Bilety kolejowe dla wielu z nas wydają się stosunkowo drogie, nawet wliczając w to szereg ulg ustawowych, które obejmują wbrew pozorom tylko niewielki zakres podróżujących. Dodatkowo PKP Intercity oferuje również inne promocje i zniżki, dostępne są są na określony czas, dłuższy lub krótszy. Z jakich zniżek dodatkowych można skorzystać?
- Czym jest karta dużej rodziny w PKP Intercity?
- Wcześniej Taniej czyli zakup biletów z wyprzedzeniem
- Bilet dla Seniora – seniorzy mają taniej w PKP Intercity
- Kolorowa Karta Intercity dla firm
- SuperPromo – bilety tańsze nawet 67%
- Bilet Rodzinny – razem raźniej, razem taniej
Czym jest karta dużej rodziny w PKP Intercity?
Jedną z promocji oferowaną przez PKP Intercity jest posiadanie Karty Dużej Rodziny, która uprawnia do 30% zniżki w czasie podróży co najmniej dwóch osób ją posiadających. Dodatkowo mając tę kartę można także skorzystać z przysługujących ulg ustawowych, dzięki czemu bilety są jeszcze tańsze (zniżka 30% za kartę + zniżka za ulgę ustawową np. dla ucznia). Aby otrzymać taką kartę należy posiadać minimum trójkę dzieci, a prób dochodowy nie jest brany pod uwagę. Wnioski i kartę należy złożyć w urzędzie gminy właściwej dla zamieszkania.
Wcześniej Taniej czyli zakup biletów z wyprzedzeniem
W przypadku tej promocji, zniżka ceny biletu będzie zależała przede wszystkim od tego, w którym momencie został on zakupiony. Promocja obejmuje wszystkie połączenia krajowe i kategorie pociągów klasy 2. W czasie zakupu biletów z odpowiednim wyprzedzeniem, obniżka jest naliczana automatycznie i może wynosić od 10% do nawet 30%, jeżeli bilet zakupi się już na 30 dni przed wyjazdem. Ulga nie dotyczy osób, które posiadają prawo do zniżek, jak Bilet dla Seniora czy Bilet Rodzinny. Osoby upoważnione do ulg ustawowych mogą korzystać z dodatkowej ulgi.
Bilet dla Seniora – seniorzy mają taniej w PKP Intercity
Szczególnie wyróżnioną grupą są także seniorzy, którzy także mogą liczyć na dodatkowe ulgi. Według ulgi ustawowej, seniorzy posiadają prawo do dwóch przejazdów w roku z ulgą 37%, w przypadku Biletu dla Seniora, ulga 30% jest przyznawana stale i dotyczy dowolnej liczby przejazdów. Skorzystać z tego mogą wszystkie osoby, które ukończyły 60 lat i w ten sposób mogą poruszać się pociągami PKP Intercity zarówno 1, jak i 2 klasy. Bilety można kupić i w kasie i u konduktora, choć w tym drugim przypadku z wyłączeniem pociągów kategorii EIP.
Kolorowa Karta Intercity dla firm
Dla firm, ale nie tylko, choć właśnie głównie pod nie ta karta została stworzona. Pozwala ona na nielimitowane przejazdy przez okres 1, 3, 6 lub 12 miesięcy, jest to więc pewna forma biletu miesięcznego, ale obejmująca przejazdy pociągiem na terenie całego kraju. Z racji specyfiki tej promocji, nie jest to tania opcja i w przypadku osób indywidualnych raczej nieopłacalna. Bardziej odpowiada firmom, których pracownicy często podróżują.
SuperPromo – bilety tańsze nawet 67%
O co chodzi w tej zniżce? PKP Intercity udostępnia pewną pulę najtańszych biletów na przejazdy pociągami EIP oraz EIC. Dotyczy to wybranych połączeń z Krakowa, Katowic, Poznania, Trójmiasta czy Warszawy, na których koszt biletów może wynosić od 29 do 59 złotych. Posiadając uprawnienia do ulg ustawowych także można dodatkowo obniżyć koszt biletu. Na stronie PKP Intercity możliwe jest sprawdzenie wszystkich dostępnych połączeń dla tej promocji.
Bilet Rodzinny – razem raźniej, razem taniej
Jest to trochę inna promocja niż w przypadku Karty Dużej Rodziny, ponieważ obejmuje każdego, kto posiada choć jedno dziecko poniżej 16 roku życia. Zniżka dla tej promocji wynosi 30% i dotyczy wszystkich połączeń krajowych dla każdej kategorii pociągu. Maksymalnie może podróżować w ten sposób 5 osób, minimalnie 2, przy czym istotne jest, by wśród podróżujących była choć jedno dziecko poniżej 16 roku życia, dzięki czemu każdy dostanie właśnie taką 30-procentową zniżkę.
Jak więc widać, zniżek w PKP Intercity nie brakuje, choć wymienione tutaj nie są wszystkimi dostępnymi w ofercie przewoźnika. Więcej można dowiedzieć się na ich stronie, gdzie zostały wymienione promocje i zniżki dostępne dla poszczególnych grup (dla rodziny, seniorów), na określony czas (bilety weekendowe, czwartkowe) czy też wiele innych. Nic tylko korzystać i jeździć.
Promocji rzeczywiście jest sporo, ale szczerze mówiąc jak jeżdżę pociągiem, a ie zdarza się to często to jeszcze nie spotkałam się z tym, żeby uzyskać jakiś rabat. Wprawdzie niby skorzystałam na zasadzie „Wcześniej taniej” bo kupowałam raz bilet na dwa tygodnie przed wyjazdem, ale ulga była tak mała, że właściwie wyszło mnie praktycznie na to samo, jakbym kupowała bilet w dniu wyjazdu… (różnica może 3 złotych)