czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Jak ustanowić pełnomocnictwo ogólne?

Powitanie 2 mężczyzn

Pełnomocnictwo to przydatne oświadczenie, które pozwala na załatwienie wielu spraw w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli ktoś wyjeżdża zarobkowo za granicę może ustanowić swojego pełnomocnika w Polsce, gdy coś trzeba było załatwić. Oświadczenie przydaje się również starszym osobom, które nie są w stanie chodzić po urzędach czy różnego rodzaju instytucjach. Jak więc w takich przypadkach ustanowić pełnomocnictwo?

Rodzaje pełnomocnictwa

Różne są rodzaje pełnomocnictwa, które dają prawo pośrednikom do dokonania konkretnych czynności prawnych. Najczęściej spotykane jest pełnomocnictwo ogólne, które daje możliwość realizowania czynności zwykłego zarządu. Możliwe jest ustanowienie także pełnomocnictwa rodzajowego, czyli takiego, które upoważnia do realizacji określonej kategorii czynności prawnych. Jest jeszcze pełnomocnictwo szczególne, które dotyczy indywidualnie określonej czynności prawnej. Pełnomocnictwa muszą być poświadczone na piśmie, tylko wtedy będą ważne.

Coraz więcej instytucji wymaga, by pełnomocnictwa były potwierdzone notarialnie, niewystarczające dla nich jest samodzielne sporządzenie dokumentu mocodawcy i pełnomocnika. Wyróżnia się zatem pełnomocnictwo z podpisem notarialnie poświadczonym, które może dotyczyć różnych kwestii, także czynności zwykłego zarządu oraz pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego, które daje szerszy zakres możliwości. Wymagane jest np. w przypadku obrotu nieruchomościami.

zobacz także:  Czy urząd skarbowy sprawdza konta?

Pełnomocnictwo notarialne – dlaczego warto?

Zastanawiając się nad wyborem formy pełnomocnictwa, warto zdecydować się na takie w formie aktu notarialnego. Nie tylko będzie ono poprawnie napisane, ale też dzięki niemu pełnomocnik będzie mógł wielokrotnie posługiwać się takim dokumentem. Mało tego, żadna osoba fizyczna ani żadna instytucja nie będzie mogła podważyć takiego pełnomocnictwa.

Ile jest ważne pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo może mieć określony czas, ale nie musi. Wygasa z konkretnym dniem, jeśli został taki ustalony. Jeśli nie, pełnomocnictwo traci ważność w momencie odwołania dokumentu, śmierci mocodawcy lub pełnomocnika. W grę wchodzi także przypadek ubezwłasnowolnienia całkowitego pełnomocnika. Co istotne, pełnomocnictwo można odwołać w każdej chwili i nie musi być to potwierdzane notarialnie, najważniejsze jednak, by zachowana została forma pisemna.

Ile kosztuje ustanowienie pełnomocnictwa?

Płatne jest jedynie ustanowienie pełnomocnika u notariusza. Ceny są jednak regulowane przez konkretne rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Maksymalne stawki taksy notarialnej w przypadku pełnomocnictwa do dokonania jednej czynności wynosi 30 zł plus 23% VAT, a w przypadku pełnomocnictwa do dokonania więcej niż jednej czynności to koszt 100 zł plus 23% VAT. Do tego dochodzą jeszcze opłaty związane z wypisami (6 zł plus 23% VAT). Ustanowienie takiego pełnomocnictwa nie jest zatem kosztowne, a faktycznie może ułatwić wiele spraw w życiu.

zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Jak płacić mniej za ubezpieczenie auta?

1 komentarz

  1. Dilmah pisze:

    Takie pełnomocnictwo ogólne to przydatny dokument. Ja z niego korzystam. Przydaje się, kiedy mieszka się w dwóch miastach i czasem trzeba poprosić kogoś bliskiego o załatwienie jakiejś sprawy.

Dodaj Twój komentarz