piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Polskie stadiony: mecze, koncerty… Największe imprezy na polskich stadionach

Stadion Narodowy w Warszawie

Największy etap budowy i modernizacji polskich stadionów miał miejsce przez Euro 2012, które Polska organizowała wspólnie z Ukrainą. Nowe obiekty były bardzo kosztowne i nadal pochłaniają setki tysięcy złotych, by można było je utrzymać. To wiąże się z organizowaniem meczów, koncertów i innych imprez, z których zyski będzie można przeznaczyć na utrzymanie obiektu. Jakie wielkie imprezy są organizowane na polskich stadionach i który w tym przoduje?

Mecze na polskich stadionach

To głównie rozgrywki sportowe przyciągają najwięcej osób na stadiony. Często przyjeżdżają one z całej Polski, a nawet spoza naszego kraju, by zobaczyć ulubioną drużynę w akcji. Nowoczesne obiekty sportowe również są kuszące dla organizatorów ważnych meczów. Na Stadionie Narodowym w Warszawie, zaraz po jego otwarciu, a na 100 dni przed Euro 2012, kibice mogli oglądać towarzyski mecz Reprezentacji Polski z Portugalią, który zakończył się remisem. Frekwencja pierwszego meczu była dosyć imponująca, przyciągnęła ponad 53 tysiące osób. Jeszcze większą popularnością cieszyły się rozgrywki w ramach Mistrzostw Europy. Mecze z Grecją czy Rosją oglądało ponad 55 tysięcy kibiców. To jednak nie mecze piłki nożnej osiągnęły rekordową frekwencję, a rozgrywki siatkówki. Mecz otwarcia Mistrzostw Świata w 2014 zgromadził przeszło 61 tysięcy osób, a mecz otwarcia Mistrzostw Europy 2017 roku ustanowił rekord kibiców – było ich ponad 65 tysięcy.

zobacz także:  Podróż do Meksyku – co trzeba wiedzieć?

Okazuje się jednak, że to nie nowe stadiony osiągają rekordy frekwencji. Świetnymi statystykami może pochwalić się bowiem Stadion Śląski, który przed modernizacją, jeszcze w latach 60. XX wieku gromadził nawet 120 tysięcy kibiców na jednym meczu.

Największe koncerty na stadionach

Polska zawsze była atrakcyjnym krajem dla artystów. Obecnie wpływ na to mają także dobrze przygotowane do organizacji takich wydarzeń nowoczesne stadiony w wielu polskich miastach. Najwięcej zespołów czy znanych wokalistów pojawia się zazwyczaj na Stadionie Narodowym, chociaż nie jest to reguła. Obiekt w Warszawie może się pochwalić organizacją koncertów takich gwiazd jak Madonna, Coldplay, Beyonce, Paul McCartney, Depeche Mode, Roger Waters, Metallica, AC/DC, Rihanna, The Rolling Stones czy Ed Sheeran. Na Stadionie Narodowym odbywa się także Orange Warsaw Festival, na którym pojawili się już tacy artyści jak Kings of Leon, Florence and The Machine, David Guetta, jak i inne tematyczne festiwale czy wydarzenia muzyczne.

Koncerty wielkich gwiazd organizowane są także na innych stadionach, np. w Chorzowie, Wrocławiu czy w Krakowie. Ogromna frekwencja była na koncertach U2, Iron Maden, Linkin Park, Genesis, Pearl Jam, The Police czy Guns N’ Roses.

zobacz także:  Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę?

Pozostałe wydarzenia na polskich stadionach

Nie tylko mecze i koncerty odbywają się na stadionach. Wiele jest także wydarzeń religijnych, które są organizowane w takich obiektach, głównie ze względu na możliwość zapewnienia miejsca wielu osobom. Są to np. kongresy Świadków Jehowy, w tym także te międzynarodowe, rekolekcje, za które odpowiedzialny jest znany duchowny John Baptist Bashobora. Nie brakuje także imprez tematycznych, jak pikniki sportowe, dla rodzin czy np. Top Gear.

komentarze 3

  1. frozen pisze:

    Pamiętam jak Madonna śpiewała w tym roku co było Euro w Polsce. To było mega wydarzenie. Ludzie przyjeżdżali z całej Polski 🙂

  2. Silesiana pisze:

    Wreszcie został ukończony stadion na śląsku! Podobno w przyszłym roku ma się tam odbyć koncert Rammstein, nie mogę się doczekać!

  3. miszka pisze:

    Ja to w sumie byłam jedynie na gdańskim stadionie. I to tylko dlatego, że podczas wyjazdu panowie koniecznie musieli go zwiedzić, a my nie chciałyśmy z koleżankami czekać pod. No cóż, czasami trzeba się poświęcić…

Dodaj Twój komentarz