poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Książeczki SKO w formie cyfrowej – program edukacyjny PKO Banku Polskiego

Skarbonka

Nowy rok szkolny to czas intensywnej nauki, zdobywania kolejnych umiejętności. Jednak nie w każdej polskiej szkole ogranicza się to do matematyki, języka polskiego i przyrody – w wielu z nich działa program edukacyjny PKO Banku Polskiego, który pokazuje, jak oszczędzać od najmłodszych lat. A na czym polega?

Szkolne Kasy Oszczędności

Starsi czytelnicy naszego serwisu z pewnością pamiętają papierowe książeczki SKO, do których wpisywało się wszystkie wpłaty i wypłaty. Początkowo środkami zarządzała Pocztowa Kasa Oszczędności, potem przejął to PKO Bank Polski. A jako, że dziś takie tradycyjne sposoby oszczędzania nie sprawdzają się tak dobrze, jak jeszcze kilkanaście lat temu, bank postanowił edukować dzieci w formie cyfrowej.

Program edukacyjny Szkolne Kasy Oszczędności prowadzony przez PKO Bank Polski skierowany jest głównie do szkół podstawowych, a dokładniej do dzieci w wieku od 5 do 13 lat. W placówkach, które przystąpiły do projektu, najmłodsi mogą założyć internetowe SKO Konto dla Ucznia, czyli rodzaj konta oszczędnościowego dla dzieci. Wpłacać pieniądze można tradycyjnie, u nauczyciela lub bezgotówkowo, co jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Natomiast po ukończeniu 13. r.ż. można przejść na standardowy rachunek bankowy w PKO lub w innym banku.

zobacz także:  Ile kosztuje oczyszczalnia przy domu? Typy i ceny przydomowych oczyszczalni ścieków

Nauka oszczędzania przez PKO

To, co jest najważniejsze w tym projekcie, to wcale nie gromadzenie środków od najmłodszych lat, ale nauka oszczędzania. Ekonomiści przekonują, że dzieciom powinno się pokazywać na czym polegają mechanizmy finansowe, jakie jest ryzyko inwestowania czy po prostu – skąd się biorą pieniądze. To kształtuje przyszłych świadomych obywateli, którzy wiedzą, jakie konsekwencje niosą ze sobą ryzykowne inwestycje kuszące szybkim zyskiem czy pożyczki zaciągane bez umiaru.

A w jaki sposób PKO Bank Polski edukuje w ramach swoje programu? Oprócz umożliwienia założenia cyfrowej „książeczki” SKO udostępnia materiały dydaktyczne. Skierowane są zarówno do nauczycieli, jak i rodziców oraz samych zainteresowanych – czyli dzieci. Nauczyciele dostają komplety scenariuszy lekcji dla klas na poziomie 1-3, 4-6 oraz 7-8, dzieci mogą zagrać w grę „Sklep” oraz zapoznać się z przygodami Kuby Pieniążka i Żyrafy Lokatki, natomiast dla rodziców dostępne są przejrzyste poradniki.

Konkurs dla SKO

Co jest najlepszą motywacją? Rywalizacja! Dlatego PKO Bank Polski przygotował także „Konkurs dla SKO”, w którym mogą brać udział wszystkie szkoły, które przystąpiły do programu. To właściwie konkurs skierowany do całych placówek, w których nauczyciele muszą wykazać się kreatywnością, przedsiębiorczością i aktywnością w promowaniu idei oszczędzania. Zaangażować trzeba też do tego oczywiście uczniów, bo to oni są najważniejszymi odbiorcami tych treści. A najlepsi mogą wygrać atrakcyjne nagrody finansowe.

zobacz także:  Kiedy potrzebna wycena nieruchomości, kto może wycenić nieruchomość?

komentarze 2

  1. wiral pisze:

    Brawo! Jak dla mnie świetna rzecz, oby tylko rodzice byli chętni do tego, aby dzieci uczyć oszczędności już od najmłodszych lat, w przyszłości na pewno to zaprocentuje!

  2. ranman pisze:

    Super! Oby ten program cieszył się dużą popularnością. Gdzieś ostatnio czytałam, że mnóstwo młodych ludzi ma długi. Wiedza finansowa w dzisiejszych czasach mocno kuleje… Uważam, że powinno się coś z tym zrobić.

Dodaj Twój komentarz