czwartek, 18 kwietnia 2024
HotMoney

Jakie są największe polskie korporacje?

mężczyzna w garniturze spaceruje po mieście

Generują rocznie ogromne dochody i odnotowują wysokie zyski. Z ich produktów i usług korzystają niemal wszyscy w domach czy też w drodze do pracy. Jakie są największe polskie korporacje? Poznaj kilka największych firm w Polsce.

Polski Koncern Naftowy Orlen — największa polska korporacja

Polski Koncern Naftowy Orlen (PKN Orlen) jest jedną z największych polskich korporacji z krajowym kapitałem. Działa nie tylko w Polsce, ale również na rynkach zagranicznych — m.in. w Niemczech, Słowacji, Czechach, Holandii, Szwecji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz na Malcie. Jej roczne przychody przekraczają 97 mld złotych, a zysk netto to około 2,8 mld złotych. Grupa PKN Orlen zatrudnia prawie 33,4 tys. pracowników. Przychody z eksportu, które osiąga ta największa firma w Polsce, oscylują wokół kwoty ponad 47 mld złotych. W 2020 roku ta polska korporacja stała się właścicielem wydawnictwa Polska Press i spółki RUCH. Dyrektorem Generalnym i Prezesem Zarządu Polskiego Koncernu Naftowego Orlen jest Daniel Obajtek.

zobacz także:  Zawody bez perspektyw. Które zawody zanikają najszybciej? Jakich zawodów już nie spotkamy?

Jeronimo Martins — jedna z największych firm w Polsce

Do grona największych polskich korporacji należy również firma Jeronimo Martins. Chociaż nazwa ta może wydawać się dla niektórych mało znana, to ta jedna z największych firm w Polsce jest właścicielem popularnej sieci sklepów Biedronka. Dochody ze sprzedaży tej sieci handlowej wynoszą ponad 61 mld złotych, jej zysk netto oscyluje wokół kwoty 2,5 mld złotych. Ta polska korporacja transnarodowa zapewnia pracę w Sklepach Biedronka ponad 70 tys. osób. Ponad 90% produktów sprzedawanych w tej sieci sklepów pochodzi od polskich dostawców. Oprócz Polski spółka Jeronimo Martins prowadzi działalność na terenie Kolumbii i Portugalii, a jej prezesem jest Pedro Soares dos Santos. Posiada także sieć drogerii Hebe, której pierwsza placówka w Polsce powstała w 2011 roku w Warszawie.

Grupa Kapitałowa PGE — największa polska korporacja energetyczna

Kolejna duża polska korporacja, która generuje ogromne dochody to Grupa Kapitałowa PGE. Jest ona największą firmą w Polsce z branży elektroenergetycznej. Roczne przychody tego przedsiębiorstwa wynoszą około 46 mld złotych i zatrudnia więcej niż 40 tys. pracowników. Zysk tego polskiego producenta energii to blisko 148 mln złotych. Grupą PGE zarządza Wojciech Dąbrowski. Dostarcza ona elektryczność do prawie 5,4 mln gospodarstw domowych, instytucji i przedsiębiorstw. Ta jedna z największych korporacji w Polsce wytwarza prawie 41% całej energii elektrycznej obecnej w polskich domach i firmach.

zobacz także:  Polscy przedsiębiorcy chcą wprowadzenia euro w Polsce

Grupa Eurokash — największa polska firma sprzedażowa

Jedną z największych firm w Polsce jest także Grupa Eurokash. Roczne przychody tej jednej z największych polskich korporacji to ponad 25 mld złotych. Zysk netto Grupy Eurokash wynosi blisko 68 mln złotych. Firma ta zatrudnia ponad 21 tys. osób. Jest właścicielem m.in. takich sklepów jak Lewiatan, Groszek, Euro Sklep, Delikatesy Centrum, Duży Ben i Frisco.

Polskie korporacje co roku odnoszą wysokie przychody. Nic więc dziwnego, że nieustannie rozszerzają swoją działalność, a ludzie codziennie mogą korzystać z ich produktów i usług.

Dodaj Twój komentarz