Umowy z biurami podróży zawsze zajmują kilka stron A4. Są w nich prawa i obowiązki uczestnika wycieczki oraz warunki wyjazdu, w czym zawarte są także przepisy dotyczące rezygnacji z podróży. Nie zawsze istnieje możliwość zerwania umowy bez ponoszenia konsekwencji. Kiedy więc możliwe jest zrezygnowanie z wyjazdu z biura podróży?
- Rezygnacja z wycieczki z biura podróży
- Wzrost ceny wycieczki
- Nadzwyczajne warunki w kraju docelowym
- Zmiana warunków podróży
- Umowa na odległość
- Rezygnacja z ubezpieczeniem turystycznym
Rezygnacja z wycieczki z biura podróży
Z wycieczki z biura podróży można zawsze, ale często niesie to ze sobą określone konsekwencje, głównie finansowe. Kupując wczasy z wyprzedzeniem firma ponosi koszty rezerwacji lotów oraz miejsc noclegowych. Z tego względu często koszty wycieczki nie są zwracane w 100%. Każdy touroperator ma swoje ustalenia co do takich przypadków rezygnacji. Można jednak z wycieczki zrezygnować bez większych konsekwencji, jednak tylko w ustalonych przypadkach.
Wzrost ceny wycieczki
Kupując wczasy ze sporym wyprzedzeniem, może okazać się, że ceny nagle wzrosną i biuro zażąda dopłaty. Nie znaczy to oczywiście, że biura mogą to zrobić w każdej sytuacji, mają określone warunki, które muszą spełnić, aby podwyższyć koszty. Jeśli jednak tak się stanie, mamy możliwość rezygnacji z wczasów, ale tylko w konkretnej sytuacji. Jeśli podwyżka ta będzie wynosiła co najmniej 8%. W tym przypadku możemy uzyskać całkowity zwrot poniesionych kosztów.
Nadzwyczajne warunki w kraju docelowym
Rezygnacja z wczasów jest możliwa wtedy, kiedy w kraju do którego lecimy wystąpią nadzwyczajne okoliczności. Może to być zagrożenie terroryzmem, wybuch epidemii, stan wyjątkowy i inne sytuacje określone w umowie. Biura wycieczkowe mogą mieć swoje konkretne wytyczne co do postępowania w takich sytuacjach. Zazwyczaj w takich sytuacjach można zrezygnować z podróży i otrzymać zwrot kosztów.
Zmiana warunków podróży
Klient ma prawo do odstąpienia od umowy kiedy organizator wyjazdu znacznie zmieni warunki podróży. Może to dotyczyć zmiany miejsca noclegowego, środka transportu i zapewnionych atrakcji. Rezygnacji można dokonać tylko wtedy, kiedy touroperator nie zastrzegł w umowie, że ma prawo do takich modyfikacji, zatem warto prześledzić wszystkie punkty wycieczki, zanim się na nią zdecydujemy.
Umowa na odległość
Klienci mają jeszcze możliwość zrezygnowania z wycieczki, jeśli kupią ją przez Internet. Mają na to aż 14 dni. Dotyczy to jednak umów, które faktycznie zawierane są online. W przypadku kiedy klient chce, aby przedstawiciel biura podróży dostarczył mu dokumenty do podpisania w domu, wówczas traci prawo do rezygnacji z wycieczki wynikające z zawarcia umowy na odległość.
Rezygnacja z ubezpieczeniem turystycznym
Decydując się na wczasy ze sporym wyprzedzeniem, warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia turystycznego z możliwością odstąpienia od wycieczki. Oczywiście zazwyczaj taka polisa obejmuje określone przypadki. Wśród nich wymienia się głównie zły stan zdrowia potwierdzony przez lekarza, reakcje alergiczne na szczepienia wymagane przed wyjazdem do danego kraju, kradzież dokumentów niezbędnych do podróży lub nagłe sytuacje jak kradzież z włamaniem do domu, huragan, pożar, hospitalizacja lub śmierć bliskiej osoby.
mamy z mężem wykupioną pielgrzymkę do włoch.jesteśmyjuż w podeszłym wieku i miała to byc nasza ostatnia podróż.
w związku z epidemią koronowirusa boimy się pogorszenia naszego zdrowia ,które
i tak nie jest najlepsze.