Czy obcokrajowiec może założyć konto w polskim banku? Jakich dokumentów potrzebują cudzoziemcy, aby otworzyć konto osobiste? Zobacz, na jakich warunkach konto dla obcokrajowców można założyć oraz z jakimi opłatami się to wiąże.
Konta dla obcokrajowców, lista kont, które oferują banki w Polsce dopasowane dla obcokrajowca:
Czy obcokrajowiec może założyć konto w polskim banku?
Coraz więcej obcokrajowców studiuje i pracuje w Polsce, co wymusza u nich uregulowanie kwestii finansowych związanych chociażby z założeniem konta. Większość pracodawców wymaga posiadania rachunku, na który będą mogli przelewać pracownikom wynagrodzenia. Podobnie jest w przypadku studentów pobierających stypendia. Posiadanie konta osobistego zresztą bardzo ułatwia życie, pozwala nie tylko kontrolować finanse, ale także przyspiesza codzienne czynności, np. robienie zakupów przez Internet. Obcokrajowiec może oczywiście założyć konto w polskim banku, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Wiele instytucji finansowych ma w ofercie konta dla obcokrajowców, które są dopasowane do potrzeb cudzoziemców.
Jak założyć konto w banku dla obcokrajowca?
Niestety nie wszystkie banki umożliwiają założenie rachunku bankowego dla obcokrajowca przez Internet. Wiele z nich wymaga, by osoba, która chce założyć takie konto, zrobiła to w oddziale banku. Niektóre instytucje finansowe umożliwiają złożenie wniosku online, jednak i tak trzeba będzie stawić się w danym banku, by osobiście podpisać się pod umową.
Konto dla obcokrajowca – jakie dokumenty?
Zazwyczaj, aby założyć konto w banku, wymagane jest potwierdzenie swojej tożsamości, dotyczy to zarówno polskich klientów, jak i zagranicznych. Nie zawsze jednak w przypadku obcokrajowca wystarczający będzie dowód osobisty wydawany w jego kraju lub paszport. Niektóre banki mogą ich nie honorować, dlatego warto dowiedzieć się, jakie dokumenty trzeba będzie przedstawić. Najczęściej są to karty pobytu lub inne dokumenty, które zapewniają, że dana osoba przebywa na terenie Polski legalnie.
Konto bankowe dla rezydenta i nierezydenta
Niektóre banki różnicują zbieraną dokumentację i mają inne wymagania dla rezydentów (osób, które mają miejsce zamieszkania w Polsce) i nierezydentów (którzy mają miejsce zameldowania za granicą). Bywa, że od tego zależy, jakie zaświadczenia należy dostarczyć do oddziału. W wielu bankach rezydenci powinni przedstawić takie dokumenty jak paszport, karta pobytu, dowód osobisty i nr PESEL. Nierezydenci natomiast, oprócz paszportu muszą mieć też ze sobą inne dokumenty potwierdzające tożsamość, np. z adresem zamieszkania, jeśli dana osoba jest cudzoziemcem spoza Unii Europejskiej.
Często wymagane jest także zaświadczenie potwierdzające pobyt lub prawo stałego pobytu, polski dokument tożsamości, Karta Polaka, zaświadczenie o zatrudnieniu, pozwolenie na pracę w Polsce, legitymacja studencka, dokument potwierdzający rozpoczęcie nauki na polskich uczelniach lub w szkołach, które oferują kursy językowe. Czasami banki chcą także Certyfikat Rezydencji Podatkowej, jeśli dana osoba chce być rozliczana według stawki podatku z kraju rezydencji podatkowej. W kilku znanych bankach, np. w ING Banku Śląskim czy w Citi Handlowy do założenia konta wymagane jest jedynie posiadanie paszportu.
Konto dla obcokrajowca – od czego zacząć?
Jeszcze zanim podjęta zostanie decyzja o wybraniu konkretnej placówki, należy zapoznać się jak wygląda proces zakładania konta i czy faktycznie oferta danego banku dostosowana jest do potrzeb obcokrajowców. Warto zrobić rozeznanie, czy w danym oddziale banku pracownicy rozmawiają chociażby w języku angielskim. Może się okazać, że przydatna będzie także znajomość innych języków, np. francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego czy ukraińskiego, wszystko zależy od tego skąd jest osoba chcąca założyć konto osobiste.
Warto wstępnie porozmawiać z doradcami i nakreślić im swoją sytuację (czy jest się rezydentem czy nie, czy ma się kartę stałego pobytu, wizę itp.). Wtedy będzie wiadomo, jakie dokumenty należy przygotować przed wizytą w danej placówce. Dobrze jest dowiedzieć się, czy trzeba mieć nadany nr PESEL, ponieważ niektóre banki tego wymagają. Istotne jest również to, jak wygląda bankowość internetowa w danym banku, np. czy dostępna jest wersja anglojęzyczna, dzięki której większość osób będzie mogło korzystać z systemu bankowego. Warto też zapytać, czy mając konto osobiste dla obcokrajowca jest możliwość skorzystania także z innych produktów finansowych w danym banku, np. kredytów gotówkowych czy rachunków bankowych z limitem, a nawet kredytu mieszkaniowego.
Ranking kont dla obcokrajowców
Rankingi kont dla obcokrajowców są podobne do zestawień rachunków osobistych. Dzięki takim narzędziom można sprawdzić, który bank ma jaką ofertę i zobaczyć, jakie dokumenty będą wymagane podczas aplikowania oraz jak w ogóle można założyć konto w danym oddziale. W rankingach widoczne są informacje dotyczące opłat za otwarcie rachunku, za użytkowanie karty, za przelewy internetowe (w tym zagraniczne, które mogą kosztować nawet ponad 30 zł). Pojawiają się także dane odnośnie wypłat z bankomatów poza granicami Polski, co dla obcokrajowców jest bardzo ważne. Od wielu tych opłat, szczególnie za prowadzenie konta, posiadanie karty i zwykłe przelewy, są oczywiście wyjątki uzależnione od aktywnego korzystania z rachunku.
Warto zapoznać się ze szczegółami umowy w konkretnym banku, ponieważ może się okazać, że konto jest darmowe, jeśli w ciągu miesiąca były wpływy na konkretną kwotę lub wykonano określoną liczbę transakcji bezgotówkowych.
Konto dla obcokrajowca – czy bank może odmówić?
Każdy bank ma inne wymagania i ustalenia co do kont dla obcokrajowców. Wszystkie podania są skrupulatnie weryfikowane, podobnie jak analizowana jest aktualna sytuacja cudzoziemca. W oparciu o własne kryteria instytucji finansowej podejmowana jest decyzja o przyznaniu lub odmowie usług rachunkowych. Wnioski o założenie konta mogą nie być rozpatrywane od razu, bywa że na ostateczną decyzję należy długo czekać.
Banki mają opory przed zakładaniem rachunków osobom, które np. nie mają statusu rezydenta i nie są obywatelami kraju Unii Europejskiej. Stąd też wiele odmów bez podawania konkretnych przyczyn. Instytucja finansowe podchodzą z dużą dozą ostrożności co do zakładania kont dla cudzoziemców.
Nie sądziłem, że założenie konta będąc obcokrajowcem może być tak skomplikowane… Nie rozumiem dlaczego banki boją się zakładać konta cudzoziemcom.
Myślę, że nie jest tak łatwo, żeby nie było wyłudzeń, prania brudnych pieniędzy, poza tym co z kwestią dochodzenia podatków itp.
Jak to czemu? Przecież to wcale nie jest takie bezpieczne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. No i w zasadzie większość formalności opiera się na sprawdzeniu legalności pobytu obcokrajowców w Polsce.
Szkoda, że to nie takie proste, jak dla Polaków. Przecież też powinni mieć prawo bez problemu otrzymywać wypłatę wypracowaną w Polsce na polskie konto.