piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje wysłanie paczki? Ceny popularnych firm kurierskich

Transport paczek

Chcesz wysłać paczkę? Wcześniejsze zorientowanie się w cenach wcale nie jest takie proste. Nie dość, że każda firma kurierska ma swój własny cennik, to jeszcze różnice w kosztach wynikają z gabarytów samej paczki. Dlatego przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Od czego zależy koszt wysłania paczki?

Przyznajemy, że nietrudno jest się pogubić w cennikach firm kurierskich. Zwykle zawierają one wiele punktów i znalezienie tego odpowiedniego może wymagać dokładnej analizy. Lecz nie jest to bynajmniej złośliwość z ich strony – po prostu na cenę takiej usług składa się wiele czynników.

Największe znaczenie mają gabaryty paczki. Im jest ona większa, cięższa, tym więcej zapłacisz. Ponadto sprawa się komplikuje, gdy chcesz ją wysłać za granicę – wtedy ceny przewozu gwałtownie rosną, ponieważ w grę wchodzi jeszcze miejsce docelowe.

Mogą być też różne rodzaje przesyłek. Wyróżnia się standardowe i niestandardowe. Pierwsze z nich to te, o regularnych kształtach. Natomiast paczki niestandardowe mogą mieć wymiary czy kształt, który uniemożliwia ich przesuwanie po taśmie sortera. To również te, które oznaczone są jako szklane. A jak kształtują się ceny?

zobacz także:  Ile kosztują conversy w Anglii? Ceny obuwia popularnych marek w Wielkiej Brytanii

Ile kosztuje nadanie paczki na Poczcie Polskiej?

Zacznijmy od Poczty Polskiej. Ceny zależą od wagi paczki, jej gabarytu (tutaj funkcjonują oznaczenia A lub B), a także od tego, czy jest to przesyłka ekonomiczna, czy priorytetowa. My od razu skupimy się na tej drugiej, ponieważ różnica w cenie jest niewielka, a ochrona w przypadku „zgubienia” o wiele większa.

Do jednego kilograma zapłacisz 14 zł za paczkę o gabarycie A, natomiast 16 zł kosztuje gabaryt B. Jeśli przesyłka waży między 1 a 2 kg, to 16 zł trzeba liczyć za gabaryt A oraz 17 zł za gabaryt B. Następny przedział wagowy znajduje się między 2 a 5 kg. Wysłanie paczki o gabarycie A to koszt 19 zł, a gabarycie B – 20 zł. Można również nadać paczkę pocztową o wadze między 5 a 10 kg, co kosztuje 25 zł w przypadku gabarytu A oraz 26 zł gabarytu B.

W ramach usług pocztowych jest też serwis kurierski Pocztex. Obejmuje usługę kuriera miejskiego, krajowego oraz transport ekspresowy, w przeciągu 24 godzin. Ceny można sprawdzić na stronie Poczty Polskiej.

Ile kosztuje nadanie paczki w Paczkomacie?

Odkąd w Polsce pojawiły się Paczkomaty, popularność tych usług kurierskich stale rośnie. Nie dość, że dla większości klientów jest to znacznie wygodniejsza forma dzięki całodobowej możliwości nadawania przesyłki, to jeszcze konkurencyjna cenowo. Jak to wygląda w przypadku klienta indywidualnego?

zobacz także:  Jak tanio wysłać paczkę do Australii? Ile kosztuje paczka do Australii?

Paczkomaty wyróżniają trzy gabaryty paczek: A, B oraz C. Różnią się wymiarami, lecz nie ceną – ta zawsze wynosi 14,99 zł brutto. Można też skorzystać z usług dodatkowych. Jeśli chcesz, aby przesyłkę odebrał kurier, dopłacisz 4,31 zł.

Ile kosztuje nadanie paczki w DHL?

Inną, popularną na polskim rynku firmą kurierską jest DHL. Również i jej cennik jest bardzo prosty. Wyróżnia się cztery kategorie paczek: super lekka do 1 kg (16,90 zł), lekka do 10 kg (19,90 zł), ciężka do 31,5 kg (29,90 zł) oraz terminowa umożliwiająca doręczenie w wybranych godzin (39,90 zł). Natomiast jeśli chcesz, żeby kurier ją odebrał, musisz dopłacić 10 zł.

Dodaj Twój komentarz