czwartek, 29 lutego 2024
HotMoney

Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy?

Monety i zegar

Wiele osób biorących kredyt gotówkowy nawet nie czyta umowy, którą podpisuje, nie mówiąc już o tym, by posprawdzać na jakich zasadach otrzymują pożyczkę z banku. Takie podejście na dłuższą metę może okazać się kosztowne z powodu większych rat, prowizji czy dodatkowych opłat związanych z ubezpieczeniem. Przeczytaj na co zwracać uwagę biorąc kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy – o czym warto pamiętać?

Kiedy bierzesz kredyt gotówkowy musisz wiedzieć na jaką konkretnie kwotę chcesz go zaciągnąć. Najmniej możesz pożyczyć z banku 500zł, natomiast jeśli twoje dochody są dość wysokie prawdopodobnie będziesz mógł nawet wnioskować o kwotę 250 000zł. Oczywiście nie wszystkie banki udzielą tak dużej pożyczki, dlatego warto przed podjęciem decyzji przejrzeć ranking kredytów gotówkowych. Kredyty gotówkowe to zobowiązania, które można zaciągnąć bez zgody współmałżonka. Wtedy oczywiste jest to, że tylko jedna osoba spłaca kredyt. W przypadku niewypłacalności należność zostanie wyegzekwowana z jego dóbr. Kiedy małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą, na mężu lub żonie także będzie spoczywał obowiązek spłacenia kredytu. Podobnie jest również w sytuacji kiedy umiera małżonek – druga osoba dziedziczy długi. Naturalnie może się ich zrzec, ale wtedy prawdopodobnie straci też część majątku.

zobacz także:  Kiedy musisz zapłacić 75% podatek?

RRSO i oprocentowanie

Na koszty kredytu składa się oprocentowanie nominalne, ubezpieczenie, prowizja, koszty przygotowawcze. Pamiętaj, że samo oprocentowanie jeszcze o niczym nie świadczy. Wybrane banki stałe oprocentowanie oferują nawet do 3 lat. Jeśli zdecydujesz się na oprocentowanie zmienne miej świadomość, że raty twojego kredytu mogą znacznie wzrosnąć. Porównaj oferty różnych banków z tą sama kwotą kredytu i tym samym okresem spłat. Pomoże ci w tym kalkulator kredytu gotówkowego. Przed zaciągnięciem kredytu sprawdź także RRSO uwzględniające wszystkie jego koszty. Być może okaże się, że po dodaniu prowizji lub ubezpieczenia RRSO wzrośnie tak, że branie kredytu w danym banku już nie będzie opłacalne.

Ubezpieczenie i prowizja

Czasami banki tak układają ofertę kredytu gotówkowego, by jego opłacalność była uwarunkowana założeniem konta osobistego czy wzięciem karty kredytowej. Dla wielu klientów, którzy nie spodziewają się, że bank może czegoś takiego wymagać, jest to po prostu nieopłacalne. Wiedz o tym, że banki zawsze przedstawiają wysokie prowizje. Czasami lepiej w takich sytuacjach wybrać ubezpieczenie, gdyż są to przynajmniej koszty które kiedyś mogą się zwrócić. Niektóre banki sprytnie oferują ubezpieczenie, którego składka wynosi 10-20% wartości kredytu. Jeśli już bierzesz kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem sprawdzaj czy faktycznie jest ono przydatne i czy w przyszłości będziesz mógł z niego skorzystać.

zobacz także:  Ranking kart kredytowych Czerwiec 2019

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wielu klientów sprawdza czy jest możliwe by wziąć kredyt gotówkowy online. Oczywiście tutaj także należy wnikliwe czytać umowę przed złożeniem podpisu i przeanalizować wszystko to, co składa się na jego koszty. Dla klientów ważne jest też samo podejście do nich, fakt czy bank jest otwarty i czy sposób załatwiania formalności jest łatwy. To jednak nie wszystko – dla wielu osób bardzo ważne jest czy mają szansę na restrukturyzację lub wakacje kredytowe. Warto o to spytać już na samym początku, by potem nie być niemile zaskoczonym. Jeśli interesuje cię czas spłaty wybierz bank, który ma najdłuższy okres kredytowania. Bardzo często banki pożyczają pieniądze nawet na 10 lat.

1 komentarz

  1. Liwia pisze:

    RRSO jest najważniejsze. W końcu to faktyczne koszty kredytu gotówkowego. Dlatego warto porównywać kredyty biorąc właśnie ten wskaźnik pod uwagę.

Dodaj Twój komentarz