piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Jak wyjść z długów komorniczych?

Pieniądze i kalkulator

Zadłużenie, to coś, czego nikt z nas nie chce, ale czasami zdarzają się takie sytuacje, czy to losowe, czy też z przyczyn nieprzemyślanych decyzji pojawia się poważny problem i do naszego życia wkracza komornik. Jak sobie z tym poradzić? Czy komornik oznacza dla nas ostateczny wyrok?

Kiedy wkracza komornik?

Problemy ze spłatami mogą się zdarzyć, jeżeli jednak nasze należności rosną, a my ich nie spłacamy, pojawia się problem. To jednak nie oznacza od razu pojawiania się komornika. W pierwszej kolejności do akcji wkracza windykator, którego zadaniem jest pomoc w ustaleniu odpowiednik formy spłaty zadłużenia poprzez mediację. Jeżeli jednak to nie przynosi efektów, wówczas w akcji pojawia się właśnie komornik, który będzie żądał od nad spłaty długów, zajmował nasze konto bankowe, jak również będziemy ponosić koszty egzekucji komorniczej. Taka sytuacja nie pomaga w spłacie długów, a tylko ją utrudnia. Nie istnieje też coś takiego jak „długi komornicze”, komornik opowiada po prostu za odzyskanie należności, których nie spłacamy, a samo zadłużenie należy do wierzycieli, u których te długi mamy.

zobacz także:  Jak zarobić na starym aucie?

Negocjacja warunków spłaty z wierzycielami

Gdy nie radzimy sobie ze spłatą należności, warto zastanowić się nad tym, by porozmawiać z wierzycielami i spróbować renegocjować warunki. Zadłużenie jest niewygodną sytuacją i dla nas i dla nich, dlatego warto jest spróbować polepszyć swoją sytuację, choćby przez nowe rozplanowanie harmonogramu spłat, umorzenie części lub całości odsetek z tytuły opóźnienia spłaty lub poprosić o wycofanie pozwu do sądu. Nie jest to łatwe i wymaga dobrej woli z obu stron, zarówno dłużnika, jak i wierzyciela.

Dług u komornika a przedawnienie

Mając zadłużenie w postaci kredytów czy pożyczek, trzeba pamiętać również o tym, że z czasem ulega ono przedawnieniu. Dobrze jest się upewnić, wierzyciel ma prawo dochodzić oddania należności, a przedawnienie długów u komornika nie należy wcale do rzadkości. Jeżeli okaże się, że rzeczywiście doszło do przedawnienia, można albo udowodnić wierzycielowi przedawnienie, dzięki czemu sąd oddali wniosek o dochodzenie wierzytelności, albo można postarać się o ustalenie nieistnienia roszczenia w związku z przedawnieniem, dzięki czemu dojdzie do umorzenia długu komorniczego.

Oczywiście pod warunkiem, że rzeczywiście mamy do czynienia z przedawnieniem, bo różne długi przedawniają się w różnym czasie. Co więcej, przedawnione zadłużenie nie przestaje istnieć, po prostu wierzyciel nie ma możliwości skutecznego żądania odzyskania zapłaty. Dodatkowo istnieje też możliwość „przerwania biegu przedawnienia”, co powinno nastąpić przed terminem przedawnienia. Najczęściej odbywa się to z pomocą windykatora i wszczęciem mediacji, pozwu złożonego do sądu lub uznaniem długu przez dłużnika, a po każdym tym zdarzeniu bieg rozpoczyna się na nowo. Innymi słowy, jeżeli zadłużenie przedawnia się po 6 latach i przed końcem tego terminu wierzyciel wezwie dłużnika do mediacji poprzez pozew sądowy, nawet jeżeli to działanie nie poskutkuje, bieg przedawnienia rozpoczyna się od nowa.

zobacz także:  Czy można płacić kartą innej osoby?

Jak spłacić długi komornicze?

Jeżeli jest taka możliwość, można postarać się o ustalenie lepszych warunków spłaty, a jeżeli mamy kilka zobowiązań, spróbować je skonsolidować. Kilka kredytów zostanie połączonych w jedno i w teorii powinno być łatwiej je spłacić. Oczywiście wszystko będzie zależało od warunków, choć oczywistym jest, że łatwiej spłacać jedną ratę miesięcznie niż kilka. To jednak wiąże się również z tym, że ogólny okres kredytowania ulegnie przedłużeniu, dla wielu jednak konsolidacja kredytów jest prawdziwą pomocą.

Oddłużanie komornicze z pomocą specjalistów?

Pozbycie się długów nie jest łatwe i czasem może się okazać, że oddłużanie komornicze, spłata długów i zobowiązań będzie wymagać dodatkowej pomocy. Możliwości mamy kilka, zazwyczaj jednak w takich przypadkach ludzie kierują się do prawników, którzy udzielają porad prawnych, mających na celu pomoc w wyjściu z długów. Jest to o tyle pomocne, iż dokonuje się szczegółowego wywiadu, weryfikuje problem, a także możliwości takiej osoby i na tej podstawie wybiera najlepszy sposób na spłacenie zobowiązań, które zadowoli i dłużnika i wierzyciela, także komornika.

komentarze 3

  1. Peter pisze:

    Kiepski artykuł – nie ma czegoś takiego jak „długi komornicze” Nie stosuje się takiego określenia. Kiepsko też o przedawnieniu – przedawniony dług w polskim prawie nie przestaje istnieć, tylko wierzyciel nie będzie go mógł dochodzić z pomocą majestatu państwa.

  2. samotnia pisze:

    Hmm tylko jak wierzyciel nie będzie mógł dochodzić odzyskania długi w toku postępowania sądowego, to jakie ma szanse na jego odzyskanie? Mało kto raczej dobrowolnie zwróci te pieniądze…

  3. kuba pisze:

    Jest też opcja ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Coraz więcej osób z tego korzysta. Oczywiście najlepiej jest w ogóle nie dopuszczać do takiej sytuacji, w której ma się tak poważne długi.

Dodaj Twój komentarz