W historii biznesu pojawiały się różne rodzaje oszustw finansowych na ogromną skalę. Jakie są największe afery finansowe, które miały miejsce w Polsce. Poznaj najsłynniejsze oszustwa finansowe dokonane przez polskie instytucje.
- Afera finansowa Amber Gold
- Oszustwo finansowe Art-B
- Afera finansowa Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej
Afera finansowa Amber Gold
Jednym z najgłośniejszych oszustw finansowych w Polsce była afera Amber Gold. Instytucja ta oferowała wysokie oprocentowanie na inwestycje w złoto, co kusiło wielu żądnych zysku przedsiębiorców i osoby prywatne. Zachęcająca kampania marketingowa sprawiła, że ludzie chętnie powierzali swoje pieniądze firmie Amber Gold. Jednak obiecywane złoto w rzeczywistości nie istniało, a działalność instytucji opierała się na piramidzie finansowej, więc lokaty były pokrywane z wpłat dokonywanych przez kolejnych klientów.
Firma Amber Gold powstała w 2009 roku i do chwili ogłoszenia swojej upadłości w dniu 13 sierpnia 2012 roku oszukała ponad 18 000 klientów na łączną kwotę blisko 851 mln złotych. Prezesowi Amber Gold Marcinowi Plichcie postawiono 17 zarzutów, natomiast jego żonie Katarzynie Plichcie 12 zarzutów. Za dopuszczenie się oszustw finansowych na tak dużą skalę w 2019 roku prezes Amber Gold został skazany na 15 lat pozbawienia wolności. Jego małżonka dostała wyrok w wysokości 12 lat i pół roku więzienia.
Oszustwo finansowe Art-B
Afera finansowa Art-B była jednym z pierwszych nagłośnionych oszustw finansowych w Polsce. Za tę aferę finansową byli odpowiedzialni Bogusław Bagsik i Andrzej Gąsiorowski, którzy w 1989 roku założyli holding Art-B, złożony z 200 spółek. Działalność instytucji opierała się na oscylatorze ekonomicznym, pozwalającym oprocentować daną wpłatę w banku nawet kilkadziesiąt razy.
Linią obrony osób odpowiedzialnych za to oszustwo finansowe była próba wykorzystania luk w systemie bankowym, poprzez wystawianie czeków bez pokrycia i umieszczanie pieniędzy na kolejnych kontach bankowych. Straty wynikające z tej afery finansowej w Polsce oszacowano na 424 mln złotych. Holding Art-B prowadził działalność przez 2 lata, a jego właściciele po wyjściu na jaw oszustwa uciekli do Izraela.
Andrzejowi Gąsiorowskiemu udało się uniknąć odpowiedzialności za tę aferę finansową, ponieważ ze względu na ekstradycję przez 23 lata przebywał w Izraelu. W 2014 roku postępowanie w sprawie jego udziału w tym oszustwie zostało umorzone, natomiast rok później przedawnieniu uległo także oskarżenie dotyczące grabieży mienia firmy Art-B.
Bogusława Bagsika zatrzymano w 1994 roku w Szwajcarii. Otrzymał on w 2000 roku wyrok pozbawienia wolności przez 9 lat, jednak w 2004 roku wyszedł na wolność i powrócił do działalności biznesowej.
Afera finansowa Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej
Inną aferą finansową było oszustwo w wykonaniu Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej powstałej w 1999 roku. Obiecywała ona inwestorom duże zyski. W 2006 roku okazało się, że broker wprowadza klientów w błąd, podając nieprawdziwe stany kont. Postępowanie ujawniło defraudację środków, a pieniądze w rzeczywistości były przelewane na konta mniejszych firm. Straty inwestorów, którzy zdecydowali się powierzyć swoje finanse WGI wyniosły ponad 300 mln złotych.
Oszustw finansowych w Polsce w przeciągu lat było wiele, dlatego tak ważne jest zachowanie czujności i zwracanie uwagi na to, komu powierza się swoje finanse. W ten sposób można zapobiec bezpowrotnej utracie dużej sumy pieniędzy.