno? Ile kosztowały wybrane przedsięwzięcia budowlane?

Nowe stacje metra w Warszawie

W zeszłym roku otwarto trzy nowe stacje warszawskiego metra. Chodzi o przystanki: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Realizacja inwestycji trwała ponad 3 lata i kosztowała ponad 1 mld zł. W sumie budowa linii M2 ma obejmować 21 stacji, realizacja powinna zostać zakończona w 2023 roku.

zobacz także:  Ile kosztują meble technorattanowe? Trwałość, przeznaczenie mebli z technorattanu

Rotunda w Warszawie

Rotunda znana jest każdemu warszawiakowi. Ten okrągły budynek powstał w 1966 roku i szybko stał się symbolem Warszawy. W 2017 roku rozpoczęła się przebudowa Rotundy, która trwała dwa lata. Zgodnie z założeniami, budynek zachował swój pierwotny charakter. Wewnątrz Rotundy znajduje się siedziba banku, a dodatkowo zadbano o przestrzeń publiczną dostępną dla każdego. Według założeń realizacja rewitalizacji budynku miała kosztować ok. 16 mln zł.

Park of Poland

Park of Poland w Mszczonowie to największy zadaszony park wodny w Europie. Jego otwarcie odbyło się w lutym 2020 roku. Pierwsza część inwestycji, czyli Suntago Wodny Świat, kosztowała 150 mln euro. Ostatecznie realizacja obiektu ma zająć powierzchnię 400 ha. Na terenie parku znajdują się także miejsca noclegowe, są to nowoczesne domki, które zostały w pełni wyposażone dla turystów. W planach jest też budowa 4-gwiazdkowego hotelu.

Obwodnica Olsztyna

Po 6 latach budowy udostępniono w całości obwodnicę Olsztyna. Wcześniej do użytkowania oddawane były konkretne odcinki drogi. Realizacja trwała od 2013 roku. Obwodnica przebiega przez Gietrzwałd, Stawigudę, Purdę, Barczewo i Dywity. Koszty tej inwestycji budowlanej szacuje się na ponad 1,1 mld zł.

zobacz także:  W co inwestować? Obligacje skarbowe, korporacyjne, lokaty, fundusze inwestycyjne - co wybrać?

Dodaj Twój komentarz