niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Na czym polega oddłużanie? Pożyczki i kredyty oddłużeniowe

ręka z pieniędzmi

Długi potrafią spędzać sen z oczu, to nie ulega wątpliwości. Kiedy pojawiają się problemy ze spłatą, nie wiemy, co robić w takiej sytuacji. Okazuje się, że na oddłużenie jest parę sposobów, ale czy warto się do nich uciec?

Czym jest oddłużanie?

Wbrew temu, co niektórzy, mniej obeznani z tematem, mogliby sądzić, oddłużanie osób fizycznych nie oznacza, że ktoś spłaci za nas długi albo że zostaną one wręcz anulowane. Tak dobrze niestety nie ma. Oddłużanie nie przybiera zatem formy pomocy materialnej. Czym więc ono jest?

To doradztwo, świadczone głównie przez firmy oddłużeniowe i kancelarie prawne, dzielące się swą wiedzą i doświadczeniem, by pomóc klientowi łatwiej poradzić sobie z zadłużeniem.

Na czym polega oddłużanie?

Bez względu na to, czy chodzi o oddłużanie z chwilówek czy z kredytów, jest to usługa kompleksowa. Obejmuje nie tylko doradzanie klientowi odpowiedniej strategii, ale również pomoc innego rodzaju. Dobra firma oddłużeniowa prowadzi negocjacje z wierzycielami i pomaga przeprowadzić restrukturyzację finansowych zobowiązań, jak choćby rozłożenie ich na mniejsze raty.

zobacz także:  Kredyt refinansowy a konsolidacyjny – podobieństwa i różnice

Udziela pomocy w zaciągnięciu kolejnych pożyczek. Gdy w grę wchodzi oddłużanie komornicze, doradza, jak postępować w kontaktach z firmami windykacyjnymi i komornikami. Wreszcie, jeśli dojdzie do ostateczności, pomaga także uporać się z formalnościami przy ogłaszaniu upadłości konsumenckiej.

Jakie są recepty na uporanie się ze swoimi długami? Jednym ze sposobów może być zaciągnięcie kredytu lub pożyczki oddłużeniowej.

Jak działa kredyt oddłużeniowy?

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego na spłatę długów jest często stosowanym sposobem na poradzenie sobie z problemem. W zasadzie ta strategia może wydawać się pewną sprzecznością, bo chodzi w niej o to, że aby spłacić długi, musimy się… jeszcze bardziej zadłużyć.

Czasem jednak korzystne okazuje się skonsolidowanie pożyczek. Spłata jednego kredytu jest z ekonomicznego punktu widzenia korzystniejsza niż spłacanie kilkunastu chwilówek.

Niełatwo jednak taki kredyt uzyskać. Wymagane jest zabezpieczenie w wysokości przeciętnie 150% wartości wnioskowanej kwoty. Nie udziela się też takich kredytów osobom, które swoich długów nie spłacają już od dłuższego czasu, ani takim, którym wypowiedziano umowy czy wobec których wszczęto egzekucję komorniczą. Bank ocenia też dla siebie ryzyko, więc raczej nie udzieli kredytu konsolidacyjnego osobom, które nie rokują dobrze na przyszłość. Oceni więc, jak zmieniała się ich sytuacja materialna i na tej podstawie podejmie decyzję.

zobacz także:  Gdzie najłatwiej dostać kredyt?

Czym jest pożyczka oddłużeniowa?

Osoby, które nie mogą liczyć na kredyt konsolidacyjny w banku, mają jeszcze jedna możliwość – mogą wziąć pożyczkę oddłużeniową. Firmy udzielające pożyczek oddłużeniowych nie uzależniają decyzji o przyznaniu pożyczki od zdolności kredytowej klientów, dlatego jest to rozwiązanie, z którego dłużnicy chętnie korzystają.

Kwota uzyskana dzięki pożyczce ma oczywiście zostać użyta w celu spłaty długów, jednak firmy nie kontrolują, w jaki sposób naprawdę zostanie one wykorzystana.

1 komentarz

  1. Magda pisze:

    Wszystko niestety wiąże się z kosztami, ale jeśli ktoś ma długi to jedynym wyjściem są właśnie takie produkty. Wcześniej można jeszcze skorzystać z kredytów konsolidacyjnych.

Dodaj Twój komentarz