wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Kalkulator emerytalny

Jak oszczędzać na emeryturę? To pytanie zadają sobie coraz młodsi ludzie. Skorzystaj z kalkulatora oszczędzania na emeryturę, dzięki któremu dowiesz się, ile pieniędzy musisz odkładać, aby uzyskać optymalną kwotę.

Kalkulator emerytalny pokazuje jak oszczędzać aby zgromadzić większy kapitał na emeryturę.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Kiedyś nie było czegoś takiego jak oszczędzanie na emeryturę, obecnie jednak czasy się zmieniły, a widmo niskiego świadczenia skłania wiele osób do myślenia przyszłościowego. O to jak oszczędzać pieniądze pyta wiele osób, ale powinno się pamiętać o jednym: gwarancją naszej przyszłości jest nie tyle odkładanie pieniędzy od czasu do czasu, a regularne i systematyczne oszczędzanie. Co więcej, należy o tym pomyśleć zdecydowanie wcześniej, niż na kilka lat przed przejściem na emeryturę.

Im szybciej zaczniemy zbierać konieczne środki, najlepiej już na początku naszej kariery zawodowej, tym większe szanse na to, że w momencie przejścia na zasłużoną emeryturę nasz kapitał będzie wystarczająco duży. Co więcej, im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym mniejsze kwoty możemy odkładać. Warto więc pomyśleć o tym, jak odkładać na emeryturę, gdy jeszcze jesteśmy w pełni sił.

Ile oszczędzać na emeryturę?

W tym przypadku bardzo ważny jest moment, w którym zaczniemy regularne odkładanie pieniędzy. Jeżeli planujemy przejść na emeryturę w wieku 65 lat, a oszczędzanie rozpoczniemy w wieku 25 odkładając co miesiąc 200 złotych, zgromadzimy tych pieniędzy więcej, niż gdybyśmy zaczęli odkładać tę samą kwotę w wieku lat 40. Innymi słowy, im później zaczniemy, tym większe pieniądze trzeba będzie co miesiąc oszczędzać, żeby zgromadzić wystarczającą dużą kwotę, która będzie dla nas dodatkową emeryturą.

Gdzie oszczędzać na emeryturę?

Możliwości związanych z tym, gdzie odkładać na emeryturę pieniądze jest kilka. Najpopularniejsze jest korzystanie z kont oszczędnościowych oraz lokat, także tych długoterminowych. Można również po zgromadzeniu określonego kapitału na koncie oszczędnościowym część środków przelać na lokatę, by zwiększyć zyski. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku lokat, pieniądze są zamrożone na określony czas, należy więc podejść do tego w sposób rozsądny. Najlepiej też przejrzeć oferty banków, które często mają korzystne propozycje dla specjalnych kont oszczędnościowych dla przyszłych emerytów.

Inną możliwością są również fundusze inwestycyjne, których największą zaletą jest osiągnięcie wysokiego zysku, dzięki zdecydowanie wyższym oprocentowaniu. Banki oferują także możliwość odkładania na emeryturę w ramach IKE i IKZE.

Jak odkładać pieniądze w ramach IKE i IKZE?

Jest to opcja dostępna w bankach i polega na samodzielnym i regularnym oszczędzaniu pieniędzy na emeryturę. Oprócz ZUS-u i OFE, zwane I i II filarem, jest jeszcze tak zwany III filar, do którego zaliczają się Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Odkładając miesięcznie niewielkie sumy, można w ciągu kilkunastu, kilkudziesięciu lat zyskać pokaźny kapitał dzięki znacznie wyższemu oprocentowaniu.

Dlaczego warto? Po pierwsze są one zwolnione od podatku dochodowego od zysków kapitałowych, a w przypadku IKZE jest jeszcze ulga podatku dochodowego od osób fizycznych. Dodatkowo istnieją duże możliwości inwestycyjne, a pieniądze zgromadzone w ten sposób mogą być później dziedziczone. Jedynym minusem tej formy oszczędzania jest fakt, że pieniądze są zamrożone na długi czas, a w przypadku chęci wcześniejszej wypłaty trzeba się liczyć z zapłatą 19% podatku Belki.

Jak korzystać z kalkulatora oszczędzania na emeryturę?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jak odkładać pieniądze na emeryturę, a do tego jakie kwoty powinno się oszczędzać i przez jaki czas, warto jest skorzystać z kalkulatora emerytalnego. Pokaże nam on jak oszczędzać, aby być w stanie zgromadzić wystarczająco duży kapitał do wykorzystania na emeryturze. Żeby użyć z tego narzędzia, wystarczy określić jakie pieniądze jesteśmy w stanie odkładać co miesiąc, jak długo chcemy oszczędzać, przez jaki czas planujemy pozostać na emeryturze oraz jaką wysokość oprocentowania w skali roku bierzemy pod uwagę. Pozwoli to na wyliczenie kwoty dodatku do przyszłej emerytury, a także pokaże, które banki oferują korzystne rozwiązania dla gromadzenia oszczędności, a wówczas problem z tym, jak odkładać pieniądze, nie będzie stanowił dla nas żadnego wyzwania.

komentarze 4

  1. Fado pisze:

    Trzeba jeszcze mieć z czego oszczędzać na tą emeryturę 😉 albo liczyć na to, że jej się nie dożyje i cieszyć się z życia w młodości wydając pieniądze na prawo i lewo

  2. ana pisze:

    Otóż to – tylko tyle nam zostało – samodzielnie oszczędzać na emeryturę, odmawiając sobie przyjemności. Nic, że z wypłaty też nam zabierają, a i pracodawca się musi dorzucić…

  3. przyszła emerytka pisze:

    Powinnam zacząć na poważnie myśleć o swojej emeryturze. Jak sama nie zacznę nic oszczędzać, to nie mam na co liczyć ze strony państwa…

  4. Radosław pisze:

    Koniecznie trzeba odkładać samodzielnie na emeryturę. Tylko nie w skarpecie. Pieniądze tracą na wartości.

Dodaj Twój komentarz