czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Konta osobiste

Obecnie konto osobiste posiada każda osoba dorosła, a także wiele dzieci. Doradzamy, jak wybrać konto osobiste, by ponosić jak najmniej opłat. Zobacz, w jakim banku konto osobiste opłaca się założyć, a gdzie dzięki temu zyskasz dodatkowe benefity.

Konta osobiste w banku, czyli popularne konta ROR – porównywarka kont osobistych:

 

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste jest tożsame z takimi pojęciami jak rachunek osobisty czy konto bankowe. Jest to specjalny rachunek zakładany przez bank dla wnioskującego o to klienta. Jego posiadacz może decydować o środkach pieniężnych znajdujących się na koncie, dokonuje wpłat, wypłat i przelewów, chyba że w umowie są postanowienia, które ograniczają niektóre te czynności.

Wnioskując w banku o konto osobiste zawiera się umowę o charakterze cywilnoprawnym na czas określony lub nieokreślony. Jej zasady są regulowane przez prawo bankowe oraz kodeks cywilny. W umowie muszą znajdować się informacje na temat rodzaju otwieranego rachunku oraz waluty, w której będą gromadzone środki pieniężne. Powinna także znajdować się tabela informująca o wysokości prowizji i opłat, np. za wykonywanie przelewów czy wypłat w punktach stacjonarnych banków.

Rodzaje rachunków bankowych

Najpopularniejsze są rachunki rozliczeniowe, w tym bieżące i pomocnicze. To one najczęściej są zakładane. Oprócz nich, są jeszcze rachunki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, rachunki terminowych lokat oszczędnościowych, a także rachunki powiernicze. Banki maja również ofertę kont dla młodzieży, kont studenckich, czy specjalnych kont dla obcokrajowców.

Jak wybrać konto osobiste?

Wybierając konto osobiste nie można sugerować się jedynie sympatią do konkretnego banku. Produkt ten ma spełniać nasze potrzeby i ułatwiać życie. Dlatego też rachunki bankowe powinny być funkcjonalne, łatwo dostępne (Internet, telefon, punkty stacjonarne), z niskimi kosztami obsługi, dużą liczbą bankomatów oraz wpłatomatów.

Istotne z punktu widzenia klienta są opłaty za konto. Wybierając konkretne oferty kont osobistych warto porównać, w którym banku będą one najniższe. Niektóre instytucje finansowe oferują darmowe konta osobiste, ale może to być uzależnione np. miesięcznymi płatnościami kartą powyżej 300 zł lub regularnymi wpłatami pieniędzy na konto. Niewiele banków oferuje zupełnie bezpłatne rachunki bankowe, chociaż taki produkt można znaleźć np. w Nest Bank. Opłaty mogą wiązać się także z dołączoną do rachunku kartą. Zazwyczaj jej wydanie jest darmowe, jednak korzystanie już niekoniecznie, o czym warto dowiadywać się w banku przed podpisaniem umowy.

Podczas wybierania konta osobistego warto sprawdzić jak wygląda sytuacja z bankomatami. Nie każdy bank oferuje bezpłatny dostęp do wypłacania pieniędzy np. w bankomatach Euronetu. W wewnętrznych bankomatach banku takie usługi zazwyczaj są darmowe, w przeciwieństwie do urządzeń zewnętrznych. Tylko niektóre instytucje finansowe gwarantują darmowe wypłaty gotówki w każdym bankomacie. Warto to jednak sprawdzać, by nie okazało się, że oprócz pieniędzy pobrane zostaną dodatkowe opłaty z konta. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja w bankomatach zagranicznych, o co warto dopytać pracowników banku.

Równie ważna jest bankowość internetowa. Teraz większość osób korzysta z płatności online, dlatego warto przyjrzeć się temu, jak to wygląda w danym banku. Wielu Polaków ceni sobie bankowość internetową, dzięki której może zarządzać swoimi finansami w każdej chwili i w każdym miejscu. Podczas przeglądania umowy należy sprawdzić, czy usługi internetowe, na przykład przelewy, polecenia zapłaty czy wypłaty, są darmowe lub jakie obowiązują na nie limity.

Ranking kont osobistych

Zastanawiając się nad tym, w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste, warto sprawdzać rankingi, które pojawiają się praktycznie w każdym miesiącu. Biorą one pod uwagę najnowsze oferty, które są aktualnie dostępne na rynku. W takich rankingach kont osobistych najczęściej przedstawiane są informacje na temat miesięcznego kosztu korzystania z rachunku czy o maksymalnej rocznej premii. Niektóre porównania kont osobistych uwzględniają także to, czy dostępna jest opcja BLIK. Bywa, że w takich zestawieniach poddane analizie są także koszty otworzenia konta osobistego w danym banku, oprocentowanie rachunku, miesięczne opłaty za prowadzenie konta, typy kart płatniczych, funkcjonalności karty, opłaty za wydanie karty, koszty wypłat z bankomatów krajowych i zagranicznych. Można też spotkać się z porównaniem kosztów przelewów zwykłych i natychmiastowych, kosztów zleceń stałych i poleceń zapłaty, a także przelewu SEPA. Takie rankingi pozwalają na odpowiedzenie na pytanie, w jakim banku konto osobiste jest najtańsze i gdzie warto je otworzyć.

W jakim banku konto osobiste jest opłacalne?

Aby wiedzieć, gdzie opłaca się założyć konto osobiste, należy przyjrzeć się ofertom banków, które obecnie są dostępne na rynku. Przyszli posiadacze rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych najczęściej wybierają konta osobiste ING Bank Śląski, mBank, WBK, Eurobank, PKO BP i Nest Bank.

Konto firmowe czy osobiste?

Wielu przedsiębiorców staje przed dylematem czy wybrać konto osobiste czy konto firmowe, a może jedno i drugie? Wszystko dlatego, że nie ma żadnego prawa, które regulowałoby kwestię wymaganego rachunku do prowadzenia działalności gospodarczej. Są jednak konkretne wady i zalety obu tych kont w przypadku używania ich na użytek służbowy i prywatny.

Założenie konta osobistego przy prowadzeniu firmy opłaca się głównie osobom, które mają niewielką działalność i będą korzystały z rachunku głównie w celu opłacenia ZUS i US. W tym przypadku nie ma potrzeby zakładania osobnego konta firmowego, skoro liczba transakcji będzie niewielka. Bez problemu będzie można także oddzielić płatności osobiste od tych świadczonych na rzecz firmy.

Konto firmowe natomiast zaleca się osobom, które prowadzą większe przedsiębiorstwa i poza płatnościami ZUS i US wykonują także inne transakcje handlowe. Ma to swoje korzyści, ponieważ z łatwością będzie można prowadzić księgowość. Mało tego, kiedy dojdzie do kontroli skarbowej, osoby jej dokonujące mają prawo jedynie do wglądu rachunku podanego w CEIDG, a więc transakcje prywatne nie będą sprawdzane. W takim przypadku zazwyczaj posiadacze mają osobne konto osobiste. Warto założyć je w tym samym banku co rachunek firmowy, ponieważ banki często obniżają wtedy koszty prowadzenia tych kont, możliwe jest także połączenie bankowości internetowej, co jest korzystne dla klienta, np. nie musi logować się różnymi hasłami i loginami.

komentarze 4

  1. Iwona pisze:

    Teraz większość kont osobistych jest darmowych, ale pod pewnymi warunkami. Zazwyczaj to transakcje na określoną kwotę w miesiącu, ale teraz głównie płaci się kartą, więc to żaden problem, żeby spełnić ten warunek.

  2. hmmm pisze:

    mało przejrzyste to zestawienie. teraz opłaca się założyć konto osobom, które nigdy nie miały – za sprawą UE mają je darmowe. ja w bankach w których mam konta muszę spełniać szereg wymogów. nic, że powierzam bankom moje wynagrodzenie i oszczędności…

  3. leniwiec pisze:

    Ja mam dwa konta – w mBanku i w Millenium. To drugie zakładane było wspólnie z moim narzeczonym. Ale jeśli mam być szczera jest o wiele korzystniejsze i z mBanku już dawni bym zrezygnowała, gdyby nie… lenistwo… To jest moje konto główne i wszędzie mam je podane.

  4. Karol pisze:

    Wszędzie niby 0 zł ale.. No właśnie. Zawsze musi być jakieś ale. Smutne to. Zwłaszcza dzisiaj, gdy trudno nie mieć konta. Banki powinny nagradzać za to, że na konto przychodzi wypłata, a nie wszędzie tak jest.

Dodaj Twój komentarz