czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney
Dłonie na klawiaturze

O tym, że ktoś wziął na nas kredyt lub pożyczkę, dowiadujemy się najczęściej w momencie, kiedy otrzymujemy wezwanie do zapłaty zaległych rat. Oznacza to, że najprawdopodobniej padliśmy ofiarą oszusta, który zdobył nasze dane i je wykorzystał. Co robić, kiedy ktoś wziął na nas kredyt lub pożyczkę? Jak chronić się przed takimi sytuacjami?

Ktoś wziął na mnie kredyt – jak to sprawdzić?

Aby nie być niemile zaskoczonym, że ktoś wziął na nas kredyt, warto samemu trzymać rękę na pulsie. Jak można dowiedzieć się, czy ktoś zaciągał zobowiązanie na nasze nazwisko? Wystarczy uzyskać wgląd do historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Tam są zawarte komunikaty o kredytach i pożyczkach, jakie są zaciągane. Ponadto można skorzystać też z baz Biura Informacji Gospodarczej czy Krajowego Rejestru Długów. Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na ciebie kredyt, wyjaśniono na https://kredytblog.pl, warto to zrobić, jeśli pojawią się co do tego podejrzenia.

zobacz także:  Jak dobrze wziąć kredyt gotówkowy? Na co uważać pożyczając gotówkę?

Jak ktoś mógł wziąć na nas kredyt?

Najczęściej do takiego oszustwa dochodzi wtedy, kiedy nasze dokumenty zostają skradzione lub po prostu gdy je zgubiliśmy. Niektóre pożyczki jest teraz łatwo dostać, szczególnie te, które udzielane są przez prywatne firmy pożyczkowe. Wystarczy czasami sam dowód, aby zaciągnąć zobowiązanie. Poza kradzieżą lub zgubieniem dokumentów są jeszcze inne sposoby na „wyłudzenie” danych. Nie można dawać dowodu osobistego w zastaw czegoś, np. by wypożyczyć rower. To samo dotyczy prawa jazdy i paszportu. Odradza się także skanowania, kopiowania takich dokumentów. Lepiej też nie robić im zdjęć. Nigdy nie wiadomo, kiedy informacje zawarte w plikach mogą trafić w niepowołane ręce.

Zgubione, skradzione dokumenty – co robić?

Chcąc ustrzec się przed wzięciem kredytu lub pożyczki na nasze nazwisko, warto wdrożyć środki zapobiegawcze, kiedy dojdzie do zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego. Od czego zacząć? Na początku trzeba zgłosić zgubienie lub kradzież. Gdzie to zrobić? Wystarczy zgłosić się do banku. Instytucje te przyjmują takie zgłoszenia nawet od osób, które nie są ich klientami. Można powiadomić o tym instytucję również drogą internetową lub telefoniczną. Na pewno nie można z tym zwlekać, złodzieje mogą szybko działać. Kolejnym krokiem jest powiadomienie o kradzieży policji. W tym samym czasie należy poinformować o tym organ gminy i dopełnić wszelkich formalności, by wydane zostały nowe dokumenty.

zobacz także:  Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Jeśli do kradzieży dowodu lub paszportu doszło za granicą, wówczas konieczne będzie poinformowanie placówki konsularnej. Jeśli wiemy już na pewno, że ktoś wziął na nas pożyczkę, dostaliśmy wezwanie do zapłaty itp., wówczas należy napisać odwołanie do firmy pożyczkowej. Należy wyjaśnić w piśmie zaistniałą sytuację, przedstawić dokumenty, że dowód został skradziony, że ewentualna opłata weryfikacyjna została wykonana nie z naszego rachunku bankowego, że na dane konto nie wpłynęła kwota pożyczki itp. Im więcej takich dowodów, tym większe szanse na anulowanie umowy, która nie została zawarta przez nas, a przez złodzieja posługującego się naszymi danymi.

Dodaj Twój komentarz