środa, 17 lipca 2024
HotMoney

Mama plus, czyli kiedy i na jakich zasadach ruszy program emerytury dla matek

kobieta w ciąży

Okazuje się, że dość kontrowersyjny program emerytury dla kobiet, które urodziły i wychowały 4 lub więcej dzieci wejdzie w życie już wkrótce. Kiedy dokładnie? Na jakich zasadach będzie to działać? Wyjaśniamy!

Kiedy ruszy program Mama Plus?

Minister rodziny, pracy i opieki społecznej – Bartłomiej Marczuk powiedział, że rząd zobowiązuje się do tego, aby program zwany Mama Plus ruszył w 2019 roku. Niestety w związku z tym, że jest jeszcze konsultowany, nie będzie obowiązywał od 1 stycznia. Oczywiście od razu pojawiają się tłumaczenia, że skoro ma ona objąć wszystkie kobiety, które kiedykolwiek urodziły i wychowały czworo lub więcej dzieci, to nie ma znaczenia, kiedy dokładnie ruszy program. Żadna kobieta (i mężczyzna) ma na tym nie stracić.

Według ministra emerytura dla kobiet, które urodziły czworo lub więcej dzieci należy im się za to, że zrobiły dla systemu emerytalnego znacznie więcej niż te z kobiet, które mają mniej dzieci. Oczywiście chodzi o to, że ich wychowankowie pracują i odprowadzają składki, a więc niejako zwracają to, czego nie wypracowała mama. To ma być pomoc zwłaszcza dla tych kobiet, które nie mają prawa do minimalnej emerytury lub przysługuje im niższa niż minimalna.

zobacz także:  Związki zawodowe w Polsce: jak działają, największe związki, czy warto się zapisać?

Matczyna emerytura – na czym ma polegać?

Emerytura dla kobiet, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci w wysokości nieco ponad 1000 zł brutto ma się im należeć nawet wówczas, gdy w ogóle w życiu nie pracowały. Tu nie chodzi o dodatkowy 1000 złotych, tylko wyrównanie dla tych pań, którym nie należy się nawet taka kwota. Dla wielu osób jest to bardzo dobry pomysł, gdyż kobiety, które poświęciły się dla rodziny często są niejako represjonowane na starość – mają głodowe emerytury.

Oczywiście to nie tak, że każda matka dostanie owe środki. Przeznaczone mają być dla tych, którym urodziło się czworo lub więcej dzieci i którzy w związku z tym przez wiele lat poświęcili się wychowywaniu potomstwa, a w efekcie – nie wypracowały emerytury w wysokości odpowiadającej kwocie minimalnej emerytury.

Dla kogo emerytura dla matek?

Oczywiście emerytura dla matek ma przysługiwać nie tylko im, jeśli urodziły i wychowały lub wychowały czworo dzieci, ale także ojcom, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci w przypadku śmierci matki dzieci lub ich porzucenia przez nią.

zobacz także:  Czy ochroniarz ma prawo przeszukać nas, przeszukać torebkę? Gdzie najczęściej przeszukuje ochrona?

Co więcej, ta matczyna emerytura ma być dla tych, którzy nie nabyli prawa do emerytury lub to, co ma być im wypłacane jest niższe od minimalnej.

Na emeryturę matczyną nie mają co liczyć osoby, które zostały pozbawione władzy rodzicielskiej lub miały ją ograniczoną, a dzieci były umieszczone w pieczy zastępczej. Nie otrzymają jej również ci, którzy mieli długą przerwę w wychowywaniu małoletnich dzieci, a także osoby, które po przyznaniu świadczenia będą aresztowane lub umieszczone w całodobowych placówkach odwykowych.

Jak ubiegać się o emeryturę matczyną?

Aby pobierać świadczenie w ramach programu Mam Plus konieczne jest złożenie wniosku w ZUS lub KRUS. Oczywiście dopiero w momencie, gdy wszystko zostanie uchwalone, a na to możemy jeszcze poczekać.

komentarze 2

  1. ojciec własnych dzieci pisze:

    pracuję dużo, ale nie w domu, jednak szanują bardzo: pielęgniarki, nauczycieli, przedszkolanki ……oraz matki, które wychowują nasze społeczeństwo ….nie rozumiesz tego? znaczy że nawet do małp Tobie daleko !! pozdrawiam 🙂 🙂

  2. nie-matka pisze:

    Wychowywanie dzieci, a zwłaszcza takiej gromadki to nie łatwe zadanie… Też jestem za tym, aby takie matki dostawały od rządu wsparcie.

Dodaj Twój komentarz