poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Nowe propozycje programowe rządu na wybory samorządowe

banknoty stuzłotowe

W niedzielę premier przedstawił nowe propozycje programowe Prawa i Sprawiedliwości na wybory samorządowe. Jest ich pięć i rząd zamierza nie szczędzić na nie finansowych środków. Jak przedstawia się ten program?

Termomodernizacja

Pierwsza z nowych programowych propozycji dotyczy termomodernizacji budynków. Skutkiem zrealizowania tych założeń mają być nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, ale i czystsze środowisko. Ekologia wyraźnie leży rządowi na sercu, bo program zakłada też obniżenie opłat za wywóz śmieci dla tych, którzy segregują odpady. Koszt wprowadzenia tych postulatów w życie ma wynieść 100 mld zł w ciągu 10 lat.

Najbliższa okolica, otoczenie

Realizacja tego punktu ma, można by rzec, uatrakcyjnić okolicę, w której mieszkają obywatele. 500 mln zł ma więc zostać przeznaczone na tworzenie nowych siłowni plenerowych, otwartych stref aktywności, sportowych ośrodków czy placów zabaw.

Szczególną uwagę rząd zamierza poświęcić osobom starszym. W praktyce ma to oznaczać między innymi zwiększenie wydatków na domy seniora i zapewnienie starszym osobom potrzebnej rehabilitacji.

zobacz także:  Ile kosztuje porada prawna? Jak skorzystać z darmowych porad prawników?

Nowoczesna gmina

Ten punkt opracowany został z myślą o mieszkańcach małych miejscowości. W ramach rządowego programu mają ruszyć remonty dróg i chodników, renowacje dworców, odbudowane mają zostać połączenia autobusowe. Szczególny nacisk ma zostać położony na chodniki prowadzące do szkół, aby zapewnić uczniom możliwie jak najbezpieczniejszą drogę do edukacyjnych placówek.

Realizacja tych założeń będzie ukłonem w stronę mieszkańców małych miejscowości, którzy do tej pory mogli nieraz odnieść wrażenie, że to na wielkich miastach skupiona jest uwaga rządu i to właśnie na inwestycje w takich dużych ośrodkach przeznaczane są pieniądze, podczas gdy na peryferiach niewiele się robi. Teraz właśnie również w tych mniejszych miejscowościach pełną parą mają ruszyć prace.

Konkretna kwota pieniędzy, jakie zostaną przeznaczone na ten cel, na razie nie padła, jednak zgodnie ze słowami premiera Mateusza Morawieckiego mają to być miliardy.

100 megabitów na 100-lecie niepodległości

Uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości można w różnoraki sposób. Zapewnienie obywatelom szybkiego internetu nie jest gorszym pomysłem niż inne. Rząd deklaruje zatem, że przeznaczy 4 mld zł na to, by w ciągu najbliższych trzech lub czterech lat doprowadzić szybki internet do wszystkich gmin, w tym do 20 000 szkół. Działanie takie ma za zadanie między innymi zniwelować pewne nierówności w społeczeństwie i zapewnić dzieciom i młodzieży ze wsi i małych miejscowości takie same szanse, jakie mają ich rówieśnicy z dużych miast.

zobacz także:  Wyższa płaca minimalna, Faktury dla paragonów z NIP-em

Mieszkasz, decydujesz

Pod tą nazwą programową kryje się projekt dopłat do budżetów obywatelskich w samorządach w wysokości 300 mln zł. Chodzi o to, by mieszkańcy mieli większe środki do rozdysponowania na realizację tych projektów w swojej okolicy, które uznają za najbardziej potrzebne.

komentarze 2

  1. tulia pisze:

    Zbliżają się wybory to i mnożą się obietnice wyborcze mające na celu poprawienie sytuacji i życia polaków. Sporo już się tego nasłuchaliśmy i jeszcze się nasłuchamy, te kilka propozycji powyżej to ledwo kropla w morzu obietnic, które nie zostaną spełnione, albo zostaną spełnione w niewielkim ułamku.

  2. Jowita pisze:

    Ja tam nie zwracam uwagi na takie obietnice. Wychodzę z założenia, że powinni mniej zabierać (w podatkach), a nie dawać.

Dodaj Twój komentarz