sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Na co można wziąć kredyt gotówkowy? Co jest wymagane aby otrzymać kredyt gotówkowy?

Karta kredytowa na biurku

Kredyt gotówkowy to jeden z popularniejszych produktów bankowych. Idąc do banku możemy znaleźć wiele ofert z nim związanych, a to sprawia, że często trudno jest się nam połapać co i jak. Co warto wiedzieć o kredytach gotówkowych? Jakie ich rodzaje wyróżniamy? Jakie wymagania trzeba spełniać, żeby dostać kredyt i na co można go wziąć?

Co to jest kredyt gotówkowy?

Mówiąc wprost, kredyt gotówkowy to produkt finansowy udostępniany przez bank, który umożliwia nam popranie dodatkowych środków pieniężnych, na konkretny cel i potrzeby. Spłata kredytu gotówkowego następuje w określonych ratach i w wyznaczonym czasie. Sposób spłaty zazwyczaj określany jest przez bank. Kredyty gotówkowe zazwyczaj brane są na stosunkowo krótki czas, od 1 roku do 10 lat, a ich wysokość nie przekracza kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co istotne, do udzielania kredytów gotówkowych upoważnione są jedynie banki, pozostałe instytucje finansowe mogą udzielać jedynie pożyczek.

Jakie są wymogi do otrzymania kredytu gotówkowego?

Wymogi stawiane przez banki bywają różne. Z pewnością jednak, aby otrzymać kredyt gotówkowy trzeba przede wszystkim posiadać zdolność kredytową, którą banki określają na podstawi takich danych jak: zarobki, sytuacja rodzinna, forma zatrudnienia czy posiadanie innych zobowiązań finansowych (innych kredytów czy pożyczek).

Kredyt gotówkowy może otrzymać praktycznie każdy, niezależnie od banku, jeżeli spełnia się określone warunki przez nie postawione. W ten sposób można zaciągnąć także kredyt gotówkowy online, które to rozwiązanie staje się coraz popularniejsze, przez swoją wygodę.

Portfel z pieniędzmi

Jakie rodzaje kredytów gotówkowych wyróżniamy?

Jeżeli chodzi o rodzaje kredytów gotówkowych, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie oferty i możliwości dają banki. Oprócz pójścia do placówki finansowej, można skorzystać z opcji zaciągnięcia kredytu gotówkowego online, dzięki czemu oszczędzi się sporo czasu.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny decyzja pozytywna - co dalej? Uruchomienie procedury kredytowej

Z innych ostatnio dużo promowanych możliwości można jeszcze wymienić kredyty gotówkowe bez zaświadczeń. Nie wszystkie banki dają taką możliwość, ale ten typ kredytów charakteryzuje się minimum formalności, a także niezbyt dużymi kwotami, jakie w ten sposób można pożyczyć. W ten sposób można także zaciągnąć kredyt gotówkowy online bez zaświadczeń, trzeba jednak dokładnie zapoznać się z warunkami, jakie oferują banki.

W ten sposób dochodzimy także do popularnych ostatnio szybkich kredytów gotówkowych. Są one na podobnej zasadzie, co kredyty bez zaświadczeń – wymagają minimum formalności i charakteryzują się załatwieniem sprawy już w ciągu kilkunastu minut. Banki rzadko mają to w swojej ofercie i jest to raczej domena firm pożyczkowych i szybkich pożyczek gotówkowych, dlatego trzeba uważać.

Kredyt odnawialny alternatywą dla kredytu gotówkowego?

Co to jest kredyt odnawialny? Inaczej zwany jest on kredytem rewolwingowym i udzielany jest w ramach rachunku bieżącego lub konta osobistego. Przeznaczony jest dla osób które posiadają konto w banku od jakiegoś czasu i mają regularnie napływające środki. Jest to konto kredytowe z określonym limitem do wykorzystania, z którego można czerpać w dowolnym czasie określonym przez umowę. Każda wypłata środków równa się zaciągnięcie kredytu. Może być on wykorzystywany wielokrotnie zarówno w całości, jak i częściowo. Plusem jest też niższe oprocentowanie.

Pojawia się więc pytanie, co jest lepsze, kredyt odnawialny czy gotówkowy? Jedno i drugie ma swoje plusy i minusy. W przypadku kredytu gotówkowego, możliwe jest zaciągnięcie większej sumy, czego nie pozwala kredyt odnawialny, z określoną górną granicą. Poza tym kredyt odnawialny umożliwia stałe korzystanie ze środków, gdy kredyt gotówkowy jest jednorazowym zapożyczeniem określonej kwoty. Wybór będzie więc zależał od tego, na czym nam w danej chwili najbardziej zależy.

Na co można zaciągnąć kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe najczęściej nazywane się kredytami konsumpcyjnymi, to znaczy, że gotówkę uzyskaną w ten sposób przeznacza się na zakup dóbr konsumpcyjnych, sprzętów, artykułów AGD i RTV, finansuje się w ten sposób remonty, wakacje itd. Nie ma tutaj określonych celów, a kredytobiorca nie ma obowiązku tłumaczenia na co przeznaczy pieniądze uzyskane z kredytu, choć niektóre banki mogą o to zapytać.

zobacz także:  Rekomendacja T - co musisz wiedzieć kiedy starasz się o kredyt?

Czasem zdarza się, że kredytobiorcy z użyciem kredytu gotówkowego chcą kupić samochód czy nieruchomość, choć od tego są inne produkty, jak kredyt samochodowy czy kredyt hipoteczny. Zapytać w takim razie można, które rozwiązanie jest korzystniejsze? Kredyt samochodowy czy gotówkowy? Kredyt hipoteczny czy gotówkowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, choć warto wiedzieć o pewnych kwestiach.

Kredyt gotówkowy nie ma wyznaczonego celu, przez co jest bardzo elastyczny i nikt nie będzie nas rozliczał z tego, na co go wydamy, z kolei w przypadku kredytu hipotecznego i samochodowego, mamy tutaj do czynienia z odrębnymi zasadami ich przydzielania. Mają też wyznaczony cel, co za tym idzie, całość kwoty musi iść właśnie samochód czy mieszkanie, nie dając żadnych innych możliwości. Kryteria przyznania też są inne, a banki dosyć szczegółowo chcą wiedzieć co ma być zakupione, jaką ma wartość, wielkość, wyposażenie itd.

Minus kredytu gotówkowego jest taki, że ma dość krótki okres kredytowania, co za tym idzie, ciężko byłoby kupić za niego mieszkanie i spłacać je przez maksymalnie 10 lat, ponieważ wiązałoby się to z wysokimi miesięcznymi ratami. W przypadku kredytu samochodowego a gotówkowego, nie mamy tutaj żadnego zabezpieczenia, jednak otrzymanie kredytu gotówkowego jest prostsze, choć niestety droższe – kredyt samochodowy ma zdecydowanie niższe oprocentowanie.

Zakupy z użyciem karty

W jakim banku wziąć kredyt gotówkowy?

Pytanie o to, w jakim banku wziąć najlepiej kredyt jest pytaniem często zadawanym. Niestety odpowiedź na to nie jest prosta, głównie przez wzgląd na to dużą różnorodność ofert oraz dynamiczność ich zmian. Z pewnością warto wymienić popularne banki, w których można kredyty gotówkowe otrzymać. Na pewno kredyt gotówkowy PKO BP pozawala na wzięcie pożyczki, chociażby w popularnej mini ratce, a także zezwala na konsolidację kredytów i ubezpieczeń właśnie przy pożyczce gotówkowej. Wnioskować można zarówno w placówce banki, jak również wziąć kredyt gotówkowy przez internet.

zobacz także:  ZUS czy KRUS - jakie warunki trzeba spełnić, aby przejść z ZUS do KRUS?

Inny bankowy gigant to ING. Tutaj także mamy sporo ofert kredytowych i pożyczkowych. Warto wspomnieć, że w przypadku kredytu gotówkowego ING istnieje możliwość wnioskowania online albo w placówce banku, przy czym drugie rozwiązanie pozwala na wzięcie kredytu w większej kwocie (online do 20 tys., osobiście do 160 tys.). Różnica też jest w czasie kredytowania – online maksymalnie 5 lat, osobiście – do 8 lat.

W przypadku kredytu gotówkowego mBanku, proponuje on nam przede wszystkim załatwianie wniosku online. Oferta kusi nas zerową prowizją, wysoką kwotą kredytu, a także okresem spłaty do 10 lat. Jeżeli jest się klientem banku, wówczas można liczyć także na specjalną ofertę i szybki kredyt gotówkowy nawet w 15 minut.

Rzecz jasna ofert kredytów bankowych jest zdecydowanie więcej, żeby wiedzieć, która z nich będzie najlepsza trzeba zorientować się w każdej z nich i porównać je ze sobą. Inne potrzeby będzie miała także osoba prywatna, a inne przedsiębiorca. Trzeba pamiętać, że wśród ofert banków często można spotkać szeroki wybór kredytów dla firm, a tutaj także warunki są inne, niż w przypadku pozostałych produktów finansowych.

Jaki najtańszy kredyt gotówkowy?

Żeby wybrać najtańszy kredyt gotówkowy należy w pierwszej kolejności zapoznać się z dostępnymi na rynku ofertami. Obecnie nie jest to nic trudnego, patrząc na to, jakie możliwości daje nam internet. Wystarczy skorzystać z porównywarki kredytu gotówkowego, żeby w jednym miejscu zestawić ze sobą wszystkie aktualnie dostępne oferty banków oraz instytucji pozabankowych. Porównanie kredytów gotówkowych to podstawa dla właściwego wyboru.

Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z kalkulatorów kredytów gotówkowych, które pozwalają na samodzielne obliczenie, która z ofert rzeczywiście będzie najlepsza i najkorzystniejsza dla nas i naszych możliwości finansowych.

1 komentarz

  1. cred!t pisze:

    Ja raz brałam w Aliorze kredyt, ale akurat mieli promocje. Najlepiej z porównywarek korzystać, tam jest wszystko jak na tacy podane. Ewentualnie można też rankingi sprawdzać, o ile są z danego miesiąca.

Dodaj Twój komentarz