piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Kuriozalne ubezpieczenia, które oferują ubezpieczyciele, może jednak warto?

skórka od banana

Ludzi, którzy się ubezpieczają, uważamy za przezornych i zapobiegawczych, a ich ostrożność za godną pochwały. Jednak o ile ubezpieczenie domu czy samochodu spotyka się u nas z aprobatą, tak są rodzaje ubezpieczeń, które mogą wywołać u nas uniesienie brwi w zdumieniu i rodzą myśl – czy to już aby nie przesada?

Czym są polisy od ryzyk nietypowych?

Ubezpieczenia, które nie znajdują się w powszechnej ofercie firm, nazywamy polisami od ryzyk nietypowych. Dokładniej ubezpieczeniem nietypowym w realiach polskiego rynku określamy takie, dla którego trzeba stworzyć nowe warunki ogólne ubezpieczenia. Możliwości są tutaj właściwie nieskończone, czy też raczej ograniczone jedynie wyobraźnią i oczywiście wolą konkretnych ubezpieczycieli, którzy mogą bardzo różnić się podejściem do określonych problemów swoich klientów.

Trzeba mieć na uwadze, że ubezpieczenia to biznes, toteż część firm ubezpieczeniowych, zgodnie z odwieczną biznesową zasadą „Klient nasz pan”, dostosowuje się do potrzeb i oczekiwań klientów, wychodząc z założenia, że żadne ryzyko nie jest aż tak nietypowe, by nie było warto objąć go polisą.

zobacz także:  Podatek od choroby? Nietypowe podatki, jakie płacą Polacy?

Oczywiście nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe prezentują takie otwarte podejście do polis od ryzyk nietypowych. Czynnikiem hamującym jest tutaj specyfika tego typu produktów – w takich indywidualnych przypadkach skalkulowanie ryzyka jest trudniejsze niż wtedy, gdy w grę wchodzą standardowe ubezpieczenia na życie. Nie ma też jasno określonych procedur dotyczących badania ryzyk tego rodzaju, a zdobycie wiedzy niezbędnej do właściwej oceny ryzyka może okazać się dla firmy kosztowne. Dlatego w Polsce polisy od ryzyk nietypowych nie są na razie często spotykanym produktem.

Ubezpieczenie części ciała

Nie trzeba ubezpieczać całej swojej osoby. Można wykupić polisę dla konkretnej części ciała. Tak czasem postępują osoby, które właśnie na danej części ciała najbardziej polegają, wykonując swój zawód, na przykład piłkarz może ubezpieczyć swoje nogi. Co uczynił na przykład Cristiano Ronaldo. Aktorzy, muzycy i inni celebryci prześcigają się tu w pomysłowości. Dość powiedzieć, że Keith Richards ubezpieczył swój środkowy palec, a Jennifer Lopez pośladki.

Polisa na ślub

Jednym z nietypowych ubezpieczeń jest ubezpieczenie ślubu i wesela. To przecież, jak by nie spojrzeć, jeden z najważniejszych momentów w życiu. Wszystko musi być idealnie. Kłopot w tym, że, jak wszyscy wiemy, w życiu nie wszystko się zawsze układa po naszej myśli, i również niejeden ślub nie przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Toteż coraz więcej osób decyduje się na ubezpieczenie na wypadek, gdyby coś w tym szczególnym dniu miało pójść niezgodnie z oczekiwaniami.

zobacz także:  Ile kosztuje wesele? Co można zorganizować taniej?

Dotyczy to sytuacji takich jak zmiana terminu ceremonii wymuszona chorobą lub śmiercią w rodzinie, bankructwo sali bankietowej, zniszczenie sukni ślubnej, prezentów, tortu czy obrączek – naprawdę jest tu duże pole do popisu dla wyobraźni, szczególnie dla zatwardziałych pesymistów.

państwo młodzi

Ubezpieczenie od ciąży

Zaskakujące rozwiązania niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują też kolonijnym wychowawcom. Ci, jak wiadomo, nie mają łatwego życia – odpowiadają przecież za bezpieczeństwo wszystkich powierzonych ich pieczy małoletnich. Okazuje się, że ubezpieczenie może objąć nie tylko obrażenia cielesne, jakim może ulec na koloniach rozbrykana młodzież.

Polisa może objąć też odpowiedzialność cywilną wychowawcy, w sytuacji, gdy któraś z jego podopiecznych na turnusie zajdzie w ciąże. Można zabezpieczyć się przed kosztami ewentualnego odszkodowania, którego mogliby od wychowawcy zażądać rodzice nastolatki.

Inne nietypowe ubezpieczenia

Na tym bogaty wachlarz dziwnych polis się bynajmniej nie kończy. Można napotkać jeszcze bardziej kuriozalne. W Anglii na przykład oferuje się polisę od stresu wywołanego przez wczesne odpadnięcie drużyny piłkarskiej z mundialowych rozgrywek.

W Stanach Zjednoczonych dosyć popularne jest ubezpieczenie na wypadek porwania przez kosmitów. Rocznie taką polisę wykupuje w USA ponad dwa tysiące osób, więc wbrew temu, co możemy sądzić, sprawa jest najwyraźniej poważna.

zobacz także:  Ile kosztuje unieważnienie małżeństwa kościelnego?

Ciekawą i niezwykle praktyczną opcją jest za to ubezpieczenie biletu na koncert czy mecz. Jeśli impreza zostanie odwołana, albo nieprzewidziane okoliczności uniemożliwią nam wzięcie w niej udziału, mamy szansę na zwrot pełnej kwoty za niewykorzystany bilet.

1 komentarz

  1. śmieszki pisze:

    Ooo, nie wiem, ciekawe. Nie wiedziałam, że są takie ubezpieczenia. Dodam jeszcze, że można ubezpieczyć… kota! Musi być chyba tylko rasowy… Kiedyś się tym interesowałam, ale na mojego dachowca na pewno nie da się wykupić polisy.

Dodaj Twój komentarz