Najwyższa Izba Kontroli wysunęła postulat czasowego zawieszenia obowiązkowych matur z matematyki. Co na to Ministerstwo Edukacji Narodowej? Co jeszcze ważnego dzieje się w kraju?
Matura z matematyki
Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała poziom nauczania matematyki w szkołach. Kontrola ta skłoniła NIK do wniosków, że nauczanie tego przedmiotu dalekie jest od tego, jakim być powinno, czego dowodem mają być słabe wyniki osiągane przez uczniów. W latach 2015-2017 średnio co szósty uczeń nie zdał matury z tego przedmiotu. W skontrolowanych przez NIK szkołach ponadgimnazjalnych aż 42% uczniów na świadectwach miała ocenę dopuszczającą.
W szkołach ponadgimnazjalnych ponadto aż 61% uczniów powtarzających klasę otrzymało ocenę niedostateczną właśnie z matematyki. Średni wynik na maturze z matematyki w latach 2015-2017 wyniósł 55%.
Przyczyną takiego niepokojącego stanu rzeczy według NIK są wady samego procesu nauczania. Z tego względu NIK postuluje, by zawiesić obowiązkowy dla wszystkich uczniów egzamin maturalny z matematyki do czasu, aż poprawi się skuteczność nauczania. Ministerstwo Edukacji Narodowej odrzuciło już jednak ten postulat, uzasadniając, że nawet czasowe wyłączenie egzaminu z matematyki z obowiązkowej części egzaminu maturalnego odebrałoby szkołom wyższym narzędzie rekrutacyjne, które jest obiektywne i porównywalne w skali całego kraju.
Wnioski o dowody osobiste
Ministerstwo cyfryzacji poinformowało, że wnioski o nowy dowód osobisty bez warstwy elektronicznej będzie można składać drogą tradycyjną już tylko do piątku 1 marca do godziny 11.30. Jeśli chodzi o złożenie wniosku drogą elektroniczną, termin jest jeszcze krótszy – trzeba zdążyć do północy we wtorek 26 lutego.
Osoby składające wniosek online powinny sprawdzać na bieżąco swoje skrzynki na ePUAP, bo tam będzie wysłany komunikat, czy ich wniosek został wypełniony prawidłowo czy też wymaga wprowadzenia poprawek. Wnioski o e-dowody, czyli dowody osobiste wyposażone w warstwę elektroniczną, będzie można składać od 4 marca.
Ursus wygrywa przetarg na elektryczne autobusy
Ursus wygrał gigantyczny przetarg. Warte ponad 3 mld zł brutto zamówienie złożone przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dotyczy opracowania i wyprodukowania ponad tysiąca elektrycznych autobusów.
Zamówienie publiczne stworzone z inicjatywy NCBiR ma być odpowiedzią na potrzeby, które zgłaszają polskie miasta, szczególnie te wyrażające szczególne zainteresowanie rozwojem ekologicznego transportu miejskiego.
Pierwsze rozstrzygnięcia w przetargu miały miejsce w grudniu, kiedy to trzech wykonawców, którzy zgłosili chęć współpracy, otrzymało pieniądze na realizację fazy projektowej. Faworytem w rywalizacji była Politechnika Śląska, jednak okazało się, że jej oferta, podobnie jak oferta trzeciego współzawodnika, którym był Autosan, nie spełnia warunków zawartych w specyfikacji zamówienia.
W ten właśnie sposób na placu boju pozostał jedynie Ursus. Na zrealizowanie wszystkich faz projektu ma on według planu czas do 31 grudnia 2023 roku.
Pierwsze słyszę o nowych dowodach osobistych, nie wiedziałam, że można wybierać jaki się chce… A jeśli chodzi o matematykę, to faktycznie coś trzeba zmienić w sposobie nauczania tego przedmiotu, bo jest coraz gorzej. Sama pamiętam, jaką traumę przeżywałam w liceum.
Współczuję osobom, które muszą zdawać matematykę na maturze. Ja bym chyba nie zdała. Cieszę się, że mój rocznik ominęło to nieszczęście.